Ревю: Motorola razr 40 – най-евтиният сгъваем смартфон

Тази година Motorola ни изненада с новата си серия сгъваеми смартфони razr 40. Тя включва две попълнения, флагманът razr 40 Ultra, с който вече ви запознах отблизо, както и razr 40. Това е и най-евтиният нов сгъваем модел наличен у нас.

Това разбира се е за сметка на орязването на някои параметри, най-вече по отношение на външния екран и чипсет. Въпреки това моделът може да се окаже подходящ за тези от вас, които искат да имат достъп до този сравнително нов тип продукти, без да инвестирате прекалено голяма сума пари.

Дизайн

razr 40 може да е значително по-евтин от Ultra модела, но по дизайн двете устройства си приличат, изключвайки големия външен екран. Смартфонът има тънък корпус с дебелина 7.4/15.8 мм съответно в разгънато и сгънато състояние. Той е и лек при тегло от 188.6 гр, а всичко това го прави доста приятен за използване.

Гърбът е с релефно покритие от изкуствена кожа, страничната рамка е алуминиева, а сгъваемият механизъм е стоманен. Помощният екран е в правоъгълна секция в горната част на капака, обхващаща и двойната основна камера. При разгъване се разкрива големият сгъваем екран с отвор за селфи сензора в горната част. При сгъване няма видимо пространство между двете части, а вдлъбнатината в сгъвката на екрана е приемлива.

Налични са хардуерни бутони за управление силата на звука и за включване, с вграден четец на отпечатъци, отдясно на корпуса. В долната му част има отвор за високоговорител и USB Type-C порт. Има сертификация IP52 с водоотблъскващо покритие, но не и водоустойчивост. Моделът се предлага в три цвята, Sage Green, Summer Lilac и Vanilla Cream. В комплект с него идват още зарядно, USB кабел и защитен кейс.

Основни характеристики:

  • Дисплеи:
  • Основен 6.9″ AMOLED LTPO (2460 x 1080), 144Hz
  • Външен 1.5“ AMOLED (194 x 368)
  • Чипсет: Snapdragon 7 Gen 1
  • Памет: 8GB LPDDR4X RAM, 256GB UFS 2.2 за съхранение
  • Основна камера:
  • 64MP, бленда f/1.7, OIS
  • 13MP с ултраширокоъгълен обектив
  • Предна камера:
  • 32МP
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6E (2,4GHz/5GHz/6GHz), Bluetooth v5.3, USB Type-C, NFC, GPS
  • ОС: Android 13
  • Батерия: 4200mAh, 30W/5W
  • Размери: 170.82 x 73.95 x 7.35/73.95 x 88.24 x 15.8 мм, 188.6 г
https://youtu.be/z9tVUwIjuEg

Дисплеи

Сгъваемият екран е почти идентичен с този при razr 40 Ultra, като основната разлика е в малко по-ниската максимална честота на опресняване, 144 вместо 165 херца. Това обаче няма как да бъде забелязано в ежедневната работа с устройството. Дисплеят е 10-битов LTPO pOLED с диагонал 6.9 инча и предлага доста обширна площ, като е с резолюция Full HD+.

Картината е плавна, а цветовете, наситени. Панелът предлага и прилична яркост, с пикова стойност 1400 нита, която е достатъчна и при наличието на директна ярка светлина. Поддържа се също HDR10+.

Наличен е режим за ограничаване на синята светлина, което допринася за по-малкото натоварване на очите. Екранът покрива цветовата гама DCI-P3, а в горната част има отвор, в който е поставена селфи камерата. Иначе трябва да спомена, че пантата изглежда качествена и предлага сравнително гладко движение, но изисква малко по-голямо усилие при сгъване. Поддържа се и режим на полусгънато състояние.

Външният дисплей е 1.5-инчов и обхваща малка зона от капака, като е със защитно покритие Gorilla Glass Victus. Той има доста по-ограничени функционалности, като все пак пиковата яркост е висока, 1000 нита.

