Ревю: Sony Xperia 10 IV

Тази година Sony представи четвъртото поколение в серията си смартфони позиционирани в средния клас Xperia 10 – Xperia 10 IV. Моделът търпи интересна еволюция спрямо предшественика си. В това число, конструкцията вече е пластмасова, но има добавена оптична стабилизация към основната камера и батерията е с по-голям капацитет. Иначе екранът е идентичен с този на Xperia 10 III, като отново има чипсет от серия Snapdragon 6xx с 5G модем.

Дизайн

По отношение на дизайна, визуално отчитаме преминаването към почти плоска странична рамка, която е пластмасова. Тази година и гърбът е с пластмасово покритие, а екранът отново е без прорез или отвор за селфи камерата. Тя е поставена в рамка над дисплея, а защитното покритие е Gorilla Glass Victus.

Хардуерните бутони за управление на силата на звука и включване (с вграден четец на отпечатъци) са отдясно на корпуса, като е премахнат този за активиране на Google Assistant. Отляво е слотът за карти, който традиционно се отваря без нуждата от игла. В долната част е USB Type-C портът, а отгоре е позициониран жак за слушалки.

В комплект с телефона този път няма нито USB кабел, нито заряден адаптер, което води и до значително по-компактна кутия. Интересно е да отбележим, че от компанията не използват пластмаса в опаковката на телефона. Приятно впечатление отново прави наличието на IP65/68 сертификация за прахо- и водоустойчивост. У нас той се предлага в бял и черен цвят.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.0“ OLED (1080 x 2520), 21:9, HDR
  • Чипсет: Snapdragon 695 5G
  • Памет: 6GB RAM, 128GB за съхранение, слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 12MP, f/1.8 бленда, PDAF
  • 8MP с телефото обектив, PDAF
  • 8MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса)
  • Предна камера: 8MP с бленда f/2.0
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 802.11 ac (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.1, USB Type-C, жак за слушалки, NFC, GPS
  • ОС: Android 12
  • Батерия: 5000 mAh
  • Размери: 153 x 67 x 8,3 мм, 161 г

Пълните характеристики можете да откриете тук!

Екран

Xperia 10 IV, подобно на предшественика си, използва OLED панел с диагонал 6 инча и резолюцията Full HD+. Sony продължават да налагат нестандартното сред смартфоните съотношение на страните 21:9, което прави конструкцията по-издължена, но по-тясна. Това е и съотношението, в което се заснемат повечето филми, което прави телефона удобен именно за гледане на видео съдържание.

Тъй като няма прорез или отвор, получавате цялата площ без излишни елементи. Налично е и защитно покритие Corning Gorilla Glass Victus. Добавена е и поддръжка за HDR съдържание, а освен това е подсилена яркостта, което е добра новина, тъй като предходният модел страдаше в това отношение.

За съжаление няма по-висока честота на опресняване, каквато имат на практика всички модели от този клас. Очаквано за OLED панел обаче картината е с добро качество и пресъздаване на цветовете.

Хардуер, софтуер и батерия

В основата на устройството е използван чипсет Snapdragon 695 5G в комбинация с 6GB RAM и 128GB UFS разширяема памет за съхранение. Тази комбинация е адекватна за ниския сегмент на средния клас, но тук цената е по-скоро в горната граница. В повечето ситуации телефонът се справя прилично, но има и моменти, в които се усеща леко забавяне. Налични са всички очаквани опции за свързаност, а сред тях 5G, 4G LTE, двубандов Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth v5.1, USB Type-C, жак за слушалки и NFC. За съжаление липсват стерео високоговорители.

Едно от най-значителните подобрения е при батерията, която вече е с капацитет 5000 mAh, което представлява сериозно подобрение спрямо използваната в предходното поколение 4500 mAh. Поддържа се и бързо зареждане, но без да се посочва до каква мощност. Отново има софтуерно решение за защита на батерията, което гарантира продължителния ѝ живот. Доста често можете да разчитате на до два дни издръжливост с един заряд, но това винаги зависи от начина на работа.

Четецът на пръстови отпечатъци е вграден в бутона за включване, като работи бързо и точно. Наличен е 3.5 мм аудио жак с DSEE Ultimate за звук с високо качество при наличието на адекватни слушалки. Освен това се поддържа и Hi-Res звук, включително безжичен.

В софтуерно отношение е използвана Android 12 с допълнителен графичен интерфейс от Sony. Компанията е добавила и някои свои приложения, но се разчита и на стокови решения от Google, включително Снимки, съобщения, телефон, контакти и т.н. Интерфейсът предлага тъмна тема и възможност за системна навигация чрез жестове.

Освен това са налични добавки за мултитаскинг, с които да се възползвате от дългия екран. Сред тях е и раздел с преки пътища към приложения, който се отваря с двойно почукване в зона отстрани на екрана – изисква повечко време за свикване и разделяне екрана на две.

Камера

Камерата е тройна и включва 12MP сензор със система за автофокус чрез засичане на фазата (PDAF) и вече оптична стабилизация (OIS), 8MP с телефото обектив за 2-кратен зуум и PDAF, както и 8MP с ултраширокоъгълен обектив със зрително поле 120 градуса. Сред опциите за заснемане са HDR (висок динамичен обхват), до 10 FPS снимане в серия, супер автоматичен режим, ръчен режим, четец на QR кодове, творчески ефект, нощен режим и SteadyShot система за стабилизация.

Качеството на кадрите варира според условията, като резултатите можете да видите в приложените кадри. При оптимална светлина снимките са доста добри и детайлни, а освен това наличието на телефото обектив, макари само за 2-кратно приближение, е добра добавка. Автофокусът не е особено бърз, а понякога не е много точен, но в повечето ситуации е ефективен. Има и сензор с широкоъгълен обектив за заснемането на по-обширни сцени, но с по-ограничено качество. Заснемането на видео е ограничено до Full HD.

Определено има подобрение при нощния режим, но то за съжаление не е достатъчно за този клас. При по-обширни кадри, също тези с ултрашироката и телефото камера, качеството не е особено задоволително.

Приложението за камерата ще ви е добре познато ако сте използвали някой от актуалните модели на компанията, като то е доста интуитивно. Има система с изкуствен интелект за разпознаване на някои сцени и прилагане на специфични настройки. За съжаление липсва традиционният отделен бутон за стартиране на програмата и снимане, който даваше допълнително удобство. Той е запазен за по-високия клас.

Селфи камерата е 8-мегапикселова и не очаквайте кой знае колко високо качество, но все пак тя върши основната си работа и предлага прилични кадри при оптимални условия. За съжаление липсва система за отключване чрез лицево разпознаване.

Заключение

Xperia 10 IV има няколко силни черти, включително водоустойчивият и лек корпус със защита Gorilla Glass Victus на екрана. Освен това се постигат ненадмината издръжливост на батерията, както и добро качество на изображенията при оптимални условия. Той е подходящ за гледане на видео съдържание, както и за мултитаскинг благодарение на нестандартното съотношение на екрана.

Дисплеят за съжаление е с ограничена честота на опресняване, макар и качествен, като не е и сред най-ярките в този клас. Има какво да се желае и по отношение на производителността, особено на фона на цена от около 900 лв., а конкуренцията в този клас е особено жестока.

One thought on “Ревю: Sony Xperia 10 IV

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *