Ревю: Apple iPhone 16

Основният модел в серията iPhone 16 (едноименното устройство) несъмнено е сред по-интересните тази година. Това е така защото това базово попълнение ще достигне до много потребители, като телефонът идва с ключова промяна в дизайна, но също така с бъдеща съвместимост за пакета с функционалности с изкуствен интелект Apple Intelligence.

В настоящото ревю ще ви запознаем с някои от ключовите възможности на устройството, както и с плюсовете и недостатъците му. Изразяваме благодарности към Yettel, които предоставиха тестовата бройка. Телекомът предлага новото поколение смартфони на Apple. Освен това можете да се възползвате от опции за изплащане, 3 години гаранция и други добавки.

iPhone 16 се отличава от разгледания по-рано от нас Plus модел по наличието на по-малки екран и батерия. Голяма част от материала ни ще повтори наблюденията ни на по-големия вариант. Тази година отчитаме няколко промени, които могат да ви накарат да обновите устройството си ако използват модел отпреди няколко години.

Дизайн и основни параметри

В това число отчитаме и преминаването към вертикално разположение на основната камера, като така тя изглежда доста приятно. Всички модели са водоустойчиви, а изработката е на високо ниво. Има също така ефективно покритие срещу издраскване и напукване на екрана.

Отбелязваме наличието на два нови хардуерни бутона. Програмируемият Action и бутон за управление на камера. Бутонът Action може да се използва за множество функционалности, включително заглушаване, включване на фенерче и стартиране на определено приложение. За съжаление новият бутон за камерата може да звучи като удобство, но поне първоначално изглежда доста неудобен и изисква доста време за свикване. С него можете да стартирате приложението за камерата, да снимате, да зуумвате и т.н.

Отново обаче ще отбележим и това, че цялата серия все още не е завършена по едно отношение, а именно системата с изкуствен интелект Apple Intelligence, която е основен компонент на софтуера на тези телефони. Тя обаче все още не е готова и дори не се очаква в краткосрочен план в ЕС. Затова ако това е основната причина да обмисляте избора на някои от моделите, по-добре изчакайте.

Тазгодишният чипсет (А18) е от същата фамилия като този на Pro моделите, което означава, че вероятно ще имат приблизително еднакво изживяване, а и график за софтуерни актуализации. Apple отново използва някои наситени цветове на корпуса, като в случая изпробваме версията в синьо.

Това, което липсва е високата честота на опресняване, като само Pro моделите получават по-плавни ProMotion дисплеи, които достигат до 120Hz, докато iPhone 16 (6.1“ Super Retina XDR) и 16 Plus са с 60Hz. Това за съжаление си личи при някои ситуации, особено ако преминавате от устройство с честота 120Hz. По този показател моделът изостава значително. При двата базови модела също така липсва винаги включеният дисплей, предлаган от моделите Pro и почти всички Android модели от по-високия среден клас.

Чипсетът A18 се справя лесно с ежедневните задачи, като се осигурява безпроблемна работа. Освен това обикновените iPhone-и тази година би трябвало да осигурят безпроблемно функциониране през следващите четири или пет години. Паметта за файлове е от 128GB до 512GB. По отношение на батерията iPhone 16 може да предложи до около ден и половина автономия с едно зареждане. Традиционно не очаквайте особено бързо зареждане (25W жично и 15W безжично), а освен това няма и зарядно в комплекта.

Камера

Основната камера е двойна (48MP + 12MP) и се отличава с нови способности по отношение на фотографските стилове. Те са като филтри за камерата на iPhone, но се прилагат по време на заснемането. В серията iPhone 16 ще разполагате с цял нов набор от персонализирани настройки, които ще ви помогнат да изберете фотографския стил, който харесвате.

За да зададете даден фотографски стил като нов по подразбиране, трябва да влезете в менюто за системни настройки и да преминете през процес на настройка, при който преглеждате четири свои снимки в новия стил. Ако просто изберете нов стил в самото приложение на камерата, той ще се върне към стандартния, когато го затворите. Освен това трябва да снимате в HEIF, за да се възползвате напълно от новите стилове. HEIF е файлов формат, който никоя друга компания не обича толкова много, колкото Apple. В повечето случаи вашите HEIF изображения ще бъдат конвертирани в JPEG, когато ги изпращате извън екосистемата на Apple.

Качеството на снимките е доста добро, като iPhone продължава да предоставя страхотни снимки в портретен режим, а в кинематографичен режим видеото е на високо ниво. Двукратното приближение на кадъра е добро при прилично осветление и е удобно фокусно разстояние за портретни снимки. Наличието на макрофокус на ултраширокия обектив също е приятно за случайните снимки в близък план. iPhone 16 използва по-малък основен сензор за изображения спрямо Pro и качеството на изображението при слаба светлина не е толкова добро.

Заключение

Като цяло отчитаме някои силни черти за iPhone 16. Започваме от отличната и стабилна изработка, качествен екран, висока производителност и камера, която се справя доста добре. Освен това има нови бутони, които би трябвало да са от ползва в дългосрочен план, а за капак получавате поне пет години обновления на iOS.

Все пак няма как да не отчетем по-високата цена на фона на конкуренцията от Android и разочароващо ниската честота на опресняване на дисплея. Също така липсва ефективно бързо зареждане. Цените в свободна продажба започват от около 1900 лв. за базовата памет версия със 128GB.

One thought on “Ревю: Apple iPhone 16

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *