Ревю: Motorola razr
Миналата година Motorola възроди легендарния си модел razr под формата на смартфон със сгъваем екран. Оттогава измина известно време, а сега устройството вече е достъпно и у нас, ексклузивно от A1. Благодарение на телекома имах възможност да тествам смартфона, като най-вероятно ще се запитате защо моделът е достъпен само от А1? Това е така, тъй като единствено A1 предлага услугата еSIM (embedded-SIM) у нас, а новият razr използва именно тази технология и няма слот за стандартна SIM карта. Поставянето на SIM карта се заменя със зареждане на eSIM профил в мобилното устройство. Повече за услугата можете да намерите тук!
При покупка на смартфона получавате и картонче за активация на eSIM картата си, а на него е описана процедурата за стартиране. За зареждане на профила в Motorola razr обаче процедурата е малко по-различна – за целта трябва да влезете в мрежовите настройки, мобилни мрежи и да изберете опцията за добавяне на оператор. Тук можете да сканирате QR кода от картончето и сте готови!
Дизайн
Новият razr напомня по дизайн на познатия ни от миналото модел, но разбира се е с по-големи размери, а и вече става дума за пълнофункционален смартфон. Той се сгъва вертикално, като под дисплея има брадичка, в която са вградени сензорът за отпечатъци и високоговорител. В разгънато състояние се отваря голям екран, а над него има прорез за селфи камерата и говорителя, който се използва по време на разговори.
На капака откриваме още един екран, който е помощен, но предлага редица полезни функционалности. Там е позиционирана и основната камера, а тя може да се използва и за селфи снимки, благодарение именно на външния екран. Гърбът на модела е с текстурирано покритие за по-добър захват, като тук е поставено и логото на компанията. Рамката на телефона е алуминиева, а покритието на гърба и предната част е пластмасово. За пантата, която прави възможно сгъването на екрана, а и на самия дисплей, става дума малко по-надолу в ревюто. Устройството е със специално водоустойчиво и водоотблъскващо покритие, но не е издръжливо на потапяне във вода.
В комплект с новия razr идват слушалки, калъф за аксесоари, TurboPower зарядно устройство, USB Type-C кабел, адаптер за слушалки и ръководства.
Основни характеристики:
Дисплеи:
Основен 6.2″ P-OLED (876 x 2142), 373 ppi
Външен 2.7“ G-OLED (600 х 800)
Чипсет: Snapdragon 710
Памет: 6GB RAM, 128GB за съхранение
Основна камера:
16MP, бленда f/1.7, Dual Pixel PDAF
3D ToF
Предна камера:
5MP с бленда f/2.0
Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 ac (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.0, USB Type-C, NFC, GPS/AGPS/Glonass
ОС: Android 9 Pie
Батерия: 2510 mAh
Размери: 172 x 72 x 6.9/94 x 72 x 14 мм, 205 г
Пълните параметри на модела можете да намерите тук!
Хардуер и дисплей
Основният OLED екран е с диагонал 6.2 инча, но поради естеството на устройството, той няма стъклено покритие, а се разчита на защита чрез пластмасово такова. Панелът предлага прилична яркост, като единствено при наличието на директна ярка светлина картината може да не е на необходимите нива. Иначе ми допада цветовото представяне, а и екранът е доста висок, което позволява гледането на повече съдържание спрямо стандартните устройства. Наличен е режим за ограничаване на синята светлина, което допринася за по-малкото натоварване на очите. В горната му част е наличен прорез, в който са поставени селфи камерата и говорителят, който се използва по време на разговори.
Малко след премиерата на модела от Motorola посочиха, че е нормално да се чуват леки звуци при сгъване и разгъване, както и да се наблюдават гънки на дисплея. Именно тези ефекти установих и аз, като наистина има „скърцане“ при сгъване и разгъване. Забелязват се и леки огъвания на екрана в разпънато състояние, но поне за мен те не представляват притеснение. Компанията използва панта без луфт, която позволява двете страни на гъвкавия дисплей да се изравнят напълно в затворено състояние. По този начин екранът е защитен от прах и други замърсявания.
Външният дисплей е 2.7-инчов и със стъклено покритие. Лично за мен той е добра добавка, като можете лесно да видите новите известия, входящи обаждания, а и да го използвате при селфи снимки с основната камера. Освен това можете да управлявате и музикалния плейбек.
Макар моделът да е в премиум ценовия сегмент, той е базиран на чипсет от среден клас, а именно Snapdragon 710, който е комбиниран с 6GB RAM. В основните приложения, които използвам в ежедневието си, не забелязах забавяния или накъсвания. Вградената памет за файлове е 128GB без опция за разширяване чрез памет карта. Тя обаче ще ви е достатъчна за дълго време, а винаги можете да се възползвате и от услугите за облачен бекъп на снимки например.
Налични са всички очаквани технологии за свързаност, включително USB Type-C, Bluetooth 5.0, NFC и двубандов Wi-Fi ac. Освен това моделът работи с 4G+ технология, която се доставя от мрежата на A1, а постижимата максимална скорост на трансфер, която отчетох, е 91Mbps при изтегляне.
Motorola razr разполага с мощен високоговорител, който предлага приятно изживяване при слушане на музика и гледане на видео съдържание. Четецът на отпечатъци е разположен в брадичката под екрана и с него можете да заключвате и отключвате устройството. Той действа бързо и точно след добра първоначална настройка.
Батерията е с капацитет 2510 mAh и в повечето случаи предлага до ден автономия с едно зареждане. Поддържа се TurboPower технология за бързо зареждане при 15W, а освен това са налични и режими за пестене на енергия. Все пак при издръжливостта на батерията всичко зависи от това колко активно използвате устройството.
Камера
Основната камера е 16-мегапикселова с бленда f/1.7 със система за автофокус чрез засичане на фазата и електронно стабилизиране на изображението. Наличен е и 3D ToF сензор за измерване на дълбочина и придаване на боке ефекти. Приложението за камерата може да се стартира и чрез познатото ни завъртане на китката, а интерфейсът му до голяма степен е идентичен с този на останалите съвременни модели на компанията. Режимите за снимане, включително Night Vision, Цветен акцент, Синемаграфия и портретен. Наличен е и автоматичен HDR.
Трябва да призная, че бях приятно изненадан от качеството на кадрите при наличието на оптимални условия. Снимките са с високи нива на детайлите, цветовото представяне е на ниво и е наличен широк динамичен обхват. Системата за автофокус е бърза и ефективна. При снимане на обекти отблизо се наблюдават добри резултати. При използване на нощния режим снимките също са добри, като се постига прилично ниво на детайлност, макар и при наличието на повече шум и видимо използване на софтуерна обработка. Заснемането на видео е до 2160p при 30 кадъра в секунда.
Най-хубавото е, че основната камера може да бъде използвана и за селфи снимки, благодарение на втория дисплей, а това позволява снимането и на селфи снимки с високо качество. Предната 5-мегапикселова камера също предлага прилични резултати, но със сигурност е по-добре да използвате основната камера за тези цели.
Софтуер
В софтуерно отношение е налична почти стокова версия на Android 9 Pie, като се надявам скоро моделът да бъде обновен до Android 10. Иначе интерфейсът ми е добре познат от актуалните модели на компанията, като няма излишни добавки и приложения. И тук разбира се е интегриран пакетът Moto Experience, който дава опции за бърз достъп до набор от функционалности. Става дума за бързо стартиране на камерата и фенерчето, настройка на активния екран и др. Разбира се една от възможностите с наличието на сгъваемия екран е тази за приемане на разговор чрез разгъване и прекратяване чрез сгъване.
Заключение
Новият Motorola razr определено е сред най-атрактивните модели към момента, като дизайнът му ще допадне на повечето фенове на оригиналната поредица. Сред чертите, които ми допаднаха много, на първо място е дизайнът и премиум изработката. Освен това обаче той предлага и качествената камера, която макар и с един сензор, постига доста добър резултат. Наличието на голям основен екран предлага обширна използваема площ, а външният дисплей e приятна и полезна добавка. Цената на модела е доста висока, което го прави достъпен за не много широк кръг потребители, но ако сте ентусиаст и фен на бранда, то със сигурност ще оцените подобаващо новия смартфон.
Pavlin Lukanov
Pingback: Motorola започва обновлението на новия razr до Android 10 | Today Tech
Pingback: Motorola ще представи наследник на Razr през септември | Today Tech
Pingback: Motorola ще представи новия rarz на 9 септември | Today Tech
Pingback: А1 с намаления на редица устройства през ноември | Today Tech