OpenAI вече има и търсачка с изкуствен интелект – SearchGPT

OpenAI обяви дългоочакваното си навлизане на пазара за търсене – SearchGPT – търсачка с изкуствен интелект и достъп в реално време до информация в интернет.

Търсачката започва с голямо текстово поле, което пита потребителя „Какво търсите?“. Но вместо да връща обикновен списък с връзки, SearchGPT се опитва да ги организира и осмисли. В един от примерите от OpenAI търсачката обобщава своите открития за музикални фестивали и след това представя кратки описания на събитията, последвани от връзка за приписване.

В друг пример тя обяснява кога да се засаждат домати, преди да направи разбивка на различните сортове на растението. След като резултатите се появят, можете да зададете допълнителни въпроси или да щракнете върху страничната лента, за да отворите други подходящи връзки. Съществува и функция, наречена „визуални отговори“, но OpenAI не отговори на The Verge преди публикацията как точно работи тя.

Засега SearchGPT е само „прототип“. Услугата се задвижва от фамилията модели GPT-4 и при стартирането си ще бъде достъпна само за 10 000 тестови потребители, казва пред The Verge говорителката на OpenAI Кайла Ууд. Ууд казва, че OpenAI работи с партньори от трети страни и използва директни канали за съдържание, за да изгради своите резултати от търсенето. Целта е в крайна сметка функциите за търсене да бъдат интегрирани директно в ChatGPT.

Това е началото на нещо, което може да се превърне в значима заплаха за Google, която побърза да внедри функции на изкуствения интелект в своята търсачка, опасявайки се, че потребителите ще се насочат към конкурентни продукти, които първи предлагат тези инструменти. Това също така поставя OpenAI в по-пряка конкуренция със стартъпа Perplexity, който се обявява за машина за „отговори“ с изкуствен интелект. Perplexity наскоро бе подложен на критики заради функцията за резюмета с изкуствен интелект, за която издателите твърдяха, че директно е копирала техния труд.

OpenAI изглежда е взела под внимание отзвука и твърди, че ще възприеме значително по-различен подход. В публикация в блога си компанията подчертава, че SearchGPT е разработена в сътрудничество с различни новинарски партньори, сред които са организации като собствениците на The Wall Street Journal, The Associated Press и Vox Media, компанията майка на The Verge. „Партньорите в областта на новините дадоха ценна обратна връзка и ние продължаваме да търсим техния принос“, казва Ууд.

Издателите ще имат възможност да „управляват начина, по който се появяват във функциите за търсене на OpenAI“, пише компанията. Те могат да се откажат тяхното съдържание да се използва за обучение на моделите на OpenAI и все пак да се появява в търсенето.

„SearchGPT е създаден, за да помага на потребителите да се свързват с издатели, като ги посочват на видно място и поставят връзки към тях при търсене“, се казва в публикация в блога на OpenAI. „Отговорите имат ясни, инлайн, поименни атрибути и връзки, така че потребителите да знаят откъде идва информацията и да могат бързо да се включат с още повече резултати в страничната лента с връзки към източника.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *