Asus Zenfone 5

Asus представи Zenfone 5 серията в навечерието на мобилния конгрес в Барселона. Още тогава устройствата ми допаднаха, но за съжаление компанията не успя да пусне моделите си достатъчно бързо на пазара. Сега най-после имам възможност да тествам един от тях, а именно Zenfone 5 – другите два модела са Zenfone 5 Lite и 5z.

Дизайнът е доста приятен като и тук, подобно на доста други смартфони, получавате стъклено покритие на гърба на корпуса. Страничните рамки са метални като хардуерните бутони за управление на звука и включване се намират отдясно. Четецът на пръстови отпечатъци е разположен на гърба, а в долната част под дисплея виждаме USB Type-C порт, 3.5 мм жак и отвор за високоговорителя.

Устройството е в средния клас и се характеризира с 6.2“ Full HD+ IPS екран със съотношение на страните 18:9, който включва характерната за много нови модели цепка (notch) в горната си част. Лошото, е че известията се скриват и трябва да натиснете с пръст в зоната вляво от предната камера или да отворите лентата с известия, за да видите всичко ново. Разполагате с опция да „премахнете“ notch изгледа с поставяне на черен фон.

Иначе дисплеят предлага добри нива на яркост (550nits) и контраст. Наличен е и филтър за синя светлина и автоматична настройка на цветовата температура, което ми хареса.

ZenFone 5 разчита на актуалния чипсет в средния клас Qualcomm Snapdragon 636, който се справя много добре с операционната система и ежедневните апликации, които използвам. Не забелязах някакви сериозни насичания и забавяния.

Моделът включва 4GB RAM и 64GB разширяема памет за съхранение. Имате опция да използвате две SIM карти или една SIM и една Micro SD памет карта. При активиране на устройството получавате и 100GB пространство в Google Drive, което важи за 1 година.

Задната камера включва два сензора, основният от които е Sony IMX363 с 1.4um размер на пикселите и бленда F1.8. Вторият сензор е 8MP и добавя възможност за заснемане на 120° широкоъгълни снимки. Сред полезните функционалности са автоматичен HDR, професионален режим и възможност за заснемане на GIF. Камерата разполага и с вградена AI функционалност, разпознавайки 16 различни сцени при заснемане.

За съжаление не мога да кажа, че съм впечатлен от качеството на заснеманите изображения, но все пак моделът е в среден клас и в това отношение така или иначе не можем да очакваме кой знае колко много. При ниска осветеност нивото на детайл в снимките пада и има доста осезаем шум.

Asus Zenfone 5 - Sample Photos

Предната камера е 8MP и способства наличието на опция за отключване чрез лицево разпознаване. Също така можете да се маскирате като някое животно чрез ZeniMoji, подобно на такива екстри при iPhone и новите Galaxy S попълнения.

Батерията също не блести с нещо пред останалите предложения в средния клас по отношение на издръжливост. Тя е с капацитет 3300mAh и дава до ден – ден и половина автономност. Положително е наличието на AI технология за удължаване на живота и технология за бързо зареждане.

Zenfone 5 включва доста мощни стереоговорители с двойна Smart AMP технология и NXP 9874 усилватели. Звукът е добър и сравнително плътен, което е в плюс за смартфона.

В софтуерно отношение моделът предлага Android Oreo с графичен потребителски интерфейс ZenUI 5.0. На фона на други специфични скинове, този ми допада чисто визуално. Разбира се налични са редица заместващи стоковите приложения на Android, което не винаги е лошо нещо. Чрез приложението Mobile Manager можете да оптимизирате работата на смартфона като изчиствате паметта, премахвате ненужни файлове и да регулирате управлението на батерията. За допълнително персонализиране, разполагате и с опция за смяна на визията чрез избор между различни теми.

Моделът ми хареса като дизайн и добра производителност, но за съжаление има какво да се желае по отношение на камерата. Asus Zenfone 5 все още не се предлага у нас, но предполагам и това ще се случи скоро.

Павлин Луканов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *