Ревю: Motorola edge 40 – само най-важното

И тази година Motorola има богато портфолио от смартфони, което включва модели от всички сегменти. В това число са и новото поколение попълнения в серията edge, които традиционно са по-високо позиционирани.

В тази линия влиза и новият edge 40, който е много добре балансиран що се отнася до съотношение цена – параметри. Той се отличава с изключително висока честота на опресняване на екрана, чипсет от високия среден клас, основна камера с 50MP сензор, както и бързо зареждане до 68W.

Дизайн

Телефонът има приятен дизайн, като определено ми допада покритието от изкуствена кожа на гърба. Тя е приятна на допир, по нея не остават пръстови отпечатъци и не се хлъзга, но пък се цапа по-лесно с прах. Към това добавям и страничната рамка от полиран алуминий, както и двустранно извитият екран. Изработката е на високо ниво, а усещането също кореспондира с това.

Иначе секцията на основната камера е правоъгълна и доста обширна, хардуерните бутони са отдясно на корпуса, а отдолу има USB Type-C порт, слот за карти и отвор за високоговорителя. В случая разполагах с варианта в черен цвят, но телефонът се предлага още в зелен, който изглежда дори по-впечатляващо. Има и версия в синьо с матово акрилно покритие.

Заслужава си да отлича и наличието на сертификация за прахо- и водоустойчивост IP68, което е добра добавка. В комплект с edge 40 идват 68-ватово зарядно и защитен кейс. Телефонът идва в опаковка без пластмаса.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.55“ pOLED (2400 x 1080), 144Hz, HDR10+
  • Чипсет: MediaTek Dimensity 8020
  • Памет: 8GB LPDDR4X RAM, 256GB UFS 3.1 за съхранение, без слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 50MP, f/1.4 бленда, OIS
  • 13MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса)
  • Предна камера: 32MP с бленда f/2.4
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi ax, Bluetooth 5.2, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo
  • ОС: Android 13
  • Батерия: 4400 mAh, 68W/15W
  • Размери: 158.4 x 72 x 7.6 мм, 171 гр.

Дисплей

edge 40 има 6.55-инчов pOLED дисплей, като основните му параметри включват резолюция Full HD+, много висока честота на опресняване, до 144 херца, която се променя в зависимост от показваното съдържание, и отчитане при докосване до 360 херца. Поддържа се технологията HDR10+, 8-битова картина, като има покритие против отпечатъци. Освен това панелът покрива 100% от цветовата гама DCI-P3 и има съотношение на страните 20:9.

Дисплеят е доста качествен, с наситени цветове и няколко различни настройки на картината. Има опция за Peek Display, която показва данни на заключен екран с възможност за взаимодействие, както и режим за ограничаване на синята светлина, включително със сертификации от SGS. Яркостта също е прилична, макар и да има какво да се желае в това отношение.

Картината определено ми допада, като екранът се справя отлично с разнообразно съдържание, включително стрийминг, браузинг, разглеждане на снимки и т.н. Наличието на висока честота на опресняване прави графиката плавна, дори при забързани действия. Под екрана има и четец на пръстови отпечатъци.

Хардуер, батерия и софтуер

edge 40 използва чипсет от високия среден клас MediaTek Dimensity 8020, който се произвежда по 6-нанометров процес и включва осемядрен процесор с честота до 2.6GHz. Има и графичен процесор Mali-G77. Чипът е в комбинация с 8GB LPDDR4X RAM, което позволява постигането на висока производителност и няма да забележите забавяне в каквито и да е ситуации. Има също така и бърза вградена памет от тип UFS 3.1 с капацитет 256GB, но без опция за разширяване.

Налични са всички очаквани от този клас опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6, NFC, Bluetooth 5.2, GPS, eSIM и USB Type-C порт. Има сравнително силни стерео високоговорители, като за втори се използва този за разговори, с Dolby Atmos. Всичко изброено дотук както и високата честота на екрана са отлична добавка при гейминг, особено при по-бързите заглавия.

Батерията е с капацитет 4400 mAh, като се поддържа технология TurboPower за бързо зареждане до 68 вата с включения в комплекта адаптер и има 15 вата безжично зареждане. С един заряд се постига около и малко над ден автономност, но това зависи от начина на използване.

Софтуерно е използвана Android 13 с много близък до чистия вид на операционната система. Това означава, че няма излишни добавки и дублиращи тези на Google приложения. Работата на системата е бърза и безпроблемна, като не наблюдавах каквито и да е забавяния и насичания, което е очаквано за този клас.

Наличен е набор от полезни добавки за разширена функционалност, включително чрез жестове за бърз достъп до някои възможности на телефона. Сред тях са двойно завъртане на китката за активиране на камерата и включване/изключване на светкавицата с две режещи движения. Телефонът работи и със системата ready for, който дава десктоп функционалност при свързване на външен екран.

От компанията са добавили и защитната технология ThinkShield, която предпазва от зловреден софтуер, фишинг и други заплахи. Има също така опция за създаване на тайна папка за чувствителната ви информация.

Камера

Телефонът има двойна основна камера, в която изпъква 50-мегапикселов сензор с бленда f/1.4 и оптична система за стабилизация. Освен него има и 13MP сензор с ултраширок обектив (120 градуса), който се използва и за макро кадри. По подразбиране с главния сензор се използва технология за сливане на четири пиксела в един за 12.5MP кадри, но има и опция за снимане в пълна резолюция.

Приложението за камерата позволява бързо превключване между сензорите и някои основни режими на снимане, включително, портрет, видео и професионален. Допълнителните режими са в секция още, включително нощен, пълна резолюция, цвят от селекция и двойно заснемане.

Снимките очаквано са на високо ниво с наситени цветове дори при по-ограничена светлина. Те са ярки и с ниски нива на шума, като се постигат добри резултати и на закрито при изкуствено осветление. За нощни снимки се разчита на специализиран режим, който комбинира няколко кадри в един за постигане на повече детайли и повече яркост. Има и възможност за автоматичното му активиране. Заслужава си да отбележим, че при ниска околна светлина помага много наличието на широка бленда f/1.4.

Иначе функционалностите с Изкуствен интелект включват автоматично заснемане на усмивка, интелигентна композиция и оптимизиране на снимки. Качеството при ултрашироките снимки е приемливо, макар и не много високо, като можете да правите адекватни кадри на обширни сцени. С този сензор се заснемат и приятни макро кадри – детайлни изображения на обекти отблизо.

Записът на видео е до 4K, като благодарение на оптичната стабилизация се постигат клипове без трептене. Налични са двойно видео за снимане с основната и селфи камери едновременно, забавен каданс и т.н. При снимките традиционно отличавам режима за селекция на цвят, при която избирате един цвят от сцената и всичко останало е чернобял.

Селфи камерата е със забележителните 32-мегапиксела с опции за разкрасяване и отново сливане на четири пиксела в един за постигане на по-висока светлочувствителност. И тук има портретен режим, а качеството на снимките е добро, но избягвайте ярка светлина на заден фон. Селфи камерата се използва и от системата за отключване чрез лицево разпознаване, като основно се справя добре.

За финал

У нас edge 40 дебютира с цена 950 лв. в зелен и черен цвят, а това е повече от приятна изненада на фона на добрите параметри на модела. Сред тях са високата производителност, доста качествена камера с 50-мегапикселов сензор и екран с честота на опресняване до 144Hz. Батерията, макар да не впечатлява с издръжливост, включва ефективна технология за бързо зареждане, както и безжично зареждане.

Моделът определено може да допадне на тези от вас, които не се нуждаят от флагман, но въпреки това искат модел, който е без компромиси и излишни добавки.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *