Google вече е на стойност над 2 трлн. долара

През изминалата година Google се сблъска с две от най-големите заплахи в 25-годишната си история: възхода на генеративния изкуствен интелект и все по-нарастващото регулиране. Така компанията направи големи промени в търсенето, пренасочи екипи към ИИ и стартира собствен модел Gemini AI, за да се възползва от възможностите.

Изпълнителните директори на Google съкратиха проекти и уволниха служители, за да се преориентират, а вчера обявиха първия си в историята дивидент и обратно изкупуване на акции на стойност 70 млрд. долара заедно с приходите си за първото тримесечие на 2024 г.

Alphabet, компанията майка на Google, най-накрая официално достигна и поддържа пазарна капитализация от 2 трлн. долара за цял ден търговия, след като през ноември 2021 г. за кратко докосна границата. Google е четвъртата най-ценна публична компания в света, след Nvidia (2,2 трлн. долара), Apple (2,6 трлн. долара) и Microsoft (3,0 трлн. долара). Amazon в момента е на стойност 1,8 трлн. долара, а Meta – на 1,1 трлн. долара.

За разлика от Meta, чиято цена на акциите спадна с 10%, след като Марк Зукърбърг заяви, че ще са необходими години, за да се направят пари от „масивни“ залози на генеративен AI, Google заяви вчера, че вече намира някои малки начини да го продава – например помага на рекламодателите да таргетират хора с AI в своя инструмент Performance Max и че тези рекламодатели „имат 63% по-голяма вероятност да публикуват кампания с добра или отлична сила на рекламата“.

Изглежда, че съществуващите бизнеси на Google също се справят добре: според публикувания отчет за приходите за първото тримесечие на 2024 г. компанията е реализирала 23,7 млрд. долара печалба при 80,5 млрд. долара приходи. Това е не само с 15% повече приходи на годишна база – това е с 14% повече печалба, отколкото през празничното тримесечие, когато приходите от търсене и реклама бяха малко по-високи.

И макар че Google може да е съкратила над хиляда служители, за да увеличи тези печалби, изглежда, че съкращенията са се забавили или са спрели.

Приходите от търсене и реклама през първото тримесечие са се увеличили с по 14% на годишна база, рекламите в YouTube са се увеличили с почти 21%, а „абонаментите, платформите и устройствата“ са се увеличили с 18% на годишна база – най-вече поради премиум абонаментите за YouTube, заяви главният бизнес директор на Google Филип Шиндлер (така че не е задължително да има продажби на Pixel 8).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *