Ревю: Nothing Phone (1) е с уникален подход
По-рано през годината Nothing пусна първия си продукт, а именно слушалките ear (1), които се отличават с интересния си дизайн и доброто съотношение цена-качество. Междувременно станахме свидетели и на първия ѝ смартфон, Phone (1).
И тук е заложено на нетрадиционен дизайн, характеризиращ се с прозрачно покритие на гърба и светлинна система от LED елементи. Именно това откроява устройството от останалите предложения на пазара. Освен това от компанията са постигнали доста добър баланс в хардуера, като моделът е позициониран във високия сегмент на средния клас.
Дизайн
Доста интересно, но първата реакция на хората около мен, които виждат модела е да го оприличат на iPhone. В това има резон, тъй като телефонът е с плоска странична рамка от алуминий. Освен това е налично стъклено покритие със защита Gorilla Glass 5 отпред и отзад, както и сертификация IP53 за устойчивост на прах и изпръскване с вода. Както стана ясно задната част е с прозрачно покритие, като св виждат намотката за безжично зареждане, част от елементите покриващи основните компоненти и LED лентите за светлинната система.
В случая разполагах с варианта в черен цвят, но има и версия в бяло. Трябва да отбележим, че страничните рамки около дисплея не са особено тънки, а има и отвор в горния му ляв ъгъл. Хардуерните бутони са отляво (звук) и отдясно (включване) на корпуса, отдолу има USB Type-C порт, отвор за високоговорител и слот за две SIM карти. В комплект с телефона идват само кабел и игла за отваряне на слота за карти.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.55“ OLED (2400 x 1080), 120Hz, Gorilla Glass 5
- Чипсет: Snapdragon 778G+
- Памет: 8/12GB RAM, 128/256GB UFS 3.1 за съхранение, без слот за памет карта
- Основна камера:
- 50MP, f/1.79 бленда, OIS
- 50MP с ултраширокоъгълен обектив (114 градуса)
- Предна камера: 16MP с бленда f/2.5
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo
- ОС: Android 12, Nothing OS 1.1.3
- Батерия: 4500 mAh, 67W/15W жично/безжично
- Размери: 159.2 x 75.8 x 8.3 мм, 193.5 гр.
Дисплей
6.55-инчовият OLED дисплей е сред силните страни на модела. Той е с резолюция Full HD+ и има и висока честота на опресняване до 120 херца, която се променя динамично в зависимост от показваното съдържание (от 60 херца). Графиките и анимираните ефекти са плавни и бързи дори при гейминг. Яркостта е 500 нита (1200 нита пикова), гъстотата на пикселите е 402 ppi и поддържа HDR10+ и 10-битов цвят, както и покритие Gorilla Glass 5. Екранът е със съотношение 20:9 и поддържа честота на опресняване при допир 240 херца.
Телефонът има доста качествен дисплей, който е с отлични параметри. Цветовете са наситени, а яркостта е много висока. Налична е и опция за винаги включен дисплей, който показва някои данни на заключен екран. Разбира се има възможност за ограничаване на синята светлина, както и настройка на определени свойства. Под панела е вграден скенер на отпечатъци, който работи ефективно, макар и зоната да не е от най-големите.
Хардуер, батерия и софтуер
Nothing Phone (1) залага на чипсет от високия среден клас Snapdragon 778G+ с графичен ускорител Adreno 642L, който се произвежда по 6-нанометров процес. В случая той е в комбинация с 8GB RAM и 256GB UFS 3.1 памет за файлове. Не забелязах значителни проблеми с производителността, която е на очаквано високо ниво. Не би трябвало да срещнете проблеми при почти всичко от мобилния свят. Има обаче и изключения с някои функционалности на Instagram, а и поне в един или два случая имаше по-значителен лаг, който обаче продължи кратко. Все пак трябва да се отбележи липсата на слот за допълнителна памет.
Налични са всички необходимо опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6, NFC, GPS и USB Type-C порт. Има и стерео високоговорители, като за втори се използва този за провеждане на разговори, който е и осезаемо по-тих. От компанията са добавили общо три микрофона.
Батерията е с капацитет 4500 mAh и поддържа технология за бързо жично зареждане до 33 вата, което не е особено впечатляващо и зареждането отнема 70 минути. Липсва и заряден адаптер в комплекта. Все пак можете да зареждате устройството и безжично с мощност до 15 вата. Иначе издръжливостта на батерията е добра и в тон с очакваното за този клас, до около ден и половина.
Nothing са разработили изцяло нов графичен интерфейс за първия си телефон. Става дума за Nothing OS, който е базиран на Android 12. От компанията предвиждат три години обновления на операционната система и четири години по отношение на сигурността. Трябва да отбележа, че интерфейсът е изчистен от излишни добавки, като са добавени отличителни шрифтове, звуци, тапети и уиджети.
Интересна е разширената възможност за управление на външни продукти директно от бързите настройки, включително със свързани устройства за умния дом. Все пак трябва да призная, че дизайнът на някои части от интерфейса, а и включително тапетите са по-екстравагантни от това, с което съм свикнал.
Иначе работата на системата е бърза и безпроблемна, като не наблюдавах каквито и да е забавяния и насичания, което е очаквано за този клас. Наличен е тъмен интерфейс и система за показване при използването на камерата от някое приложение. Очаквано има множество опции за персонализиране на външния вид, а и на Always On дисплея, който показва някои данни на заключен екран.
Уникалният Glyph интерфейс
Nothing Phone (1) определено е уникален най-вече заради интерфейса Glyph, който използва разположените в задния панел LED елементи. Те се активират в различни конфигурации при известия, показват нивото на заряд при зареждане, могат да се персонализират при входящи обаждания и да се синхронизират с възпроизвежданото звуково съдържание. Освен това има и индикатор в червено, който можете да активирате при запис на видео.
Имате опция за активиране/деактивиране директно през бързите настройки, а при обръщане на телефона по екран се заглушават звуците и може да разчитате само на светлинната система за известия. Налична е и възможност за регулиране на яркостта.
Определено интересна добавка, с която ще се откроите от останалите. Все пак дали ще е от практическа полза зависи от това какви са ви нуждите, а и от ежедневието ви.
Камера
Телефонът има двойна основна камера, като главният сензор е 50MP Sony IMX766 (1/1.56”) с бленда f/1.88 и оптична система за стабилизация. Освен него има и 50MP сензор с ултраширок обектив (114 градуса), който е подходящ и за макро кадри. По подразбиране и двата използват технология за сливане на четири пиксела в един за 12.5MP кадри, но има и опция за снимане в пълна резолюция, чрез падащо меню от основния интерфейс.
Приложението за камерата дава бързо превключване между сензорите, но с натискане върху съответната стъпка (което за мен поне е неудобно), и някои основни режими на снимане с плъзгане наляво и надясно. Допълнителните режими са в секция още, а в падащо меню в горната част са достъпни останалите настройки.
Снимките очаквано са на високо ниво с наситени цветове дори при малко по-ограничена светлина. Кадрите са ярки и с ниски нива на шума. На закрито при изкуствено осветление също отчитам добри резултати, но не и при движещи се обекти. За нощни снимки се разчита на специализиран режим, който обаче се появява като опция само когато се засекат необходимите условия за това. Тук резултатите също са на високо ниво.
При оптимални светлинни условия съм доволен и от качеството при ултрашироките снимки, което е очаквано при наличието на сензор с висока резолюция. Той прави и приятни макро кадри. Сред режимите за снимки са експерт, портретен и панорама. Имате опция за активиране на HDR и добавяне на филтри. Записът на видео е до 4K, като има и система за стабилизация при запис.
Селфи камерата е 16-мегапикселова с филтри и опции за разкрасяване. И тук има портретен режим, като високата резолюция позволява постигането на адекватно качество с добри детайли. Камерата се използва и от системата за отключване чрез разпознаване на лице, с която обаче имах доста затруднения при първоначалната настройка.
За финал
Nothing Phone (1) определено е уникално предложение, което се отличава със светлинния интерфейс Glyph. Той е доста ефектен и интересен, като за някои от вас може дори да е полезен. На фона на това обаче е наличен и доста балансиран хардуер с добра производителност, качествен екран и повече от адекватна камера.
Телефонът е с цени от 919 лв. за базовата памет конфигурация до 1079 лв. за 12GB + 256GB. Както вече стана дума в комплект с него няма зарядно, а отделно можете да закупите и прозрачен защитен кейс за 49 лв. От компанията предлагат и протектор за екрана за 39 лв.
Pavlin Lukanov [todaytech.eu]
Pingback: Yettel с отстъпки по повод рождения ден на своя онлайн магазин | Today Tech
Pingback: Nothing Phone 2 ще бъде по-премиум модел | Today Tech
Pingback: 15 дни с изненади за Великден в мобилното приложение на Yettel | Today Tech
Pingback: Ето как ще изглежда Nothing Phone (2) | Today Tech
Pingback: Yettel предлага ексклузивни оферти в онлайн магазина си до края на ноември | Today Tech