Ревю: vivo X90 Pro – камера, която впечатлява
Миналата година останах с много добри впечатления от флагмана на vivo X80 Pro, който предлага отлична камера и като цяло изживяване от високия клас. Сега компанията има малко по-различен подход със серията X90, в която има и Pro+ модел, който обаче е предназначен само за Китай.
При мен е новият X90 Pro, който надгражда над предшественика си в някои отношения и е отлично цялостно решение, включително с подобрена батерия, една от не толкова силните черти на миналогодишния модел. Конкретно при камерата е заложено на 1“ сензор и оптика Zeiss, които са доста впечатляващи, но няма перископен обектив, какъвто имаше в X80 Pro, а е заложено на телефото леща.
Дизайн
vivo X90 Pro има донякъде познат от миналогодишния модел дизайн, но въвежда и някои приятни промени. Наличен е двустранно извит екран с отвор за селфи камерата и едва отличим процеп за високоговорител между горната рамка и дисплея. Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, отдолу има USB Type-C порт, отвор за високоговорител и слот за карти. В горната част е поместен IR предавател.
Дизайнът на секцията с основната камера е по-интересен спрямо миналата година, като е заложено на голяма кръгла зона, която изпъква значително. На гърба има още брандиране от Zeiss и малка зона с LED светкавица и помощни сензори. Този път покритието е от изкуствена кожа и е много приятно на допир, а има и тънка метална лента с надпис Xtreme Imagination и свързана с партньорството между vivo и Zeiss.
Иначе страничната рамка е алуминиева, а има и сертификация за прахо- и водоустойчивост IP68. Изработката е солидна и от висок клас, което е и очаквано за серията. В комплект с телефона има прозрачен силиконов кейс, както и 120W зарядно, а на екрана предварително е приложен мек силиконов протектор.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.78″ AMOLED (2800 x 1260), 120Hz, HDR10+
- Чипсет: MediaTek Dimensity 9200 5G
- Памет: 12GB LPDDR5X RAM, 256GB UFS 4.0 за съхранение (няма слот за памет карта)
- Основна камера:
- 50MP Sony IMX989, f/1.75 бленда, OIS
- 50MP Sony IMX758 с телефото обектив с OIS, f/1.6, 2x оптично приближение
- 12MP Sony IMX663 с ултраширокоъгълен обектив (108 градуса)
- Предна камера: 32MP с бленда f/2.5
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6 (2,4GHz/5GHz/6GHz), Bluetooth 5.3, USB Type-C, NFC, GPS
- ОС: Android 13, Funtouch OS 13
- Батерия: 4870mAh, 120W/50W
- Размери: 164.1 x 74.5 x 9.3 мм, 214.9 гр.
Дисплей
Дисплеят на vivo X90 Pro е извит AMOLED панел с диагонал 6.78 инча, резолюция 2800 x 1260 пиксела и честота на опресняване до 120 херца, с три стъпки на автоматични регулиране (60/90/120Hz). Дисплеят е 10-битов, а пиковата яркост достига 1300 нита. Поддържа се още технологията HDR10+ и има локално затъмняване (2160Hz). Наличен е и режим за висока яркост при много ярка околна светлина, като често при него се намалява значително контрастът на картината.
Налични са и функционалности като Always on Display с разнообразни опции за персонализиране и визуализация, който показва данни на заключен екран, адаптивен режим за четене, тъмен режим и избор на цветови профил. Очаквано има и опция за по-малко натоварване на очите с ограничаване нивата на синята светлина. От компанията са заложили на луминесцентен материал Q9, който допълнително помага за защитата на очите. Също така има вграден скенер на отпечатъци, който работи бързо и точно.
Очаквано дисплеят е с отлични свойства, като наблюденията ми са положителни и отчитам високи нива на яркост, както и цветово представяне. Той е идеален както за гледане на филми и сериали, така и за гейминг, браузинг и обработка на снимки.
Топ производителност и приятен софтуер
В основата на телефона е чипсетът MediaTek Dimensity 9200 (4-нанометров), който е и флагманското предложение на тайванската компания. Освен това има 12GB LPDDR5X RAM и 256GB UFS 4.0 памет за файлове, най-бързите към момента за платформата. Няма опция за разширяване чрез памет карта. Има обаче 8GB допълнителна виртуална системна памет, която разширява възможностите за мултитаскинг.
Традиционно устройствата от този клас са с отлична производителност и няма каквито и да е засичания или накъсвания, както в интерфейса, така и при използваните програми и игри. Заложено е на охлаждаща технология с обширна изпарителна камера (4002 мм2), която се справя отлично.
Телефонът има всичко необходимо по отношение на опциите за свързване. Това включва 5G, трибандов Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 и NFC. Добавен е и IR предавател за дистанционно управление на множество уреди. Звуковата система включва два високоговорителя, като звукът е силен и плътен.
Софтуерно е използвана Android 13 с Funtouch OS 13, която надгражда над добре познатата Funtouch OS 12 от предишния модел. Повече за решението можете да научите тук. Като цяло графичният интерфейс е доста приятен с различни възможности за персонализиране.
Специално по отношение на гейминга има режим Ultra Game с допълнителни данни за системата по време на игра и ограничаване на някои известия, които могат да ви разсеят. Добавени са и други възможности за управление на звука и настройките.
По-издръжлива батерия с ултра бързо зареждане
Батерията е с капацитет 4870 mAh като поддържа мощност на зареждане до 120W жично и 50W безжично. В комплекта идва и съответното жично зарядно, с което постигате 50% заряд за едва 8 минути и 10 секунди. Наличен е избор между два режима на зареждане, Бързо и Балансирано. Има и сертификат на TUV Rheinland за безопасна система за бързо зареждане.
Издръжливостта на батерията е приятна изненада спрямо предходното поколение. Тук с един заряд, в зависимост от начина на употреба, би трябвало да можете да постигнете поне ден, но дори и повече. Положителна черта е и по-малкото изразходване на енергия в режим на готовност през нощта.
Pro камера с оптика Zeiss
Това е и черешката на тортата, като основната камера е тройна и са използвани обективи и технологии на Zeiss. Освен това от компанията са добавили собствения си чип V2 за подобрения в областта на динамичния обхват, намаляване на шума и др. чрез технологии с Изкуствен интелект.
Това е първият модел на vivo с 1” 50MP сензор Sony IMX989, който е и най-големият наличен при смартфоните към момента. Заложено е на обектив от осем елемента (1 стъклен и 7 пластмасови), бленда f/1.75 и оптична стабилизация (ниво 4 на CIPA). По подразбиране се използва технология за сливане на четири пиксела в един, което позволява допълнително подобряване на качеството в тъмни условия. Така кадрите са 12.5MP и с размер 3.2 микрона.
Конфигурацията се допълва от 50MP сензор IMX758 с телефото оптика за 2-кратен оптичен зуум, бленда f/1.6 и оптична стабилизация и 12MP IMX663 с ултраширокоъгълен обектив за зрително поле 108 градуса.
Наличен е режим Zeiss при снимки за по-естествени цветове, но и редица други филтри. Zeiss Cine-flare портрет генерира отблясък при силен източник на светлина на заден план. Има и още пет портретни ефекта, които са интересни, както и видео боке. Добавен е и Zeiss Miniature Effect, който трансформира кадри в миниатюрни форми. Технологията Natural Color 2.0 пък прави цветовете по-автентични и точни. Има и покритие Zeiss T*, което ограничава значително отблясъците при това доста ефективно, а така моделът надгражда над други от този клас.
Снимките са отлични както през деня, така и през нощта с ефективния нощен режим. Именно това е и едно от голямото предимство на флагманите, като то е ясно изразено при X90 Pro. Динамичният обхват е висок, с включена едноименна опция, а фокусът е бърз и точен. Сред наличните режими са още за снимане в пълна резолюция, професионален, портрет, документи, панорама, супер луна и астро. Спортният режим пък е насочен за бързоподвижни дейности.
Добро е впечатлението ми и от останалите два сензора. Този с телефото оптика има 2-кратен оптичен зуум със запазване на качеството, както и висока резолюция. Третият сензор пък позволява заснемането на обширни сцени с повече детайли от познатите ни решения с по-ниска резолюция и качество, особено в нощни условия.
Що се отнася до записът на видео, и тук можете да очаквате отлично качество с режими като забавен кадър, таймлапс и двойно видео. Максималната резолюция е 8K при 24fps, а има и 4K HDR нощно видео. Системата за стабилизация на изображението се справя доста добре. Скоро очаквайте и видео семпли.
Завършвам със селфи камерата, която включва 32MP сензор, който също използва технология за сливане на четири пиксела в един. Има също така нощен режим, портретен режим и опции за разкрасяване, които могат да са доста ефективни. Селфи камерата се използва и от системата за отключване чрез лицево разпознаване.
Заключение
vivo X90 Pro е със стандартна цена в свободна продажба 2250 лв., но в момента е в промоция за 2100 лв. в Технополис. Устройството е сред по-достъпните Pro флагмани, което донякъде е възможно заради използването на чипсет от MediaTek, който отново дава най-висока производителност.
Смартфонът оставя отлични впечатления по всички основни направления. Налични са качествен и голям екран, мощна производителност, премиум дизайн и много бързо зареждане. Отчитам и значително подобрение по отношение издръжливостта на батерията.
Черешката на тортата обаче е камерата с 1“ сензор. Традиционно фотографските възможности на моделите от този клас са много добри, като тук моделът на vivo ме впечатли много по отношение на снимките в нощни условия. Качеството е отлично, а оптиката на Zeiss се справя с неприятните отблясъци.
vivo X90 Pro е отлично предложение като това, което ми липсва е перископният обектив, предлагащ по-голямо оптично приближение. Тази черта обаче вече в повечето случаи е запазена за ултра премиум предложенията, в случая на тази серия за X90 Pro+.
Pavlin Lukanov
Pingback: vivo с подобрение в издръжливостта на батерията при флагмана X90 Pro | Today Tech