Ревю: HMD Skyline – смартфонът, който можете да поправите и сами

Вече измина известно време откакто HMD обяви, че ще започне да предлага смартфони под собствената си марка, като вече има няколко такива модела. Сега до нас достигна и най-новото попълнение на компанията, а именно HMD Skyline.

Този смартфон има интересен дизайн, който наподобява на моделите Nokia Lumia от преди доста време. Освен това обаче той може да се похвали с възможност за самостоятелен ремонт от страна на потребителите.

Дизайн

Както вече споменахме, този модел прилича на някои от попълненията Lumia на Nokia от преди години. Той е с правоъгълна форма с прави, а не извити ъгли. Има лека извивка на страничната рамка, а в горната и долна части повърхността е плоска. Рамката е изработена от рециклиран алуминий.

Задната част е покрита почти изцяло от матово закалено стъкло, а секцията с основната камера е правоъгълна и в горния ляв ъгъл. Прави впечатление наличието на допълнителен хардуерен бутон с релефно покритие отляво на корпуса. В долната част има и винт за отваряне на корпуса, като така е възможно сами да смените някои компоненти чрез съответните комплекти, предлагани от iFixit.

HMD Skyline се предлага в розов и черен цвят като идва в комплект с USB кабел и пин за отваряне на слота за карти. Моделът определено е със солидна изработка, а освен това има и сертификация IP54 за прахоустойчивост и издръжливост на изпръскване с вида.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.55“ pOLED (1080 x 2400), 144Hz
  • Чипсет: Snapdragon 7s Gen 2
  • Памет: 12GB RAM, 256GB за съхранение
  • Основна камера: 108MP с OIS; 13MP с ултраширокоъгълен обектив, 50MP с телефото обектив
  • Предна камера: 50MP с автофокус
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, USB Type-C, NFC
  • ОС: Android 14
  • Батерия: 4600 mAh, 33W
  • Размери: 159.8 x 76 x 8.9 мм, 209.5 гр.

Дисплей и хардуер

Заложено е на плосък pOLED екран с диагонал 6.55 инча, резолюция Full HD+, честота на опресняване до 144 херца и пикова яркост 1000 нита. Сред останалите му свойства са още нощен режим за ограничаване на нивата на синята светлина и защитно покритие Gorilla Glass 3.

Екранът има добри свойства макар и редица конкуренти да могат да се похвалят с по-висока яркост, но дори в това отношение е повече от адекватен. Определено си заслужава да отличим наличието на опция за изключително висока честота на опресняване до 144Hz. Има също така малък отвор за селфи камерата.

Моделът използва чипсет Snapdragon 7s Gen 2, който се произвежда по 4-нанометров процес и е комбиниран с 12GB RAM и 256GB памет за файлове с опция за добавяне на памет карта, което е полезна добавка. Наличието на голямо количество памет и адекватен за класа чипсет позволяват постигането на гладка работа на устройството, като телефонът няма да се затрудни с ежедневните предизвикателства.

Комуникационната система е изчерпателна с 5G, eSIM, Wi-Fi 6e, Bluetooth, NFC и USB Type-C порт. Освен това е заложено на висококачествена звукова система с два високоговорителя (вторият се използва и за разговори) с адаптивен звук Qualcomm aptX. Освен това се поддържа възпроизвеждане и запис с OZO Audio. Налични са и два микрофона, както и вграден в бутона за включване четец на отпечатъци.

От компанията са добавили страничен персонализиран бутон, който може да бъде програмиран за стартиране на функционалност/приложение чрез натискане и задържане и с две натискания. По подразбиране със задържане активирате тих режим, а с двойно натискане се включва фенерчето.

Батерия, възможност за ремонт и софтуер

Налична е батерия с капацитет 4600 mAh, която може да предложи до 48 часа издръжливост, но това зависи много от начина на употреба. Има и технология за бързо зареждане, но до не особено впечатляващите 33W, а в комплекта няма зарядно. Добавена е поддържа за безжично зареждане Qi2 до 15W и обратно безжично зареждане.

Налична е възможност за ремонт от второ поколение, а това означава лесна смяна на дисплея, задния капак, батерията и порта за зареждане чрез комплект от iFixit. Това разкрива потенциал за по-дълго използване на устройството и удовлетворението сами да замените повредения компонент.

В софтуерно отношение откриваме Android 14 с на практика стоков графичен интерфейс, без излишни добавки. Работата почти без изключение е плавна, а освен това има обещанието за 2 години актуализации на операционната система и 3 по отношение на сигурността. Планира се също така въвеждане на детокс режим, който ограничава известията от социалните мрежи и др.

Камера

Основната камера предлага три сензора, като два от тях са доста способни. Става дума за 108MP главен сензор с автофокус и оптична стабилизация, както и 50MP с телефото оптика с 2-кратен оптичен зуум. Има и 13MP сензор с ултраширокоъгълен обектив.

Главният сензор се справя отлично при оптимална светлинна обстановка, като има добри постижения и в нощни условия, влизайки в съответния режим, но тук невинаги резултатите са особено сполучливи. 50-мегапикселовият сензор с телефото обектив предлага 2-кратен оптичен зуум, като тук резултатите отново са много добри при адекватна околна светлина. Нощните кадри се дори по-голямо предизвикателство, но при идеални условия ще можете да получите също адекватно качество.

Сред режимите и способности на камерата са: хибриден режим OIS+EIS, портретен режим 50 mm, нощен режим 3.0, 0,5x до 4x увеличение, портрет с изкуствен интелект, UW и Tele Capture Fusion, Selfie жестове, Selfie със забавен каданс, заснемане на 4K видео, пространствен звук с премахване на шума от вятъра OZO.

Налична е 50MP селфи камера с автофокус, която се справя отлично, включително и с портретен режим, който е доста ефективен. Има също така филтри и решения за разкрасяване. Можете да я активирате лесно и чрез няколко жестове с ръка. Тя се използва и от системата за отключване чрез лицево разпознаване.

Заключение

HMD Skyline определено ни допадна по редица направления. Започваме с дизайна, който напомня за дните на Lumia и е доста приятен. Освен това има възможност за лесна подмяна на редица основни компоненти, което ще е от полза при задържане на устройството за по-дълъг период от време.

На фона на това отчитаме наличието на качествен дисплей, добра производителност и камера, която може да се справя отлично в много ситуации, но невинаги в нощни условия. Батерията не е с особено голям капацитет и зареждането е ограничено до мощност от 33W, което не впечатляващо.

В момента в свободна продажба можете да откриете HMD Skyline за 1000 лв.

2 thoughts on “Ревю: HMD Skyline – смартфонът, който можете да поправите и сами

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *