Ревю: Red Magic 7 – най-мощният телефон с Android

От няколко години съществува нов сегмент смартфони, които са предназначени за гейминг. Макар секторът да е доста нишов, тъй като устройствата са скъпи, това не спира производителите да продължават с разработката на нови поколения в тези серии. Сред актуалните предложения в тази насока е и Red Magic 7, а това е и ексклузивното ни ревю на модела за България.

Red Magic е геймърското подразделение на Nubia, a тя от своя страна е част от ZTE. Въпросният модел е най-мощният смартфон според бенчмарк тестове в Antutu към юни (2022 г). Моделът залага на хардуер от най-високо ниво (до появата на първите модели със Snapdragon 8+ Gen 1) и включва редица добавки, които не откриваме сред останалите смартфони.

Дизайн

Red Magic 7, във версията си Supernova, има интересен дизайн на гърба, като част от него е прозрачна, така се вижда и вграденият вентилатор с RGB LED светлинни ефекти. Отзад е позиционирано и светещото лого на Red Magic, а в горната част е и секцията с тройната основна камера. Телефонът е с метална странична рамка, като отдясно освен бутонът за включване са и два сензорни гейминг бутона. Тук е и изводът на охладителната система.

В долната част на устройството са слотът за карти, USB Type-C порт и отвор за високоговорителя. Отляво са входът на охладителната система и бутонът за активиране на режима Game Space. Отгоре е позициониран 3.5 мм жак за слушалки. Екранът е със значителни странични рамки, като в тази над него е поставен сензорът за селфи камерата.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.8“ AMOLED (2400 x 1080), 165Hz
  • Чипсет: Snapdragon 8 Gen 1
  • Памет: 18GB LPDDR5 RAM, 256GB UFS 3.1 за съхранение, без слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 64MP, f/1.8 бленда
  • 8MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса)
  • 2MP за макро снимки
  • Предна камера: 8MP с бленда f/2.0
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo, 3.5 мм
  • ОС: Android 12
  • Батерия: 4500 mAh, 65W
  • Размери: 170.6 x 78.3 x 9.5 мм, 215 гр.

Дисплей

Red Magic 7 впечатлява с отличния си дисплей. Тук е заложено на AMOLED панел с диагонал 6.8 инча, резолюция Full HD+, както и впечатляваща честота на опресняване до 165 херца, като можете да избирате между няколко режима. Отчитането на допир е до 720 херца, което е от особена полза при гейминг.

Максималната яркост достига 700 нита, налично е защитно покритие Gorilla Glass и има сертификация от SGS за ниски нива на синята светлина. Панелът покрива 100% от цветовата гама DCI-P3 със съответния режим, а и за sRGB. Поне за мен цветовата наситеност и репродукция са с много добри нива, но яркостта на моменти е по-ниска от необходимото. Въпреки това на закрито няма да имате никакви проблеми, а в повечето случаи и при по-ярка околна светлина.

Наличието на висока честота на опресняване прави графиките и анимираните ефекти доста плавни и гладки, но разбира се за сметка на по-високата консумация на енергия. И тъй като селфи камерата е в горната рамка, екранът предлага картина, която не е нарушена от отвор или прорез. Така и изживяването при гейминг и гледане на видео също е доста по-добро.

Под екрана има вграден ултразвуков скенер на отпечатъци, който е с адекватна площ и работи бързо. Чрез него може да бъде измерен и сърдечният пулс. Налично е и защитно покритие Gorilla Glass 5. Наличен е и Always On Display с избор между редица стилове и възможност за частично персонализиране.

Хардуер и батерия

Red Magic 7 е включително мощен, като залага на флагманския чипсет Snapdragon 8 Gen 1 в комбинация в случая с 18GB LPDDR5 RAM. Моделът няма никакви проблеми с производителността, което е и очаквано при наличните параметри. Има и бърза вградена памет от тип UFS 3.1 с капацитет 256GB, но без опция за разширяване.

Това обаче, което го отличава от болшинството флагмани е наличието на доста ефективна охладителна система. По този начин се компенсира тенденцията на чипсета да прегрява при по-продължително натоварване. Тук е използван вграден вентилатор със скорост 20 000 оборота в минута, който е комбиниран с изпарителна камера, термален гел, подложка от графит и алуминиев радиатор.

Към това добавяме и ефектният RGB светлинен ефект. Вентилаторът се активира при по-високо натоварване или ръчно, като не е особено шумен и постига въздушен поток от 0.21CFM. Всичко това помага запазването на приемлива температура дори при по-продължителен гейминг. В моя случай тествах с Diablo Immortal при максимални настройки.

Телефонът предлага 5G и 4G мобилна свързаност, както и Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, NFC и 3.5 мм жак за слушалки. Има и стерео високоговорители, които се справят отлично със силен и плътен звук, който допълва гейминг или филмовите сесии.

Батерията е с капацитет 4500 mAh, като се поддържа бързо зареждане до 65 вата с включения в комплекта адаптер. Ако не използвате устройството за гейминг, можете да разчитате традиционно на около ден до ден и половина издръжливост с един заряд. Разбира се при гейминг това намалява драстично, особено ако използвате охлаждането и висока честота на екрана.

Софтуер и гейминг

В софтуерно отношение е използвана Android 12 с RedMagic OS 5.0, което означава, че има значителни модификации спрямо стоковата версия на операционната система. Това разбира се включва изцяло персонализиран лаунчер с множество добавки. Това включва дублиращи приложения, както и анимирани ефекти. Системата за мултитаскинг позволява разделянето на екрана за две приложения, както и извеждане на приложение като прозорец.

Налично е и отделно гейминг пространство (Game space), което се активира с хардуерен бутон. В него се виждат честотите на централния и графичен процесори както и FPS. Приложена е и интеграция на някои приложения за чат с бърз достъп, като се отваря малък прозорец. Има и информация за времето прекарано в игра за различните заглавия. От компанията са предвидили и някои добавки за персонализиране на някои черти.

Освен това е приложена и функционалност за смарт управление на температурата чрез увеличаване скоростта на вентилатора в зависимост от натоварването. Анализират се и възможностите за честота на екрана според конкретната игра, но няма варираща опция, а само фиксирани стойности.

Една от най-интересните добавки обаче са страничните гейминг бутони. Те имат по-висока чувствителност и са от полза при състезателни заглавия и стрелба. Софтуерно можете да зададете чувствителността на натиск и изпълняваните функции.

За времето, с което разполагах, изпробвах няколко игри, Diablo Immortal, Asphalt 9, Apex Legends и Call of Duty. При всички графиката беше на най-високо ниво и без значителни накъсвания. Въпреки наличието обаче на вентилатор, телефонът пак загрява при по-продължителна игра, макар и не до непоносими нива.

Камера

Очаквано този елемент остава малко на заден план, но все пак и тук можете да разчитате на адекватно качество при оптимални условия. Основната камера е тройна и включва три сензора. Главният е 64-мегапикселов (S5KGW3) с бленда f/1.8, а освен него има 8MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса) и 2MP за макро снимки.

Кадрите с главния сензор са задоволителни, детайлни, с добър цвят и широк динамичен обхват. Разбира се това всичко важи при оптимални светлинни условия. Има и ефективен нощен режим, който макар да не е на нивото като при вече наложените флагмани, постига прилични резултати.

Качеството с ултраширокоъгълния обектив определено не е задоволително, но това е очаквано за подобно устройство. Все пак с него можете да заснемате обширни сцени, но с по-ниски нива на детайлите, динамичен обхват и т.н. За макро снимки има отделен режим с удобна добавка за зоната на фокус, което е полезно, тъй като няма автофокус.

Интерфейсът на камерата е малко по-нетрадиционен, като допълнителните режими, а те са доста, са най-отляво на слайдера. Иначе има отделни нощен, портретен и професионален режими, директно в основния изглед. Налични са още някои филтри, HDR, подвижна снимка и т.н.

Заключение

Red Magic 7 определено има с какво да спечели тези от вас, които обичат мобилните игри от висок клас. Телефонът е най-мощният модел с Android в продажба в Европа към момента на публикацията. Заложено е на хардуер от най-висок клас и адекватна охладителна система с вентилатор.

Батерията не може да се каже, че впечатлява с издръжливост, но все пак има ефективно бързо зареждане. Камерата е адекватна, основно по отношение на главния си сензор. Към отличния екран с висока честота добавям и много добрите си впечатления от звуковата система. Има и множество гейминг насочени аспекти, включително и софтуерни решения.

Цената на Supernova варианта (18GB + 256GB) с полупрозрачен гръб е 800 евро, версията Pulsar (16GB + 256GB) е 730 евро, а базовата опция Obsidian (12GB + 128GB) в черен цвят струва 630 евро.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

4 thoughts on “Ревю: Red Magic 7 – най-мощният телефон с Android

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *