Ревю: Samsung Galaxy Z Fold5 – малко, но значимо подобрение

Samsung продължава да е едноличен лидер по доставки на смартфони със сгъваеми екрани, като компанията развива две серии, Galaxy Z Flip и Galaxy Z Fold. Миналия месец се състоя и премиерата на новите им поколения, а именно Flip5 и Fold5. Малко след това до мен достигна вторият от тях, като вече мога да ви запозная по-отблизо с него.

Основната промяна спрямо миналогодишния Fold4 е по отношение на новия механизъм за сгъване, който позволява премахване на разстоянието между двете половини в сгънато състояние. Освен това е заложено на актуалния флагмански чипсет Snapdragon 8 Gen 2 в специализираната му версия за флагманите на Samsung. Има и нови софтуерни функционалности за по-висока продуктивност.

Дизайн

Тук е и най-значимата промяна между поколенията. От компанията следват основните си конкуренти в сектора и залагат на обновен механизъм за капковидно сгъване на дисплея. Така се премахва пространството между страните в затворено състояние, може би основният минус на предходния модел.

На фона на това устройството е по-леко, 253 гр. срещу 263 гр. при Fold4, и по-тънко, 6.1 мм спрямо 6.3 мм в разгънато състояние и 13.4 мм срещу 14.2/15.8 мм в сгънато. Всичко това придава по-добро усещане при работа с телефона. Има и лека промяна в секцията с основната камера, като от нея е извадена светкавицата, която е поместена отдясно.

Galaxy Z Fold5 запазва сертификацията за водоустойчивост IPX8 за потапяне на дълбочина до 1.5 м. За съжаление липсва устойчивост на прах. Иначе рамката е от здрав Armour Aluminum и има стъкленото покритие на гърба и външния екран със защита Gorilla Glass Victus 2, а при основния екран е UTG.

Други интересни черти включват поставен отстрани на корпуса четец на отпечатъци и вградена под сгъваемия панел селфи камера. Galaxy Z Fold5 се предлага в цветовете Студено синьо, Мистично черно и Естествен памук. В комплекта традиционно няма зарядно. От друга страна е добре, че от компанията използват 100% рециклирана хартия в опаковката.

Основни характеристики:

Дисплеи:
Сгъваем – 7.6“ Dynamic AMOLED 2X с резолюция 1812 x 2176 пиксела, 120Hz
Външен – 6.2“ Dynamic AMOLED 2X с резолюция 904 x 2316 пиксела, 120 Hz
Чипсет: Snapdragon 8 Gen 2 за Galaxy
Памет: 12GB RAM, 256/512GB/1TB за съхранение
Основна камера:
50MP, f/1.8, Dual Pixel PDAF, OIS
12MP, f/2.4, телефото обектив, OIS, 3x оптичен зуум
12MP, f/2.2, ултраширокоъгълен обектив
Селфи камери: 4MP + 10MP
Свързаност: 5G, Wi-Fi 802.11 6e, Bluetooth 5.3, USB Type-C, NFC, GPS/Glonass/Galileo/BDS
ОС: Android 13, One UI 5.1.1
Батерия: 4400 mAh, 25W/15W
Размери:
Разгънат – 154.9 x 129.9 x 6.1 мм
Сгънат – 154.9 x 67.1 x 13.4 мм
Тегло: 253 гр.

Екрани

Тук няма осезаеми промени спрямо предходното поколение. Galaxy Z Fold5 идва с два дисплея, единият е сгъваем и предлага обширна площ, а другият е на капака и се използва в затворено състояние. За съжаление от компанията продължават да залагат на издължен формат (23.1:9), което не винаги е удобно при работа с външния дисплей, особено при писане с клавиатурата, заради малките бутони.

Сгъваемият панел е Dynamic AMOLED 2X и с диагонал 7.6 инча (1812 x 2176), гъстота на пикселите 373 ppi и 120 херца (1-120) честота на опресняване с опция за автоматично регулиране според съдържанието. Има също така сертификация за HDR10+, селфи камерата е вградена под панела. Добавен е защитен слой от ултратънко стъкло (UTG). Поддържа се и работа с опционален стилус S Pen.

Външният панел е с диагонал 6.2 инча, резолюция 2316 x 904 и честота на опресняване 48-120 херца. Защитното покритие е Gorilla Glass Victus 2, а селфи камерата е позиционирана в отвор в горната част.

Оставам с отлични впечатления от екраните, като можете да разчитате на консистентна картина с високо качество, висока честота на опресняване и отлични нива на яркост за външния, и приемливи за основния. Освен това отчитането на допир при големия екран е отлично и безпроблемно. При основния екран отново има изразена вдлъбнатина в зоната на сгъване.

Хардуер и батерия

Моделът използва флагманския чипсет Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, който се произвежда по 4-нанометров процес и очаквано предлага най-високата производителност сред смартфоните с Android. Графичният ускорител е Adreno 740. Чипът се справя безпроблемно с всички налични приложения и игри, а за това помага и наличието на 12GB RAM. Има още до 1TB памет за файлове, без слот за памет карта. За охлаждане се разчита на система с изпарителна камера, която е 38% по-голяма.

Има 5G и Wi-Fi 6е (трибанодв) безжична свързаност, което е много добра добавка за ултрабързи мрежови скорости. Има разбира се Bluetooth 5.3, NFC, Ultra Wideband (UWB) и USB Type-C свързаност. Четецът на отпечатъци (вграден в бутона за включване) функционира бързо и точно, а винаги можете да използвате и системата за лицево разпознаване. Звуковата система включва стерео високоговорители, които дават добър и силен звук.

Батерията на Fold5 отново е с капацитет от 4400 mAh в две клетки, като за съжаление мощността на зареждане е ограничена до 25 вата жично (50% заряд за 30 минути) и 15 вата безжично. Има и опция за безжично зареждане на други устройства до 7.5W. В комплекта няма зарядно. Очаквано заради наличието на голям екран, издръжливостта на батерията с един заряд варира драстично в зависимост от натоварването.

Полезни добавки за продуктивност

В софтуерно отношение е използвана One UI 5.1.1, която е базирана на Android 13. Като цяло системата е доста близка до наличната One UI 5 за Fold4. Има обаче някои добавки, които повишават продуктивността. На първо място лентата със задачи (Taskbar), която се появява в долната част на екрана и включва избрани и скорошни приложения, вече поддържа до 4 наскоро отваряни програми. От тук можете лесно да издърпате приложение със задържане и да го отворите заедно с друго приложение в разделен екран, общо до три, плюс едно приложение в изскачащ прозорец.

Поддържа се и работа с две ръце за drag&drop, като така лесно можете да използвате един пръст за задържане на обект и друг за отваряне на приложение, в което да го поставите. В общи линии устройството е отлично за висока продуктивност чрез мултитаскинг и отваряне на няколко приложения едновременно с опция за лесно прехвърляне на данни между тях.

Има и оптимизация за работа на конкретни приложения, включително във Flex Mode (полусгънато състояние). Така можете да използвате Google Meet или Microsoft Teams в горната част, а в долната да разглеждате съдържание от други приложения. Освен това е налична и преработена версия на Instagram, която е с оптимално разпределение за голям екран. Във Flex Mode е налична опция за управление чрез тъчпад или плейбек бутони в зависимост от съдържанието в някои приложения и елементи от интерфейса.

Позната камера

Камерите са на практика идентични с тези от предходния модел. Това включва тройна основна с 50MP сензор с бленда f/1.8, двупикселов фазов фокус и оптична стабилизация (OIS). Освен него има 12MP с телефото оптика за 3-кратен оптичен зуум с оптична стабилизация, както и 12MP с ултраширокоъгълен обектив.

Постигат се високи резултати както при снимки, така и при заснемане на видео. Наличието на телефото и ултраширокоъгълен обективи предоставя и гъвкавост при различните сцени. При снимане с главния сензор се използва технология за сливане на четири пиксела в един, а в резултат на това снимките са с размер 12.5MP и предлагат по-високи нива на детайлност и повече качество при ниска околна светлина.

Оптичното приближение също дава прилични резултати, а има и до 30-кратен дигитален зуум, като при използване в разгърнато състояние единият екран е помощен за насочване. 12-мегапикселовият сензор с ултраширокоъгълен обектив се справя добре по отношение на качеството на снимките, но все пак не очаквайте резултати с висотата на главния сензор. Нощният режим традиционно е ефективен и можете да разчитате на висококачествени кадри дори и през нощта.

Приложението включва познатите режими на заснемане, включително и Expert RAW за допълнителни настройки, които дават повече възможности за ръчно регулиране. Добавени са и функции във Flex Mode, включително за отваряне на приложения в долната част и директно преглеждане на заснетите изображения. В този режим можете да активирате и външния екран. Можете да снимате видео с резолюция до 8K при 30 кадъра в секунда, а резултатите са доста добри. Налична е ефективна оптична система за стабилизация при по-ниска резолюция (UHD), която премахва нежеланите движения.

За да използвате камерата за селфи снимки активирайте втория екран чрез малката икона в лявата част на екрана. Селфи кадрите очаквано са на високо ниво и имате достъп до познати режими като портретен, видео и т.н. И докато има отделни селфи камери, които предлагат донякъде приемливо качество, препоръката ми е да използвате основната камера за тези цели.

Заключение

Samsung Galaxy Z Fold5 се отличава спрямо своя предшественик със значително подобрен дизайн, като двете страни вече се затварят плътно. На фона на това не мога да отчета кой знае какви други промени освен обичайното ново поколение чипсет и някои софтуерни добавки.

Разбира се това не означава, че телефонът не си заслужава, той е отличен за мултитаскинг и високи нива на продуктивност. Можете да работите лесно с няколко приложения едновременно без забавяне заради мощния чипсет. Освен това камерата предлага високо качество, макар и това да не важи с пълна сила за ултраширокоъгълните кадри, а екраните са отлични свойства, изключвайки факта, че външният е прекалено тесен. Издръжливостта на батерията също е на ниво, но за съжаление няма подобрение при мощността на зареждане.

Galaxy Z Fold5 е с цени от 3699 лв. до 4399 лв. в зависимост от памет конфигурацията. Имайки предвид малкото разлики с Fold4 няма как да препоръчам да направите такава крачка, но ако използвате Fold3 или по-стар модел, то скокът си заслужава.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

Снимките в настоящото ревю са заснети с Panasonic Lumix DC-G9

5 thoughts on “Ревю: Samsung Galaxy Z Fold5 – малко, но значимо подобрение

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *