Ревю: Motorola edge 50 Neo – компактен и ефективен

Тази година Motorola въвежда поетапно серията си смартфони edge 50, като преди време вече прегледахме детайлно edge 50 Pro. Сега до нас достигна и компактният edge 50 Neo, който определено ни допада като цялостен пакет, комбиниращ добри параметри в по-малък от стандартния форм фактор.

След като използвахме устройството известно време, можем да ви запознаем с възможностите му, а и да споделим впечатленията си за него в настоящото ревю.

Дизайн

Телефонът има красив дизайн в тон с цялата серия. Той има леко извит гръб, плосък екран и плоска пластмасова странична рамка. Задната част е с изкуствена кожа, която е много мека и приятна на допир, като разбира се по нея не остават пръстови отпечатъци и не се хлъзга. Изработката е на високо ниво, а усещането също кореспондира с това, като устройството е доста компактно.

Иначе секцията на основната камера почти се слива с повърхността отзад, като е съвсем леко издигната. Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, а отдолу има USB Type-C порт, слот за карти и отвор за високоговорителя. В случая разполагах с варианта в Pantone поинциана, но телефонът се предлага още в Pantone лате, Pantone сиво и Pantone морскосиньо.

Налична е сертификация за прахо- и водоустойчивост IP68, а освен това моделът отговаря на военните стандарти MIL-STD 810H. Това означава, че устройството ще се справя безпроблемно с ежедневните предизвикателства. Телефонът е в опаковка без пластмаса, като идва в комплект с кабел и защитен кейс в съответстващ цвят.

Основни характеристики:

Дисплей: 6.4“ LTPS pOLED (2670 x 1220), 120Hz, HDR10+
Чипсет: MediaTek Dimensity 7300
Памет: 8GB LPDDR4X RAM, 256GB uMCP за съхранение, без слот за памет карта
Основна камера:
50MP, f/1.8 бленда, OIS
10MP с телефото оптика (3х), OIS
13MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса)
Предна камера: 32MP с бленда f/2.4
Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo
ОС: Android 14
Батерия: 4310 mAh, 68W/15W
Размери: 154.1 x 71.2 x 8.1 мм, 171 гр.

Дисплей

edge 50 Neo има 6.4-инчов LTPS pOLED дисплей, като основните му параметри включват резолюция 1220p, висока честота на опресняване, до 120 херца, която се променя в зависимост от показваното съдържание и отчитане при докосване до 300 херца в режим на игри. Поддържа се технологията HDR10+, 10-битова картина, като има и DC димиране.

Освен това панелът покрива 100% от цветовата гама DCI-P3 и има съотношение на страните 20:9. Сред останалите особености са SGS сертификации за ниски нива на синя светлина и слабо размазване при движение. Налично е защитно покритие Corning Gorilla Glass 3.

Дисплеят е висококачествен, като възпроизвежда наситени цветове и има няколко основни настройки на картината. Има опция за показване на разнообразна информация при заключен екран (AOD), която ще е от полза. Яркостта също е отлична, достигайки пикови стойности в HDR 3000 нита.

Картината определено ни допада, като екранът се справя отлично с разнообразно съдържание, включително стрийминг, браузинг, разглеждане на снимки и т.н. Наличието на висока честота на опресняване прави графиката плавна, дори при забързани действия. Под екрана има и четец на пръстови отпечатъци, който работи бързо и точно.

Хардуер и батерия

edge 50 Neo използва чипсет от високия среден клас Mediatek Dimensity 7300, който се произвежда по 4-нанометров процес и включва осемядрен процесор с честота до 2.5GHz. Има и графичен процесор Mali-G615 MC2. Чипът е в комбинация с 8GB LPDDR4X RAM, което позволява постигането на висока производителност и няма да забележите забавяне в повечето възможно ситуации. Заложено е също така на вградена памет от тип uMCP с капацитет 256GB, без опция за разширяване.

Системата работи плавно и няма проблеми с приложенията и игрите. Също така не забелязахме накъсвания и насичания в ежедневната си работа с него с епизодично изключение на камерата.

Налични са всички очаквани от този клас опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6E, NFC, Bluetooth 5.3, GPS, eSIM и USB Type-C порт. Има сравнително силни стерео високоговорители, като за втори се използва този за разговори, с Dolby Atmos. Телефонът разполага и с два микрофона.

Батерията е с капацитет 4310 mAh, като се поддържа технология TurboPower за бързо зареждане до 68 вата, но без включен в комплекта адаптер и има 15 вата безжично зареждане. По данни на компанията, с един заряд се постигат до 34 часа автономност, с което сме склонни да се съгласим.

Софтуер

Софтуерно е използвана Android 14 с Hello UX и много близък до чистия вид на операционната система. Това означава, че няма излишни добавки и дублиращи тези на Google приложения. Работата на системата е бърза и безпроблемна, освен с леки насичания при работа с камерата, но те бяха епизодични. От компанията обещават 5 поколения обновления на Android и за сигурността.

Наличен е набор от полезни добавки за разширена функционалност, включително чрез жестове за бърз достъп до някои възможности на телефона. Сред тях са двойно завъртане на китката за активиране на камерата и включване/изключване на светкавицата с две режещи движения. Телефонът работи и със системата Ready For, който дава десктоп функционалност при свързване с компютър, включително за прехвърляне на данни и много други опции, както и moto ai за допълнително персонализиране и т.н.

Налични са редица възможности за редактиране на снимки от Google: Магическа гума, Премахване на замъгляването от снимка, Магически редактор, Портретно замъгляване, Осветление за портрети, Небе, Цветово въздействие и Кинематографски снимки.

Камера

Телефонът има тройна основна камера, в която се отличава 50-мегапикселовият сензор Sony LYTIA 700C с бленда f/1.8 и оптична система за стабилизация. Освен него има и 13MP сензор с ултраширок обектив (120 градуса), който се използва и за макро кадри, както и 10MP с телефото оптика за 3-кратен зуум и оптична стабилизация.

По подразбиране с главния сензор се използва технология за сливане на четири пиксела в един за 12.5MP кадри, но има и опция за снимане в пълна резолюция. Приложението за камерата позволява бързо превключване между сензорите и някои основни режими на снимане, включително, портрет, видео и професионален. Допълнителните режими са в секция още, включително нощен, пълна резолюция, цвят от селекция и двойно заснемане. Добавена е и опция за сканиране на документи. Традиционно отличаваме режима за селекция на цвят, при която избирате един цвят от сцената и всичко останало е чернобял.

Снимките очаквано са на високо ниво, но често с прекалено наситени цветове дори, като резултатите са добри и при по-ограничена светлина. Те са ярки и с ниски нива на шума, като се постигат добри резултати и на закрито при изкуствено осветление. За нощни снимки се разчита на специализиран режим, който комбинира няколко кадри в един за постигане на повече детайли и повече яркост. Има и възможност за автоматичното му активиране.

Качеството при ултрашироките снимки е приемливо, макар и не много високо, като можете да правите адекватни кадри на обширни сцени. С този сензор се заснемат и приятни макро кадри – детайлни изображения на обекти отблизо. Телефото обективът постига прилични резултати, но не очаквайте чудеса, все пак сензорът тук е само 10-мегапикселов и с бленда f/2.0.

Записът на видео е до 4K, като благодарение на оптичната стабилизация се постигат клипове без трептене. Налични са опции като двойно видео за снимане с основната и селфи камери едновременно, забавен каданс и т.н.

Селфи камерата е 32-мегапикселова с опции за разкрасяване и отново сливане на четири пиксела в един за постигане на по-висока светлочувствителност. И тук има портретен режим, а качеството на снимките е доста високо, което е и очаквано, имайки предвид хардуера. Селфи камерата се използва и от системата за отключване чрез лицево разпознаване, като основно се справя добре. Добавена е и обработка с moto ai, а има и лесна опция за снимане с жест.

Заключение

В момента цената в свободна продажба на Motorola edge 50 Neo е 900 лв., като в момента той идва и в комплект с безжичните слушалки Motorola Buds+.

Motorola определено има силно попълнение в лицето на Edge 50 Neo, който ще допадне на феновете на по-компактните устройства. Това е гарнирано с доста приятен дизайн в краски Pantone, отличен екран, надеждна производителност и повече от адекватна камера. Можете да разчитате и на бързо зареждане, но за съжаление в комплекта няма зарядно.

2 thoughts on “Ревю: Motorola edge 50 Neo – компактен и ефективен

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *