Франция очаква 109 млрд. евро инвестиции в областта на изкуствения интелект
Френският президент Еманюел Макрон обяви частни инвестиции в екосистемата на изкуствения интелект на обща стойност 109 млрд. евро. Тази седмица Париж е домакин на Срещата на върха за действие в областта на изкуствения интелект – третата международна среща на върха, посветена на ИИ, след тези в във Великобритания и Южна Корея.
„Обявяваме 109 млрд. евро инвестиции в изкуствен интелект през следващите няколко години“, заяви президентът Макрон в телевизионно интервю. „Какво е това? За Франция това е точно толкова, колкото обявиха Съединените щати със Stargate – 500 млрд. долара – същото съотношение.“
По-голямата част от инвестициите ще бъдат насочени към нови центрове за данни, фокусирани върху изкуствения интелект. Оттук и сравнението със Stargate.
Макрон хвърли светлина и върху френските стартъпи в областта на изкуствения интелект, като Mistral, Wandercraft и Owkin, която премести седалището си в САЩ. Той смята, че Европа все още е конкурентоспособна, когато става въпрос за стартъпи в областта на изкуствения интелект.
„Имаше състезание за увеличаване на мащаба. Всички смятаха, че винаги трябва да си по-голям и по-силен. Какво направи DeepSeek със своите отворени модели? Те взеха всички достъпни нововъведения от последния модел на OpenAI и ги адаптираха към собствения си модел, като използваха по-скромен подход“, каза той. „Всички ще продължат да правят това. И затова трябва да участвате в тази надпревара.“
Артър Менш, съосновател и главен изпълнителен директор на Mistral, също обяви плановете си да инвестира милиарди в клъстер за изкуствен интелект. Базираната в Париж компания е вероятно единствената европейска компания, която работи върху модели на фондация, които могат да се конкурират с моделите на Meta, OpenAI, Anthropic, DeepSeek, Alibaba и други.
Тези съобщения могат да се разглеждат като реакция на проекта Stargate – инвестиционна програма на стойност 500 млрд. долара, ръководена от OpenAI и SoftBank, за изграждане на множество центрове за данни за ИИ в САЩ.
По-голямата част от производството на електроенергия във Франция се осъществява от атомни електроцентрали. Франция също така произвежда повече електроенергия, отколкото й е необходима. Тъй като технологичните компании търсят нови места за центрове за данни, които изискват много енергия – в идеалния случай захранвани с електроенергия без въглеродни емисии – Франция изглежда като идеално място в Европа за тези нови проекти.
През 2024 г. Франция ще изнесе 90TWh електроенергия за съседните държави. И сега страната планира да използва този превес, за да привлече чуждестранни инвестиции.
Информация от TechCrunch