На този дисплей можете да използвате няколко информационни екрана за приложения/функционалности, включитено календар, контакти, времето и музикален плейбек, както и за визьор при снимане на селфира с основната камера в затворено състояние. Разбира се виждате кой се обажда и можете да отговаряте с разгъване и да приключвате разговор със сгъване.

Хардуер, батерия и софтуер

Този модел е с по-слаб основен хардуер спрямо razr 40 Ultra, но все пак това няма да му попречи да работи бързо в ежедневието. Заложено е на чипсет Snapdragon 7 Gen 1, който е комбиниран с 8GB RAM и 256GB памет (LPDDR4X + UFS 2.2 вместо LPDDR5 + UFS 3.1). Не се забелязват обаче проблеми в производителността, като телефонът би трябвало да се справи с почти всичко, което ви трябва. И тук липсва слот за памет карта.

Налични са всички очаквани технологии за свързаност, включително 5G, USB Type-C, Bluetooth 5.3, NFC и трибандов Wi-Fi 6e. Има също така поддръжка за SIM и eSIM. Motorola razr 40 разполага и с прилични стерео високоговорители с Dolby Atmos, които предлагат добри резултати при слушане на музика и гледане на видео съдържание. Четецът на отпечатъци е разположен в бутона за включване.

Батерията е с капацитет 4200mAh и спокойно може да предложи до два дни издръжливост с един заряд, заради наличието на по-малък помощен екран. Поддържа се TurboPower технология за бързо зареждане при 30W, с 33W зарядно в комплекта, а освен това има и безжично зареждане до 5W.

В софтуерно отношение е налична близка до стоковата версия на Android 13. И тук разбира се е интегриран пакетът Moto Experience, който дава опции за бърз достъп до набор от функционалности и опции за персонализиране на интерфейса. Става дума за бързо стартиране на камерата и фенерчето, настройка на активния екран и др. Разбира се една от възможностите с наличието на сгъваемия екран е тази за приемане на разговор чрез разгъване и прекратяване чрез сгъване.

Камера

Основната камера е двойна с 64MP главен сензор с бленда f/1.7 и оптична система за стабилизация (OIS), както и 13MP с ултраширокоъгълен обектив, който може да прави и макро кадри. Приложението за камерата може да се стартира и чрез познатото ни завъртане на китката, а интерфейсът му до голяма степен е идентичен с този на останалите съвременни модели на компанията, като е полезно изваждането на макро режима директно на екрана. Сред режимите за снимане са Night Vision, Цветен акцент (и за видео), професионален и портретен. Освен това има и автоматичен HDR.

Снимките са детайлни, като по подразбиране се използва технология за сливане на 4 пиксела в 1 с високи нива на детайлите и цветово представяне с добър динамичен обхват. Сензорът с ултраширокоъгълен обектив има доста по-скромни резултати. И тук основната камера може да бъде използвана за селфи снимки, благодарение на втория дисплей, а това позволява снимането и на такива кадри при високо качество. Нощните кадри със съответни режим също са с високо качество, особено ако поставите телефона и той е неподвижен при заснемане.

Записът на видео е до UHD резолюция при 30 кадъра в секунда. Предната камера е 32-мегапикселова и също се справя доста добре, но все пак препоръчвам използването на основната за тези цели.

Заключение

При цена от 1600 лв. в свободна продажба, razr 40 е доста по-евтин от razr 40 Ultra (2200 лв.) и новия Galaxy Z Flip5 (2350 лв.). Така устросйтвото е най-евтиното от този тип сгъваеми смартфони, достъпно официално у нас. Вече споменах за сметка на какво е това, но пък минусите не са драстични, изключвайки помощния екран, който и така запазва някои функционалности.

Иначе телефонът е с приятен дизайн, работи бързо, има качествена камера и идва в красиви цветови опции. Основният екран е с отлични свойства, включително яркост и цветова наситеност. razr 40 определено може да бъде добро решение за първи сгъваем смартфон при по-достъпна цена спрямо останалите подобни попълнения.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

One thought on “Ревю: Motorola razr 40 – най-евтиният сгъваем смартфон

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *