Ревю: Huawei Mate X3 – сгъваем телефон за висока продуктивност
Тази година отчитаме своеобразна революция при смартфоните със сгъваеми екрани. Това е така заради навлизането на повече производители в сектора, включително с излизането на международната сцена на някои от тях. Междувременно, един от пионерите при тези устройства, Huawei продължава да ни изненадва с новите си предложения и в този сегмент.
Сега поглеждаме към най-новият сгъваем модел на компанията, а именно Mate X3, който е впечатляващо устройство, позволяващо висока продуктивност в комбинация с отличен хардуер и страхотен дизайн.
Отличителна визия
Традиционно започвам ревютата си с този сегмент, а това е и един от акцентите за новия Mate X3. Той е впечатляващо лек и тънък за сгъваем смартфон от този тип, като теглото му е 239 гр. за версията с покритие от изкуствена кожа на гърба и 241 гр. за тази със стъклено покритие. Дебелината в сгънато състояние е 11.08 мм, а в разгънато, 5.3 мм. Така той е значително по-лек и по-тънък от Galaxy Z Fold 4 (263 гр. и 14.2/6.3 мм.)
Отличителният дизайн се допълва от първия в сектора четиристранно извит дизайн, което го прави доста удобен при работа. Интересна е и визията на секцията с основната камера, която спазва концепцията за симетрия. Тя е изработена със специално диамантно острие в процес от 29 стъпки и отнемащ 12 часа. В нея има комбинация от полирана и сатенена повърхности.
Покритието на гърба е от изкуствена кожа и е много приятно на допир, а това означава, че няма да се счупи при удар. Другите акценти са в металната странична рамка и наличието на водоустойчивост чрез сертификация IPX8. Сгъваемият механизъм е от ново поколение, като е с форма на крило, постигайки прецизно движение и възможност за заставане в полу-сгънато състояние (Flex-Stop). Освен това е заложено на капковидно сгъване на панела, което позволява премахване на пространството между екрана в сгънато състояние и почти невидима гънка в разгънато.
Основни характеристики:
- Дисплеи: OLED, 120 Hz
- Сгъваем – 7.85″ с резолюция 2224 х 2496 пиксела
- Външен – 6.4“ 2504 x 1080 пиксела
- Чипсет: Snapdragon 8+ Gen 1 4G
- Памет: 12GB RAM, 512GB за съхранение
- Основна камера:
- 50MP, f/1.8, PDAF, OIS, лазерен автофкус
- 12MP, f/3.4, перископен телефото обектив, PDAF, OIS, 5x оптичен зуум
- 13MP, f/2.2, ултраширокоъгълен обектив
- Селфи камери: 8MP + 8MP
- Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 6 (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.2, USB Type-C, NFC, инфрачервен порт, GPS/AGPS/Glonass/BeiDou/Galileo/QZSS
- ОС: EMUI 13.1
- Батерия: 4800 mAh, 66W/50W
- Размери:
- Разгънат – 156.9 x 141.5 x 5.3 мм
- Сгънат – 156.9 x 72.4 x 11.8 мм
- Тегло: 239/241 гр.
Екрани
Mate X3 идва с два дисплея, единият е сгъваем и предлага обширна площ, а другият е на капака и се използва в затворено състояние, като на практика така получавате стандартен форм фактор.
Сгъваемият панел е OLED 10-битов и с диагонал 7.85 инча (2496 х 2224), гъстота на пикселите 426 ppi и 120 херца честота на опресняване с опция за автоматично регулиране според съдържанието. Така всички ефекти и анимации са плавни и изглеждат много приятно. Има също така 1440 херца PWM затъмняване. Тук е заложено на селфи камера в горния десен ъгъл.
Добавен е защитен слой от ненютонови флуидни материали, който е в пъти по-устойчив на удар. Това е и първият сгъваем дисплей на смартфон, преминал петзвезден SGS швейцарски сертификат за устойчивост при удар. С него може да се работи дори когато е мокър.
Външният панел е с диагонал 6.4 инча, резолюция 2504 x 1080 пиксела и същите гъстота на пиксели и PWM затъмняване. Тук обаче е използвана LTPO технология, което означава, че адаптивното опресняване е в стъпки от 1 до 120 херца, за още по-добро постижение при различните типове съдържание. Този екран е защитен и от добре познатото ни покритие Kunlun Glass, което го прави доста здрав. Тук има отвор за селфи камерата централно в горната част.
