Ревю: Honor X8

Наскоро имах възможност да тествам един от новите смартфони на Honor, Magic4 Lite 5G, а в настоящото ревю ще ви запозная и с още един от актуалните попълнения на компанията, а именно Honor X8. Този сравнително достъпен модел в средния клас има с какво да впечатли много от вас.

Ревю: Honor Magic4 Lite 5G

Устройството се откроява с актуален дизайн с плоска странична рамка и тънък и лек корпус. Телефонът има 64-мегапикселов главен сензор, екран с честота на опресняване до 90Hz и технология за бързо зареждане до 22.5W.

Дизайн

Honor X8 е с актуален дизайн, като конструкцията му е тънка при дебелина 7.5 мм и има плоска странична рамка. Моделът се предлага в три цвята – Титаниево сиво, Среднощно черно и Океанско синьо, а за настоящото ревю разполагаме с първия от тях, който е и най-интересен. Конструкцията включва пластмасов гръб с интересен визуален ефект.

Дисплеят има отвор за селфи камерата, а секцията с основната камера е в горния ляв ъгъл на гърба и е с квадратна форма. Отдясно на корпуса са разположени бутоните за включване с вграден скенер на отпечатъци и за управление на силата на звука. Отдолу са позиционирани USB Type-C порт, 3.5 мм жак за слушалки и отвор за високоговорителя, а отляво има слот за SIM карти. В комплект с модела идват зарядно и предварително приложен протектор за екрана.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.7″ IPS (1080 x 2388), 90Hz
  • Чипсет: Qualcomm 680 4G
  • Памет: 6GB, 128GB за съхранение
  • Основна камера:
  • 64MP, f/1.8 бленда
  • 5MP с ултраширокоъгълен обектив
  • 2MP за боке ефекти
  • 2MP за макро снимки
  • Предна камера: 16MP с бленда f/2.5
  • Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi ac (2,4GHz/5GHz), Bluetooth 5.0, USB Type-C, NFC, 3.5 мм жак, GPS
  • ОС: Android 11, Magic UI 4.2
  • Батерия: 4000mAh, 22.5W
  • Размери: 163.4 x 74.7 x 7.5 мм, 177 г

Дисплей

Honor X8 идва с плосък IPS екран с диагонал 6.7 инча, резолюция Full HD+, както и честота на опресняване до 90 херца, като тя може да се регулира динамично в зависимост от съдържанието. Постига се съотношение екран-корпус 93.6%, а три от страничните рамки са с дебелина от едва 1.1 милиметра, което е доста приятно от визуална гледна точка.

Картината е прилична, като нивата на яркост са очаквани за този клас, като ми се искаше панелът да е малко по-ярък. Иначе има функционалности като режим електронна книга, комфорт за очите (намалява синята светлина) и тъмен. Благодарение на сравнително високата честота на опресняване се постигат плавни графики и анимации, а това е от полза и при игра.

Хардуер

В основата на телефона е чипсетът от среден клас на Qualcomm Snapdragon 680 с 4G модем и графичен ускорител Adreno 610 в комбинация с 6GB RAM и 128GB памет за файлове, но без опция за добавяне на памет карта. Чипсетът е способен за този клас и в комбинация с адекватното количество памет за файлове и предостатъчно количество RAM, включително и опция за добавяне на виртуална.

Така голяма част от приложенията и игрите ще вървят отлично. По време на работата с устройството останах с отлични впечатления в това отношение. Съвсем спокойно можете да ползвате модела и за гейминг. В това направление помага високата честота на опресняване при докосване.

Телефонът има всичко необходимо по отношение на опциите за свързване, с изключение на 5G, което на този етап традиционно не определям като негатив. Сред тях са двубандов Wi-Fi ac, Bluetooth, USB Type-C и NFC. Звуковата система е с приличен високоговорител, а освен това има и 3.5 мм жак за слушалки.

Батерия

Батерията е с капацитет 4000 mAh като средно предлага до около ден/ден и половина издръжливост с един заряд. Разбира се това зависи много от степента на натоварване, но при всички положения ще разполагате поне ден автономия, а при някои ограничения и до два дни. Отличава се наличието на технология за зареждане с мощност до 22.5W, а това позволява с 10 минути зареждане да получите заряд за 3 часа видео плейбек.

Камера

Основната камера е четворна и се отличава с 64MP сензор с бленда f/1.8. Сензорът използва технология за сливане на четири пиксела в един за постигане на по-висока светлочувствителност. Освен това са налични 5MP сензор с ултраширокоъгълен обектив с широко зрително поле, 2MP за боке ефекти и 2MP за макро снимки.

Снимките с главния сензор са с добро качество при оптимални светлинни условия, а резултатите са очаквано не особено задоволителни при по-оскъдна светлина. Това се подобрява с нощния режим, макар и да има загуба на детайли и повече шум. Достъпен е и зуум с кроп, но качеството пада.

Вградена е система с изкуствен интелект (AI) за разпознаване сцени и прилагане на съответните настройки за по-добри резултати. Имате и опцията Влог за снимане с основната и селфи камери едновременно. Заснемането на видео е до резолюция Full HD при 30 кадъра в секунда като се поддържат и режими за таймлапс.

Сензорът с ултраширокоъгълен обектив постига ограничени резултати основно при оптимална светлина, като ще ви позволи да заснемете по-обширни сцени. Останалите два сензора са специализирани и добавят опция за портретен ефект и кадри от близко разстояние/макро.

Предната камера е 16-мегапикселова, а качеството на снимките е очаквано за класа, като по-скоро е положително. Налични са някои полезни режими, включително нощен и портретен. Камерата се използва и от системата за отключване с лицево разпознаване.

Софтуер

В софтуерно отношение е използвана Android 11 с Magic UI 4.2, което е изненадващо, тъй като Android 12 е налична вече от доста време. Наличен е достъп до приложенията и услугите на Google. Визията на системния интерфейс доста наподобява тази на предходни модели на компанията, като поне на мен ми допада.

Налични са редица допълнителни приложения дублиращи тези на Google, като има и опции за персонализиране на външния вид, а системата работи бързо. Наличен е избор за тъмна системна тема, опция за приложенията в чекмедже и навигация чрез жестове. Достъпни са и възможности за персонализиране на външния вид.

Заключение

Honor X8 буди интерес с добрия си хардуер при препоръчителна цена до 500 лв. Сред отличителните му и силни черти са адекватният 90-херцов IPS екран, приличен чипсет, както и доста приятен дизайн. Камерата също се представя добре при оптимални условия, а батерията е сравнително издръжлива.

За съжаление засега се използва сравнително остарялата Android 11, а бързото зареждане е ограничено до 22.5W. В неговия ценови клас са още Poco M4 Pro, Redmi Note 11S и Motorola edge 20 lite.

Pavlin Lukanov

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *