ЕКА е в преговори със SpaceX за справяне с космическия боклук
Европейската космическа агенция води разговори със SpaceX за възможността компанията на Илон Мъск да се присъедини към международна харта, чиято цел е да се намали нарастващия обем космически боклук, заяви генералният директор Йозеф Ашбахер пред Ройтерс.
Агенцията на 22-те държави е начело на едно от няколкото усилия за намаляване на боклука, който се върти около планетата от предишни мисии и представлява риск за активните спътници. Ашбахер заяви, че 110 държави или организации са се присъединили към Хартата на ЕКА за нулев боклук, която има за цел да спре генерирането на нов орбитален боклук до 2030 г.
Според Космическите сили на САЩ от около 10 300 активни спътника в орбита около 6300 са част от бързо развиващото се съзвездие Starlink на SpaceX. Китай започна да изстрелва свои собствени сателити, за да се конкурира със Starlink, както и Amazon, която очаква да изстреля над 3 000 сателита за своето съзвездие Kuiper през това десетилетие.
Амазон се е присъединила към хартата, каза Ашбахер. Според Джонатан Макдауъл, астроном от Харвард, който следи такива обекти, в момента в орбита има 18 897 космически боклука, които могат да бъдат проследени. Понятията космически боклук и космически отпадъци често се използват като взаимозаменяеми, но някои смятат, че космическият боклук включва неактивни полезни товари и тела на ракети, както и отломки или заблудени парчета от счупени спътници.
Няма международни закони за космическите отпадъци, но през последните години държавите и космическите агенции започнаха да разработват предложения и национални правила за справяне с проблема.
SpaceX е обект на изискванията за орбитални отпадъци от страна на Федералната комисия по комуникации на САЩ. От сателита Starlink се изисква да деорбитира – или да изгори в земната атмосфера – в рамките на пет години след края на живота си. „Смятам, че е много важно индустрията публично да се ангажира с подобна инициатива, така че се радвам да разбера, че SpaceX я обмисля“, каза Макдауъл, позовавайки се на хартата.
През август тяло на китайска ракета се разпадна при очевиден сблъсък с парче космически боклук, създавайки едно от най-големите полета от отломки в най-новата история. Според НАСА два предишни инцидента са увеличили купчината боклук с около 70 %. Това са унищожаването на китайския космически кораб Fengyun-1C през 2007 г., което според Съединените щати тогава е било причинено от китайска ракета, и случайният сблъсък на американски и руски космически кораб през 2009 г.
През 2021 г. руско изпитание на противоспътникова ракета добави поне 1500 отломки, някои от които са се разпаднали след това, заяви тогава Космическото командване на САЩ. САЩ през 2008 г. и Индия през 2019 г. демонстрираха противоспътникови ракети, които добавиха към полето отломки. Администрацията на Байдън насърчи мораториум върху подобни тестове, като няколко държави се присъединиха към него, но не и Русия или Китай.
Информация от Reuters