Ревю: Alcatel 3X (2019)
Миналата година ви запознах с бюджетния модел на Alcatel 3X, а сега при мен е и наследникът му – Alcatel 3X (2019). Брандът традиционно има добри попълнения в ниския и среден ценови класове, а настоящият модел е потвърждение за това.
Дизайн
Смартфонът предлага премиум изработка с покритие от 2.5D извито стъкло на гърба и пластмасова рамка с релефно покритие. В задната част на корпуса са налични тройна основна камера и четец на отпечатъци. Отдолу на конструкцията е позициониран USB Type-C порт и отвори за високоговорителя, а отгоре е наличен 3.5 мм жак за слушалки. Хардуерните бутони за управление на силата на звука и включване се намират отдясно, а отляво има и отделен бутон за стартиране на Google Assistant. Дисплеят заема почти цялата предна част на смартфона, като в горната му част има прорез, в който е поставена предната камера. Страничните рамки и брадичката са сравнително тънки. Моделът се предлага в черен, зелен и розов цвят.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.52″ IPS (720 x 1600), 20:9, 412 ppi
- Чипсет: Mediatek Helio P23
- Памет: 4GB RAM, 64GB за съхранение, слот за памет карта
- Основна камера:
- 16MP, f/1.8 бленда
- 8MP (f/2.2 със супер широкоъгълна леща)
- 5MP за дълбочина
- Предна камера:
- 8MP с бленда f/2.0
- Свързаност: LTE, Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth v4.2, USB Type-C, NFC, GPS
- ОС: Android 9 Pie
- Батерия: 4000 mAh
- Размери: 164.85 х 75.8 х 8.39 мм, 178 г
Дисплей и основни параметри
Екранът е голям, но със сравнително ниска резолюция, все пак трябва да отбележа, че това не му пречи да предлага добра картина. Панелът е ярък, цветовото представяне също е добро, а прорезът не е особено натрапчив. Налични са очакваните функционалности като адаптивна яркост и режим за комфорт на очите, който ограничава синята светлина.
Alcatel 3X (2019) разчита на чипсет Helio P23 в комбинация с 4GB RAM и 64GB памет за файлове, която лесно може да бъде разширена чрез памет карта. Производителността е добра, като в повечето ситуации не забелязах забивания и накъсвания в системния интерфейс и основите приложения, които използвам всеки ден. Все пак при по-натоварващи игри и отворени множество приложение, може да има леко забавяне. Вградената памет е достатъчна, а както споменах, можете да я разширите доста лесно чрез памет карта.
Налични са адекватни опции за свързване, включително 4G, Wi-Fi, GPS, NFC, Bluetooth и 3.5 мм жак за слушалки. Слотът за карти е хибриден, като можете да използвате или две SIM карти едновременно или една SIM и една памет карта.
Софтуер
Смартфонът работи под Android 9 Pie, над който има сериозно модифициран графичен потребителски интерфейс. Той се отличава коренно от стоковия дизайн на Android и включва дублиращи приложения и редица добавки. Прилагам няколко екранни снимки, за да можете да добиете представа. В никакъв случай не мога да кажа, че дизайнът не ми допада, но това е индивидуално за всеки потребител. Единственото, което не ми хареса е, че при достъп до падащото меню се показва панелът с настройки, а за известията трябва да плъзнете встрани. Налична се сериозна интеграция на виртуалния гласов асистент Google Assistant, като за неговото активиране е поставен отделен хардуерен бутон отляво на корпуса, което представлява удобство. Все пак трябва да отбележа, че той все още не може да приема гласови команди на български език.
Камера
Несъмнено тук има доста сериозно подобрение спрямо предходния модел, като вече е налична тройна камера: 16MP сензор с бленда f/1.8, 8MP със супер широкоъгълна леща и 5MP за дълбочина. Интерфейсът е доста семпъл и лесен за работа, а превключването между основните режими става доста бързо. Налична е и система от изкуствен интелект за разпознаване на някои сцени и прилагане на съответните препоръчани настройки, а освен това има и интеграция на Google Lens.
Определено съм доволен от качеството на снимките при достатъчна светлина, те са с добър контраст и прилично ниво на детайл. При ниска околна осветеност има положително развитие спрямо предходния модел и в някои ситуации резултатите също са добри, но тук автофокусът е бавен и понякога има размазвания на някои детайли. При снимане с широкоъгълния обектив можете да обхванете по-голяма зона на снимане, но за сметка на качеството, което ще е по-ниско. Предната камера е 8-мегапикселова и прави приятно впечатление при оптимално осветление.
Други
Батерията е с голям капацитет то 4000 mAh, което е добра добавка за устройство от този клас. С един заряд можете да изкарате до два дни при не особено голямо натоварване. Налични са два режима за пестене на енергия, които могат да помогнат в някои ситуации. Липсва технология за бързо зареждане. Четецът на отпечатъци е с удобна позиция на гърба на устройството и работи точно и бързо. Харесва ми, че е наличен 3.5 мм жак за слушалки, както и FM радио.
Заключение
Alcatel 3X (2019) представлява огромна крачка напред спрямо предшественика си. Той предлага стабилна изработка и изчистен дизайн в комбинация с приемлива производителност, издръжлива батерия и тройна камера, която при някои обстоятелства се справя доста добре. Устройството е приятна изненада сред предложенията на пазара в бюджетния към среден сегменти, но към момента у нас може да бъде намерен единствено в Теленор.
Pavlin Lukanov