Това е и първият сгъваем смартфон, получил два сертификата на TÜV Rheinland (точност на цветовете и прецизна цветна проекция). Заложено е и на технологията HUAWEI X-True, като екраните предлагат консистентна картина, независимост от ситуацията. Антирефлексният слой на вътрешния екран запазва изгледа ясен, дори при пряка слънчева светлина.
Оставам с отлични впечатления от екраните, като можете да разчитате на консистентна картина с високо качество, височка честота на опресняване и отлични нива на яркост. Освен това отчитането на допир при големия екран е отлично и безпроблемно.
Хардуер и батерия
Моделът използва флагманския чипсет Snapdragon 8+ Gen 1 4G, който се произвежда по 4-нанометров процес и очаквано предлага изключително висока производителност. Графичният ускорител е Adreno 730. Чипът се справя безпроблемно с всички налични приложения и игри, а за това помага и наличието на 12GB RAM. Налични са още 512GB разширяема памет за файлове, като ако искате да добавите допълнителна памет трябва да използвате Nano Memory карта. За охлаждане се разчита на ново поколение система с кръстосани панти и гъвкав слой с обширна повърхност за балансирано разсейване на топлината.
Разбира се липсва 5G свързаност, но това според мен не е минус, тъй като дори 4G мрежите предлагат високи скорости на трансфер. За сметка на това има Wi-Fi 6, което е много добра добавка за ултрабързи мрежови скорости. Има разбира се Bluetooth 5.2, NFC и USB Type-C свързаност. Четецът на отпечатъци (вграден в бутона за включване) функционира бързо и точно, а винаги можете да използвате и системата за лицево разпознаване.
От компанията са добавили и IR предавател, който може да се използва като дистанционно за множество електроуреди. Звуковата система включва стерео високоговорители, които дават неочаквано добър и силен звук, който допълва идеално отличната картина. Иначе в бутона за включване има и вграден четец на отпечатъци.
Батерията на Mate X3 е с капацитет от 4800 mAh, като се състои от две клетки, и поддържа технология за бързо зареждане при 66W. От компанията препоръчват при зареждане телефонът да е в разгърнато състояние. Добавено е и безжично поддържане до 50W, а има и опция за безжично зареждане на други устройства до 7.5W.
Поради наличието на огромен екран, издръжливостта на устройството с един заряд варира драстично в зависимост от натоварването. Налични са софтуерни решения за пестене на енергия и засичане на енергоемки приложения, които помагат за удължаване на издръжливостта.
Възходът на AppGallery
В софтуерно отношение е използвана EMUI 13.1, която е базирана на Android 12. Платформата вече ни е добре позната от актуалния P60 Pro, който тествах съвсем наскоро. При нея се залага на магазина за приложения AppGallery и HMS, това е и третият по популярност магазин за приложения в световен мащаб.
Новият интерфейс надгражда леко над вече познатия ни EMUI 13 с опция за 3D Weather AOD, която показва анимация за времето при заключен екран. Освен това има леко преработен интерфейс на камерата, както и опция за персонализирани снимки на AOD екрана. Също така опцията AOD във Flex-Stop режим, частично отворен екран, показва времето и известия на заключения екран по подобие на настолен смарт часовник.
Има и подобрение при мултитаскинга, което ще е от полза за по-висока продуктивност. Това включва разделяне на екрана хоризонтално или вертикално за две приложения, чрез плъзгане с пръст. Така можете лесно да разглеждате и работите върху две приложения с опция за прехвърляне на съдържание помежду им. Освен това има и опция за плаващ прозорец с промяна на размера, както и персонализирана комбинация при разделяне на екрана. Всичко това важи за поддържаните приложения.
Разглеждате мейли, редактирайте документи и изображения, четете новини и статии с лекота с този интерфейс, който е отличен за тази продуктивност. Останах много приятно впечатлен от скока в скоростта при работа със софтуера. Няма никакви забавяния и забивания, а системата е много приятна и интуитивна.
Иначе директно през AppGallery можете да инсталирате и всички най-популярни приложения, от които имате нужда в ежедневието. Става дума за социалните мрежи като Facebook, Twitter и Instagram, чат платформи като Viber, Messenger и WhatsApp. Освен това обаче в магазина ще откриете още и приложения на Google, включително Maps, Google, Translate, Youtube, Photos и др., които функционират безпроблемно.
Подобаващо добра камера
Моделът разполага с тройна основна камера, като е заложено на система XMAGE. Главно място в нея заема 50MP сензор Ultra Vision с бленда f/1.8, фазов фокус и оптична стабилизация (OIS). Освен него има 12MP с перископна телефото оптика за 5-кратен оптичен зуум с оптична стабилизация, както и 13MP с ултраширокоъгълен обектив.
Тази конфигурация предлага доста високи резултати както при снимки, така и при заснемане на видео. Наличието на телефото и ултраширокоъгълен обективи предоставя и гъвкавост при различните сцени. При снимане с главния сензор се използва технология за сливане на четири пиксела в един, а в резултат на това снимките са с размер 12.5MP и предлагат по-високи нива на детайлност и повече качество при ниска околна светлина.
Софтуерът към камерата е подобрен за по-лесна работа с една ръка. Това включва слайдер под бутона за снимане, който дава бърз достъп до някои функционалности. Смяната на нивата на зуум също е по-лесна с плъзгане с пръст наляво и надясно в основата на визьора. Имате директен достъп и до основни режими като портретен, професионален, видео, нощен и др.
При използване на 5-кратното оптично приближение се доближавате максимално до обекта на снимки, без това да намалява значително качеството. 13-мегапикселовият сензор с ултраширокоъгълен обектив също се справя доста добре по отношение на качеството на снимките, но все пак не очаквайте резултати с висотата на главния сензор.
Приложението разполага и със система за разпознаване на сцени чрез технологии с изкуствен интелект. Те са доста ефективни и работят точно в повечето ситуации, но ако предпочитате това, можете лесно да ги деактивирате. Нощният режим традиционно е сред силните страни на Huawei и тук това не е изключение. Чрез него можете да разчитате на висококачествени кадри дори и през нощта. Дори и без нощен режим в условията на изкуствена светлина, качеството е на високо ниво. Това важи за главния сензор, като с ултраширокоъгълния и телефото, има по-осезаема загуба на детайли и фокус.
Можете да снимате видео с резолюция до 4K при 30 кадъра в секунда, а резултатите са доста добри. Налична е ефективна система за стабилизация, която премахва нежеланите движения. Добавен е и режим за заснемане едновременно с основната и селфи камери.
За да използвате камерата за селфи снимки, изберете съответната опция от основния интерфейс и след това активирайте втория екран чрез малката икона в лявата част на екрана. Селфи кадрите очаквано са на високо ниво и имате достъп до режими като портретен, видео, регулируема бленда и дори за добавяне на стикери. Има и две 8-мегапикселови селфи камери в екраните, които също са решение, но все пак препоръката ми е да използвате основната камера за тези цели.
Заключение
Huawei Mate X3 е премиум попълнение сред сгъваемите модели, което има с какво да ви грабне. Всичко започва от отличния дизайн, който включва покритие от изкуствена кожа в зелено. Освен това телефонът има адекватна защита с Kunlun Glass на външния екран и специален защитен слой на основния. Налични са също така сертификация за водоустойчивост и алуминиева странична рамка. Всичко това придава на телефона цялостно премиум усещане, а той е и тънък и лек.
И двата екрана са с отлично качество, като можете да се възползвате максимално от всеки тип съдържание, снимки, видео, документи и т.н. Това включва висока честота на опресняване на дисплея, както и цялостно по-добри свойства на картината. Можете да се възползвате от голяма полезна площ когато това ви е необходимо, или пък от по-компактни размери на стандартен смартфон.
На фона на това получавате висока и безпроблемна производителност, издръжлива батерия с бързо зареждане и много добра камера, която е подходяща за разнообразни сценарии. Разбира се отбелязваме и напредъка в софтуерно отношение чрез магазина за приложения AppGallery. Тук ще откриете много от най-популярните приложения, които се използват в ежедневието, включително и решения на Google.
Mate X3 се предлага на препоръчителна цена от 4299 лв. в А1, Виваком, Yettel, Технополис и Зора и избрани партньори на дистрибутора Polycomp.
Pavlin Lukanov [todaytech.eu]