Intel иска да доминира при компютрите с изкуствен интелект чрез чиповете Core Ultra 200V

Надпреварата за създаване на най-добрите процесори за персонални компютри с изкуствен интелект продължава с пускането на Core Ultra 200V на Intel. В навечерието на изложението IFA в Германия, Intel представи още по-отблизо своя хардуер за компютри с изкуствен интелект от следващо поколение.

Според Intel Core Ultra 200V ще бъде „най-ефективният x86 процесор в историята“ с до 50% по-ниска консумация на енергия. В допълнение към пренасянето на паметта директно върху чипа, Intel също така удвои кеша и броя на ядрата (достигайки 4 MB и 4 ядра) за своя „Low Power Island“, който се справя с по-малко взискателна работа. Производителността на ват също се е увеличила повече от два пъти при общата производителност и игрите, благодарение на новия вграден графичен процесор Xe2. (Един пример: Intel твърди, че Core Ultra 200V използва 35 % по-малко енергия от предишното поколение, като същевременно постига 32 % по-висока производителност).

Ясно е, че Intel се стреми директно към Qualcomm, чиито базирани на Arm чипове Snapdragon традиционно са по-енергийно ефективни от процесорите x86. Intel дори твърди, че има преднина по отношение на живота на батерията. В един тест, проведен на същия модел лаптоп, Core Ultra 7 268V издържа 20,1 часа в бенчмарка UL Procyon Office Productivity, в сравнение с 18,4 часа с чип Qualcomm X Elite. Системата Snapdragon все пак запази преднина в теста Microsoft Teams 3×3, като издържа 12,7 часа в сравнение с 10,7 часа с Intel 268V.

На практика във всяко отношение Core Ultra 200V представлява преосмисляне на традиционния дизайн на процесорите x86 на Intel. Например компанията се е отказала от своята технология Hyperthreading, която на практика позволяваше на едно процесорно ядро да поддържа множество нишки за задачи. Вместо това Intel оптимизира новите чипове за еднонишкова производителност. Компанията твърди, че P-ядрата (производителност) на Core Ultra 200V са с 14% по-бързи от последното поколение, а E-ядрата (ефективност) са с цели 68% по-бързи.

За разлика от чиповете Snapdragon на Qualcomm, процесорите Core Ultra 200V на Intel могат да работят и с по-стар софтуер x86 без проблем. Няма забавяне на емулацията или несъвместимост с Arm, за които да се притеснявате. Въпреки че бях впечатлен от чиповете Snapdragon X Elite в системите Surface Pro и XPS 13 Copilot+, проблемите с производителността на Windows on Arm остават, като например невъзможността им да играят игри със силна защита срещу измами като Fortnite. Ако изобщо се притеснявате да използвате по-стар софтуер или игри, има смисъл да се придържате към чип x86 през следващите няколко години.

Въпреки че серията Core Ultra 200V завършва с 8-ядрени процесори с 8 нишки, Intel твърди, че тя е до три пъти по-бърза от предишните си чипове, когато става въпрос за производителност на нишка. И ако това не е достатъчно хвалебствено, Intel твърди също, че новият графичен процесор Xe2 е с 32% по-бърз от предишния, с 68% по-бърз от 12-ядрения чип X Elite на Qualcomm и с 16% по-добър от HX 370 на AMD. Xe2 добавя и допълнителни 67 TOPS изчислителна производителност за изкуствен интелект, в допълнение към 48 TOPS на NPU.

Когато става въпрос за ИИ, Intel твърди, че NPU на Core Ultra 9 288V е със 79% по-бърз денуализатор в Adobe Lightroom в сравнение с предишния чип. В същото време Snapdragon X Elite 78-100 е с 66% по-бавен от последния чип на Intel. Както винаги, ще трябва да направим собствени тестове, за да потвърдим данните на компанията, но тя явно не се притеснява от потенциалните си предимства по отношение на производителността.

Фамилията Intel Core Ultra 200V завършва с Ultra 9 288V, който разполага с осем ядра (4P + 4E) с максимална Turbo скорост до 5,1 GHz на P ядрата. Този модел също така се предлага в комплект с най-мощния 8-ядрен графичен процесор Xe2 Arc 140V и 32 GB оперативна памет. Макар че всички чипове 200V разполагат с 8 ядра, съответните им графични процесори, NPU и RAM намаляват мащаба си в цялата линия. Най-ниският клас Core Ultra 226V например е оборудван със 7-ядрен графичен процесор Arc, 40 TOPS NPU и 16 GB RAM.

Подобно на чиповете от серията M на Apple, вградената памет на Core Ultra 200V означава, че няма да можете да надграждате паметта си надолу по веригата. Това е особено жалко, тъй като най-накрая лесно надграждащата се LPCAMM2 памет си проправя път към преносимите компютри. Все пак поне Intel не принуждава никого да живее трайно с 8 GB RAM.

Системите Intel Core Ultra 200V ще бъдат налични на 24 септември от големи производители като Dell, ASUS и Acer.

Информация от Engadget

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *