Ревю: Tenda AC23
През изминалите години имахме възможност да ви запознаем с множество от мрежовите продукти на Tenda. Компанията има множество предложения, които предлагат доста добро съотношение между цена и параметри. Сега при нас е и още един от най-новите ѝ Wi-Fi 5 (ac) модели – безжичният рутер Tenda AC23. Устройството постига високи скорости на трансфер, има голям обхват, възможност за работа с много устройства едновременно и добри опции за защита.
Моделът има интересен дизайн, като е изцяло в черен цвят с матова горна повърхност и леко вдлъбнати части. Отпред има няколко LED индикатор, а отстрани и отзад са монтирани общо седем фиксирани антени. В задната част на корпуса са жакът за захранване, мрежовите портове и бутон за WPS/ресет. Отдолу е налична решетъчна повърхност, а освен това са видими четири крачета. Възможен е монтажът на стена. В комплект с рутера идват още мрежови кабел и зарядно.
Основни характеристики:
- Безжичен стандарт: Wi-Fi 802.11 ac wave2
- Честотни ленти: 2.4 GHz до 300 Mbps и 5 GHz до 1733 Mbps
- LAN: 3 x Gigabit
- Антени: седем фиксирани 6dBi
- Поддържа IPv4 и IPv6
- Размери: 238.9 x 144.3 x 40.3 мм
И тук подобно на повечето съвременни рутери има възможност за лесна и бърза първоначална настройка. За целта можете да използвате браузер, включително от смартфон, като се свържете към първоначалната безжичната мрежа на модел. Данните за достъп са отдолу на устройството. След това отивате на tendawifi.com и следвате посочените стъпки. Разбира се може да има и забавяне в зависимост от изискванията на вашия доставчик. След като процесът приключи имате достъп до пълните настройки в уеб базирания портал на устройството или през приложението Tenda WiFi, с което можете да имате и отдалечен достъп.
Tenda AC23 поддържа безжичния стандарт Wi-Fi 802.11ac wave2 (Wi-Fi 5), който предлага високи скорости на трансфер. Общата скорост е 2033 Мbps, като тя е разделена между двете честотни ленти – 2.4 GHz до 300 Mbps и 5 GHz до 1733 Mbps. Скоростите в честотата на 5 GHz са впечатляващи, но както винаги в случая става дума за трансфера между рутера и свързаните към него устройства. Скоростта на достъп до Интернет зависи от тази, която предоставя доставчикът ви на услугата и възможностите на свързаните устройства. При мен успях да постигна почти максимума от предоставяната ми скорост при близо 190 Mbps за качване и сваляне със Speedtest на Ookla.
Наличието на две честотни ленти осигурява възможност за гъвкаво разпределение при свързването на различни устройства. По този начин не може да се претовари едната лента и това да доведе до забавяне на скоростите. По-леките задачи като браузинг, работа с пощата и други подобни могат да се извършват по 2.4 GHz лентата, докато задачи с интензивен трафик като онлайн игри и стрийминг на 4K и видео могат да се изпълняват по 5 GHz лента. Рутерът обединява сигналите на двете честотни ленти в една обединена мрежа.
AC23 използва 4X4 MU-MIM технологии за значително подобрение на мрежовата производителност и ефикасност. По този начин се поддържа и едновременната връзка на повече устройства по едно и също време и при ниска латентност. Моделът предлага едновременна връзка на до 35 устройства. Има и модул за усилвател на сигнала. Така се постига концентриран сигнал с по-голяма сила и по-голям обхват. Покритието на сигнала е отлично, като разбира се зависи от позиционирането му в дома или офиса ви. Така например в моя случай имам стабилен сигнал в тристаен апартамент и то с оптимални за връзката скорости. За това спомага и наличието на цели седем фиксирани антени с мощност 6 dBi.
В основата на рутера е двуядрен процесор с честота 1GHz, а освен него има и 500MHz копроцесор. Моделът поддържа актуалния протокол IPv6, както и по-стария IPv4, както и WPA-PSK, WPA2-PSK криптиране. Освен това той работи с технологията Beamforming+ за оптимално разпределение на сигнала. За бърза жична връзка могат да бъдат използвани трите Gigabit LAN портове, а това прави модела подходящ за свързване на NAS устройства, както и на настолни компютри.
Сред интересните функционалности е възможността за създаване на мрежа за гости, което може да е от полза ако използвате устройството в офиса си например. Полезна опция е и тази за програмиране на график за работа. Има и възможност за настройка на силата на излъчване. За всяко устройство свързано към рутера има и опция за родителски контрол. Очаквано е налична и защитна стена.
Заключение
Tenda AC23 е с цена около 160 лв., което го поставя в малко по-високия сегмент на потребителските устройства. Рутерът е отличен избор ако искате да оборудвате дома или офиса си с надеждно решение за бърз трансфер. С него можете да разчитате на бързи скорости на трансфер, подобрена защита, както и свързването на множество устройства.
Pavlin Lukanov