Ревю: Huawei P50 Pro е с впечатляваща камера

Към края на юли миналата година Huawei представи в Китай новата си серия смартфони P50, която включва моделите P50 и P50 Pro, а по-късно през годината към тях се присъедини и P50 Pocket. Сега P50 Pro и P50 Pocket дебютират и у нас, а в настоящото си ревю ще споделим първите си по-значителни впечатления от P50 Pro. Още отсега можем да определим телефона като много отлично попълнение във флагманския клас. Очаквано заради американските санкции, липсват 5G свързаност и услугите и приложенията на Google, за голяма част, от които има адекватни алтернативи с магазина за приложения AppGallery и HMS.

Наследникът на P40 Pro идва с променен дизайн, а най-отчетлива е промяната на гърба на устройството като основната камера е поставена в две кръгли секции в горния ляв ъгъл. В горния кръг са три от сензорите, а четвъртият, този с перископната оптика, е в долния ринг. В случая телефонът е в цвят Cocoa Gold, който е смесица между сребрист и златист и има огледална полирана повърхност. У нас ще се предлага и версията в черен цвят.

Дисплеят е двустранно извит и с отвор за единична селфи камера, централно в горната част. В долната рамка има отвор за високоговорител, слот за карти и USB Type-C порт, а са отвор за още един високоговорител и IR предавател. Хардуерните бутони за управление на звука и включване са отдясно на конструкцията. Изработката е от премиум ниво, което е очаквано за серията. Има и сертификация IP68 за прахо- и водоустойчивост. В комплект с телефона идват бързо зарядно, прозрачен силиконов кейс, игла за поставката за карти и документация.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.6″ OLED (2700 x 1228), 450 ppi, 120Hz/300Hz
  • Чипсет: Snapdragon 888 4G
  • Памет: 8GB RAM, 256GB за съхранение, NM слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 50MP (True-Chroma), f/1.8 бленда, OIS
  • 40MP (True-Chroma), монохромен с f/1.6
  • 13MP с ултраширокоъгълен обектив и OIS
  • 64MP с перископен обектив и OIS
  • Предна камера: 13MP с бленда f/2.2
  • Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 ax (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.2, USB Type-C, NFC, GPS/AGPS/Glonass/BeiDou/Galileo/QZSS/NavIC
  • ОС: Android 11/EMUI 12
  • Батерия: 4360 mAh, 66W/50W
  • Размери: 158.8 x 72.8 x 8.5 мм, 195 г

Пълните характеристики можете да откриете тук!

Хардуер

Huawei P50 Pro предлага 6.6-инчов OLED екран, който е с отлични свойства. Той има висока резолюция от 2700 x 1228 пиксела и честота на опресняване до 120Hz с опция за динамична промяна в зависимост от съдържанието. Това позволява постигането на изключително плавна картина. Постига се и честота на отчитане на допир до 300Hz за оптимални реакции при гейминг. Екранът може да възпроизвежда до 1.07 милиарда цвята и покрива цветовата гама P3. Използвана е технология за PWM затъмнение, с което се намалява умората на очите.

Очаквано телефонът използва флагманския чипсет Snapdragon 888 4G, който както подсказва и името му не включва 5G свързаност. Той е в комбинация с 8GB RAM и 256GB памет за файлове, която може да бъде разширена с още толкова чрез NM карта. Всичко това на практика предразполага за производителност от най-високо ниво, а охлаждането се осъществява от система с 3D графен. Системата не прегрява дори при по-продължително натоварване. Можете да играете и най-натоварващите игри.

Сред опциите за свързване има обичайния диапазон от възможности, включително двубандов Wi-Fi 6, Bluetooth, NFC и USB Type-C порт. Има и два мощни високоговорителя за плътен и силен звук. Те са разположени в горната и долна рамки, което означава, че звукът продължава дори да покриете с дланта си един от тях. Вграденият под екрана скенер на отпечатъци е с адекватна площ и при оптимално въвеждане работи бързо.

Батерията е с капацитет 4360 mAh с бързо зареждане до 66W жично и 50W безжично. Засега нямаме по-продължителни наблюдения в тази насока, но издръжливостта е малко над един ден. В комплект с телефона идва и съответното бързо зарядно. Това означава, че дори за броени минути зареждане ще получите енергия за часове.

Софтуер

В софтуерно отношение е използвана EMUI 12, която е базирана на Android 11. Платформата вече ни е добре позната от друг актуален модел на компанията, nova 9, който също тествахме. При нея се залага на магазина за приложения AppGallery и HMS като алтернатива на услугите и приложенията на Google. Софтуерът е с доста приятна визия и работи бързо, като не се наблюдават засичания и забавяния. Добавени са опции за лесно сдобиване с приложения за Android, включително и през AppGallery и други магазини за приложения чрез търсачката Petal Search. Известията се отварят при плъзгане отляво от горната част на екрана, а опциите за бърза настройка, отдясно. Дизайнът позволява персонализиране чрез разнообразни теми и тапети. Разбира се има цялостен тъмен системен интерфейс, което е очаквано.

С акцент върху камерата

Традиционно серията Huawei P залага на качествената камера, а това е така и тук, като към момента P50 Pro оглавява класацията на DXOMARK за основна и селфи камери. Той има съответно 144 и 106 точки. Макар все още да имаме по-ограничено наблюдение върху възможностите на камерата, първоначалните ни впечатления са отлични.

Основната камера (Dual-Matrix Camera) е четворна и впечатлява с използваните сензори и технологии. Главният 50MP True-Chroma сензор е с бленда f/1.8 и оптична система за стабилизация (OIS). По подразбиране се използва технология за сливане на пикселите, но има и опция за снимане в пълен режим. Наред с него има 40MP сензор True-Chroma, който е монохромен и с бленда f/1.6, 13MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса) и OIS, както и 64MP с перископен обектив за 3.5-кратен оптичен зуум с OIS.

Камерата използва XD Fusion Pro енджин за постигане на детайлни изображения с реалистични цветове, както и SuperZoom матрица за ясни кадри както отдалече, така и отблизо. От друга страна True-Chroma енджинът включва подобрени възможности за засичане на околната светлина и поддържа цветовата гама P3. Всичко това води до достигането на повече светлина до сензора и съответно отлично представяне в тъмни условия.

Споделяме първоначалните си кадри заснети с модела, като предстои още един материал, в който ще се спрем отблизо на фотографските възможности на телефона.

Ултраширокоъгълната камера е със зрително поле 120 градуса и въпреки, че няма много висока резолюция, дори обширните сцени са с високо качество. Възможно е и заснемането на близки кадри до 2.5 см. През перископния обектив получавате до 3.5-кратен оптичен зуум и до 100-кратен дигитален. Ако адекватният далечен зуум е сред приоритетите ви, тази камера ще ви допадне.

Снимките са с отлично качество през всички сензори и определено първоначалните ни впечатления са за най-добрата камера при смартфоните, която ни е попадала досега. Цветовете са реалистични дори при по-оскъдна околна светлина, а при оптимална кадрите са отлични, включително като детайли и шум. За високите нива на детайли помага наличието на монохромния сензор, който се завръща с P50 Pro. Разбира се нощният режим, който от компанията усъвършенстват през годините позволява постигането на ярки снимки с адекватни нива на детайлите и в нощни условия. Заснемането на видео е до резолюция 4K и има опция за едновременно използване на основната и селфи камери. Наличието на оптична система за стабилизация означава, че ще бъдат премахнати нежеланите трептения.

При режимите за заснемане се отличават AI Cinemagraph, Time-Lapse, Dual-View Video, Night, Macro, Portrait, Pro, Slow-Mo, Panorama, MONOchrome, Light painting, Filter, Master AI, Moving Picture, 4D Predictive Focus и т.н.

13-мегапикселовата селфи камера също има очакваните режими като портретен, нощен, филтри и стикери. С тях можете да правите някои доста креативни кадри, а качеството на снимките е на добро ниво. В случая разбира се се препоръчва да избягвате наличието на интензивен източник на заден фон. Камерата се използва и от системата за отключване чрез лицево рапзознаване.

Заключение

Huawei P50 Pro е повече от достоен наследник на отличния P40 Pro, който използваме почти на ежедневна база от премиерата му. Новият модел за съжаление не предлага 5G свързаност и услугите и приложенията на Google, което е очаквано заради американските санкции срещу компанията. Въпреки това има алтернативна собствена софтуерна платформа и адекватна комуникационна свързаност, включително с Wi-Fi 6 и 4G връзка, която все още е повече от достатъчна. На фона на това телефонът е с висока производителност, издръжлива батерия с бързо зареждане и екран с отлични свойства. Това включва високи резолюция и честота на опресняване.

Разбира се моделът изпъква най-вече със своята основна камера, която към момента е най-добрата при смартфоните. Включената комбиниция от сензори и обективи ще ви даде възможност да постигнете отлични резултати както през деня, така и при ограничена светлина и за по-обширни сцени. Добавянето на перископен обектив към сензор с висока резолюция особено ни допадна заради постигането с алгоритъм на 10-кратно приближение до далечни цели и при добро качество. Тепърва предстои да тестваме по-детайлно възможностите на камерата на модела.

В България продажбите на Huawei P50 Pro започват с кампания за предварителни поръчки с период от 25 януари до 6-и февруари, 2022, в А1, Теленор, Виваком, Технополис, Техномаркет, Зора, партньорите на дистрибутора Поликомп и онлайн магазина huaweistore.bg. Поръчалите модела в този период ще го получат в комплект с Huawei FreeBuds 4 с препоръчителна крайноклиентска цена 2199 лева или със съответните абонаментни планове на мобилните оператори.

Pavlin Lukanov

15 thoughts on “Ревю: Huawei P50 Pro е с впечатляваща камера

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *