Ревю: Huawei MatePad 11
Сегментът на таблетите един от проспериращите по време на пандемията от новия коронавирус. Това е така, тъй като тези устройства дават възможност за работа и забавления, като същевременно са достатъчно компактни, че да са лесни за пренос и имат издръжлив батерии, които позволяват работа или гледане на филми с часове.
Моделът, с който ще ви запозная отблизо днес е най-актуалното предложение на Huawei, а именно MatePad 11. Това е и първият таблет на компанията със собствената ѝ операционна система HarmonyOS 2.0. Интересна и изключително полезна добавка към модела са клавиатурата и стилуса, които са в комплект с него.
MatePad 11 се предлага в цвят Deep-night Matte Grey и има симетричен, гладък и заоблен дизайн. Конструкцията е метална, от мегнезиево-алуминиева сплав, и с тегло под 500 грама, което го поставя сред не толкова тежките устройства. Освен това дебелината му е колкото на съвременните смартфони. Централно място разбира се заема екранът, като около него има тънки рамки, а селфи камерата е в горната при хоризонтално разположение.
От двете страни има по два отвора за общо четири високоговорителя. Освен това са налични USB Type-C порт и бутони за включване и управление на силата на звука. Налични са и общо четири микрофона. Основната камера е в леко издигната секция на гърба. Както вече стана дума, с таблета в комплект идват клавиатура, която се прикрепя магнитно и служи и като стойка. Има и стилус за писане и рисуване.
Основни характеристики:
• Дисплей: 10.95“ IPS (2560 × 1600), 120Hz
• Чипсет: Snapdragon 865, Adreno 650 GPU
• Памет: 6GB RAM, 128GB + слот за памет карта
• Основна камера: 13MP, f/1.8, автофокус
• Предна камера: 8MP
• Свързаност: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, USB Type-C; GPS, Glonass, Galileo
• ОС: HarmonyOS 2.0
• Батерия: 7250 mAh, възможност за 22.5 W зареждане;
• Размери: 253.8 x 165.3 x 7.25 мм, 485 гр.;
Свръхбърз дисплей
MatePad 11 има голям, 10.95-инчов, IPS екран с висока резолюция и честота на опресняване до 120 херца. Това спомага постигането на изключително гладки ефекти при гейминг, системни анимации, скролиране и работа със стилус. Използвана е технология за адаптиране на честотата на кадрите. Това позволява пестенето на енергия. Съотношението екран-корпус е 86%, като се поддържа цветовата гама DCI-P3, а гъстотата на пикселите е 275 пиксела на инч.
Таблетът има двойна сертификация TÜV Rheinland за грижа за очите с намалена синя светлина. Качеството на картината е отлично за всякакъв вид съдържание, а яркостта е с добри нива дори при близък интензивен източник на светлина. Това означава, че ще можете да го използвате ефективно почти навсякъде.
Хардуер и батерия
В основата на таблета е чипсетът от висок клас Snapdragon 865, който има Adreno 650 графичен процесор. Към това има още 6GB RAM и 128GB памет за файлове с опция за добавяне на памет карта с капацитет до 1TB. Какво обаче означава това, на практика няма какво да му се опре като програми и игри. Производителността е на изключително високо ниво и не срещнахме каквито и да е забавяния и накъсвания при работа.
Това се подсилва от четириканалната звукова система с четири говорителя в настроени от Harman Kardon – Histen 7.0. Те доставят отличен звук с мощни ниски и силни високи тонове. По този начин ще се насладите на любимите си музикални парчета, сериали и филми.
Към това има и 4 вградени микрофона за точно улавяне на гласа и с шумопотискаща технология, която ограничава околните шумове. По този начин са възможни висококачествени разговори, способствани и от 8-мегапикселовата селфи камера, която е с удобно разположение за използване в хоризонтална позиция на таблета. Разговори се филтрират автоматично за по-добра комуникация.
MatePad 11 поддържа и технологията за безжична комуникация Wi-Fi 6 в две честотни ленти. Така при наличието на съответен рутер можете да разчитате на бърз трансфер на данни и стабилна връзка.
С един заряд на батерията имате до 12 часа издръжливост при възпроизвеждане на видео във 1080p и при работа, а това дава автономия за повече от цял работен ден. Освен това има и технология за бързо зареждане през USB Type-C порт с мощност до 22.5W. И двата фактора са особено важни за този тип устройства, тъй като таблетите използваме предимно без да са свързани към електрическата мрежа.
Мултитаскинг с HarmonyOS
Както вече споменах, това е първият таблет на компанията с новата ѝ операционна система HarmonyOS 2.0. Тя донякъде наподобява на познатата ни EMUI, но има и значителни разлики, включително визуално и в ефектите и функционалности. Системата работи изключително бързо и гладко, без каквито и да е засичания, а това разбира се е възможно и заради мощния хардуер.
Системата е с нов контролен панел, който се отваря с плъзгане от горния десен ъгъл на екрана. Отляво е системата за известия. Контролният център дава бърз достъп до свързани устройства и системни настройки. Тук са видими и сдвоените HarmonyOS продукти с разширени възможности. Системата има и нов док за приложения в долната част на екрана за бърз достъп до често и наскоро използвани приложения. Поддържат се и персонализируеми уиджети в редица размер, в които се получава разнообразна информация от някои услуги.
Да преминем обаче към мултитаскинг опциите. App Multiplier добавя новата Window Lock функция, която ви позволява да работите едновременно върху две задачи в едно и също съвместимо приложение. Наред с това Multi-Window дава възможност за отваряне на до 4 съвместими приложения на един екран. Така можете да четете мейл, преглеждате новини, гледате видео и да водите записки.
Освен това има опция за отваряне на два плаващи прозореца с приложения или игри. Те могат да се прибират в балонче с иконки и лесно да „жонглирате“ с желаните приложение, стига те да са съвместими. Така лесно можете да прехвърляте информация между програмите, с които работите. Поддържат се 4000 приложения.
MatePad 11 може лесно да бъде свързан към съвместим лаптоп на компания като втори екран. Така е възможно да работите по няколко задачи едновременно. Има опция и за използване на таблета за рисуване с M-Pencil.
Разбира се няма включена поддръжка за услугите и приложенията на Google. Приложенията и игрите се изтеглят през магазина AppGallery или алтернативни магазини. Таблетът работи с почти всички предложения за Android с изключение основно на тези, които разчитат на услугите на Google – GMS. При първоначален старт можете да използвате TabletClone за прехвърляне на данни от старото ви устройство.
Полезни аксесоари
Huawei MatePad 11 идва в комплект с два полезни аксесоара, стилусът M-Pencil (2-ро поколение) и магнитна клавиатура. Стилусът е с моноблок дизайн и изработен от алуминий, като има 4096 нива на чувствителност към натиск и накланяне. С тази писалка всяко движение се пресъздава бързо заради поддръжката на ниска латентност от едва 2 милисекунди. Тя позволява воденето на бележки, отговаряне на съобщения и рисуване. Писалката се прикрепя магнитно към горната част на таблета и се зарежда безжично.
Налични са няколко различни върха, включително и прозрачен. Свързването с таблета става автоматично чрез Bluetooth технология. Сред поддържаните функционалности са двойно почукване за смяна на използвания инструмент, Instant Shape в приложението Notepad и Instant Tables.
Huawei Smart Magnetic Keyboard се прикрепя автоматично към таблета, свързва се безжично чрез Bluetooth и се зарежда безжично. Тя позволява бързо и сравнително удобно писане като ходът на клавишите е 1.3 мм. Чрез този аксесоар таблетът може да бъде използван под наклон 55/65 градуса.
Заключение
Таблетът е наличен в търговската мрежа у нас в комплект с клавиатурата и писалката с цена около 1000 лв. Той е позициониран във високия клас, като това е напълно очаквано, тъй като той предлага характеристики именно от този клас. Това включва мощен чипсет, адекватно количество памет и отличен екран с висока честота на опресняване. Отлична добавка са и аксесоарите, които подпомагат постигането на оптимална продуктивност.
В софтуерно отношение HarmonyOS изглежда и работи отлично. Тя има полезни опции за мултитаскинг. Липсват обаче GMS и приложенията на Google, като се разчита основни на магазина за приложения AppGallery. Поддържаните приложения са много.
Pavlin Lukanov