Ревю: Nothing Phone (2a) – добра формула
Nothing вече има зад гърба си няколко телефона, като компанията започна постепенно да се налага на пазара, до голяма степен и благодарение на нестандартния си подход. Известно време след появата на Phone (2), станахме свидетели и на първия ѝ по-достъпен модел, а именно Phone (2a).
Този смартфон продължава дизайнерския подход с прозрачен гръб и наличието на светлинния интерфейс Glyph, макар и в по-граничен формат. Заложено е също така на мощен чипсет в средния клас и издръжлив батерия. Отчитаме много оригинален подход и към интерфейса над Android.
Дизайн
Phone (2a) има дизайн, наподобяващ на по-високо позиционираното попълнение, но разбира се има и отличителни промени. Най-забележимата от тях е в секцията с основната камера, която е разположена хоризонтално, а не вертикално, както преди.
Задната част отново е прозрачна, като така се разкриват някои елементи, включително LED елементите от системата Glyph, които този път са само три. Иначе корпусът е пластмасов, а страничната рамка е плоска. Телефонът пасва приятно в ръката и е удобен за работа. Трябва разбира се да отбележим, че задната част се цапа доста лесно, като препоръчваме да използвате кейс – прозрачен.
Освен това е налично стъклено покритие със защита Gorilla Glass 5 отпред, както и сертификация IP54 за устойчивост на прах и изпръскване с вода. В случая разполагахме с варианта в черен цвят, но има и други варианти.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.7″ Flexible AMOLED (1084 x 2412), 120Hz, HDR10+
- Чипсет: MediaTek Dimensity 7200 Pro
- Памет: 12GB, 256GB за съхранение
- Основна камера:
- 50MP, f/1.88 бленда, OIS
- 50MP с ултраширокоъгълен обектив
- Предна камера: 32MP с бленда f/2.2
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, USB Type-C, NFC, GPS
- ОС: Android 14, Nothing OS 2.5
- Батерия: 5000mAh, 45W
- Размери: 161.7 x 76.32 x 8.55 мм, 190 гр.
Дисплей
Phone (2a) залага на AMOLED екран с диагонал 6.7 инча, като може да се похвали с доста прилични свойства. Той е с резолюция Full HD+ и има и висока честота на опресняване до 120 херца, която се променя динамично в зависимост от показваното съдържание (от 30 херца). Графиките и анимираните ефекти са плавни и бързи дори при гейминг. Яркостта е 700 нита (1300 нита пикова) и поддържа HDR10+ и 10-битов цвят, като освен това има защитно покритие Gorilla Glass 5. Освен това поддържа честота на опресняване при допир 240 херца и PWM до 2160 херца.
Телефонът определено има доста качествен дисплей, който е с отлични параметри. Цветовете са наситени, а яркостта е много висока. Налична е и опция за винаги включен дисплей, който показва някои данни на заключен екран. Разбира се има възможност за ограничаване на синята светлина, както и настройка на определени свойства. Под панела е вграден скенер на отпечатъци, който работи ефективно.
Хардуер
Nothing Phone (2a) залага на специален чипсет от високия среден клас MediaTek Dimensity 7200 Pro с графичен ускорител Mali-G610 MC4, който се произвежда по 4-нанометров процес. В случая той е в комбинация с 12GB RAM и 256GB памет за файлове, без слот за добавяне на допълнителна.
Нямаме никакви забележки по отношение на производителността, като смартфонът се справя отлично с всичко. Системата работи гладко, а освен това няма проблеми с функционирането както на приложенията, така и при гейминг. Въведена е и много ефективна охладителна система, включваща изпарителна камера с обширна повърхност.
Налични са всички необходимо опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6, NFC, GPS и USB Type-C порт. Има и стерео високоговорители, като за втори се използва този за провеждане на разговори.
Батерията е с капацитет 5000 mAh и поддържа технология за бързо жично зареждане до 45 вата, което не е особено впечатляващо и зареждането отнема 59 минути. Липсва и заряден адаптер в комплекта. Иначе издръжливостта на батерията е добра и дори по-издръжлива от очакваното за този клас, до около два дена.
Софтуер и Glyph
Nothing продължават да надграждат своя графичен интерфейс Nothing OS, който е базиран на Android. Сега е заложено на Android 14 с Nothing OS 2.6. От компанията предвиждат три години обновления на операционната система и четири години по отношение на сигурността. Трябва да отбележа, че интерфейсът е много по-различен визуално от познатите ни решения, като има възможност за избиране и на по-стандартна визия.
Има множество възможности за персонализиране, включително множество уиджети и бутони за бърз достъп до функционалности. Софтуерът е оптимизиран за гладка работа и има много приятни анимирани ефекти. От компанията са въвели и интеграция на ChatGPT, с която да се възползвате максимално от възможностите на асистента с изкуствен интелект.
Phone (2a) запазва емблематичното за марката осветление Glyph на гърба, но то е с опростено оформление и само с три светлини. Една от тези светлини обаче все още поддържа супергранулираното осветление, което е полезно за таймери и други функционалности. Визуалната система се използва още при използване на камерата, отчитане силата на звука, при известия и при входящи обаждания.
Имате опция за активиране/деактивиране на Glyph директно през бързите настройки, а при обръщане на телефона по екран се заглушават звуците и може да разчитате само на светлинната система за известия.
Камера
Телефонът има двойна основна камера, като главният сензор е 50MP (1/1.56”) с бленда f/1.88 и оптична система за оптична и електронна стабилизация. Освен него има и 50MP сензор с ултраширок обектив (114 градуса). По подразбиране и двата използват технология за сливане на четири пиксела в един за 12.5MP кадри, но има и опция за снимане в пълна резолюция, чрез падащо меню от основния интерфейс.
Приложението за камерата дава бързо превключване между сензорите и някои основни режими на снимане с плъзгане наляво и надясно. Допълнителните режими са в секция още, а в горната част на екрана са достъпни останалите настройки.
Снимките очаквано са на високо ниво с наситени цветове дори при малко по-ограничена светлина. Кадрите също така са ярки и с ниски нива на шума. На закрито при изкуствено осветление също отчитам добри резултати, но не и при движещи се обекти. За нощни снимки се разчита на специализиран режим, който обаче се появява като опция само когато се засекат необходимите условия за това. Тук резултатите също са на високо ниво.
При оптимални светлинни условия качеството и при ултрашироките снимки е доста добро, което е очаквано при наличието на сензор с висока резолюция. Сред режимите за снимки са експерт (и за RAW), портретен и панорама. Имате опция за активиране на HDR и добавяне на филтри. Записът на видео е до 4K, като има и система за стабилизация при запис.
Селфи камерата е 32-мегапикселова с филтри и опции за разкрасяване. И тук има портретен режим, като високата резолюция позволява постигането на отлично качество с добри детайли. Камерата се използва и от системата за отключване чрез разпознаване на лице.
Заключение
В момента разглежданата от нас версия е с цена в свободна продажба от 760 лв., което позиционира модела в горния сегмент на средния клас, но не сред най-скъпите модели. Phone (2a) определено има с какво да ви спечели. От качествения си екран и висока производителност, през уникалния интерфейс и прозрачно покритие на гърба, до камера, която може да се похвали с отлични кадри при редица обстоятелства.
Nothing определено могат да се похвалят с доста добро попълнение, което може да допадне на много потребители заради отличното съотношение между цена и параметри. Телефонът определено грабва окото и се отличава от повечето предложения на пазара.
Pingback: Nothing отчита огромен скок в доставките на смартфони и слушалки | Today Tech