Ревю: Apple iPhone SE 2020
От доста време не ми се беше отдавала възможност да тествам по-обстойно някой от актуалните смартфони на Apple. Сега обаче благодарение на A1 разполагах за целите на настоящото ревю с новото поколение iPhone SE (2-о поколение) – актуалното и компактно предложение на Apple. Можете да откриете телефона от телекома тук, а той е и в комплект с портативна батерия с капацитет 5000 mAh. Освен това, тъй като той работи и с eSIM, освен със стандартна карта, можете да използвате и тази услуга, която в България е налична само от А1.
Дизайн
Устройството заема голяма част от дизайна на iPhone 8, включително заоблените ръбове на алуминиевата рамка. Гърбът е със стъклено покритие, като са налични бял, черен и червен вариант, а в случая аз разполагах за настоящото ревю с версията в бяло. Конструкцията е лека и тънка, като веднага прави впечатление компактният размер на смартфона.
В долната част на корпуса са разположени отворите за високоговорителя и Lightning порт. Отдясно откриваме бутон за включване и слот за SIM карта, а отляво са бутоните за управление на силата на звука и включване на безшумен режим. Около дисплея са налични сериозни по големина рамки, а под него е позициониран и основният бутон, в който е вграден скенер на отпечатъци. Конструкцията има IP67 сертификация за прахо- и водоустойчивост за потапяне до дълбочина от 1 метър за 30 минути.
В комплект с телефона получавате Lightning кабел, заряден адаптер и жични слушалки. Ако го закупите от А1 ще е включена и портативна батерия.
Основни характеристики:
- Дисплей: 4.7“ (750 x 1334), Retina IPS
- Чипсет: Apple A13 Bionic
- Памет: 3GB RAM, 64/128/256GB
- Основна камера:
- 12MP с бленда f/1.8 и OIS
- Предна камера:
- 7MP, f/2.2
- Свързаност: LTE, двубандов Wi-Fi (ac), NFC, GPS (GPS, AGPS, Glonass), Bluetooth 5.0, Lightning
- ОС: iOS 13
- Батерия: 1821 mAh
- Размери: 138.4 x 67.3 x 7.3 мм, 148 г
Започвам с екрана, който е нетипично малък на фона на съвременните смартфони – 4.7 инча. Доста по-малко от най-популярните телефони в момента, които са около и над 6-инчови. Това обаче е приятно разнообразие и от доста време липсват подобни успешни модели с Android например. Дисплеят е с IPS Retina панел и добра за размера резолюция от 750 x 1334 пиксела.
Откриваме подсилено стъклено покритие, а максималната яркост е до 625 нита, което е доста добре за този показател и картината е добре отчетлива дори при ярка околна светлина. Цветовото представяне също е очаквано добро, като е наличен True-tone режим. Освен това е наличен режим за ограничаване на синята светлина, както и опция за активиране при вземане на устройството в ръка.
iPhone SE е базиран на чипсета A13 Bionic, който е използван и в серията iPhone 11, а това е показателно за продуктивността му. Налични са и 3GB RAM и до 256GB памет за файлове, но без слот за памет карта. Устройството работи отлично и не се наблюдават каквито и да е затруднения или забавяния при приложенията и игри. Налични са и очакваните опции за свързване, включително двубандов Wi-Fi (ac), Bluetooth, NFC (за безконтактни разплащания с Apple Pay) и Lightning порт. Вградените стерео високоговорители предлагат качествен и силен звук.
Батерията е с капацитет 1821 mAh и технология за зареждане при 18W (5W адаптер в комплекта), както и безжично зареждане (добра добавка). Не мога да кажа, че издръжливостта е много добра, но в повечето случаи е около ден. Наличен е режим за пестене на енергия.
Телефонът идва с актуалната версия на iOS 13, като ще бъде обновени и до представената наскоро iOS 14. Софтуерната платформа е много добре оптимизирана, а традиционно това е и една от силните черти на екосистемата на Apple. Приложенията се изтеглят от магазина App Store, а освен това е достъпна и тъмна тема.
Ако искате да използвате система за електронни и безконтактни плащания нямате избор и е налична само Apple Pay. Системната навигация се осъществява чрез жестове, а сензорният бутон се използва за отиване към основния екран. При двукратно натискане имате достъп до отворените приложения. В този бутон е вграден и сензорът за отпечатъци.
Основната камера е единична и включва 12MP сензор с бленда f/1.8 и оптична система за стабилизация на изображението (OIS). Разбира се не очаквах кой знае какви постижения от нея, като при адекватна околна осветеност резултатите са прилични и отчитам постигането на широк динамичен обхват, както и добри нива на детайлите и цветово представяне.
При тъмна обстановка качеството пада, но пак при дадени обстоятелства резултатите са добри – когато има някакъв източник на изкуствена светлина. Допадна ми режима Live Photo, който представлява нещо средно между снимка и кратко видео. Освен това са налични опция за заснемане на панорама, видео в забавен каданс и др. За съжаление няма отделен нощен режим. Записът на видео е при резолюция до 4K при 60 кадъра в секунда, а качеството и тук е доста добро.
Селфи камерата е със 7-мегапикселов сензор, като можете да разчитате на снимки с добро качество. И тук се поддържа HDR за оптимални резултати, а записът на видео е до Full HD при 30 кадъра в секунда.
Заключение
Макар да не съм особено голям почитател на предложенията на Apple, основно заради затворената екосистема и високите цени на устройствата, най-новото предложение на компанията ми допада. iPhone SE 2020 е компактен и с приятен дизайн, а производителността е на високо ниво. Камерата също се представя добре в някои ситуации, макар и да е само с един сензор. Цената в свободна продажба на модела е около 960 лв., а ако изберете да го вземете от A1, можете да проверите цените тук.
Pavlin Lukanov