Първият биологичен компютър в света използва човешки неврони

Cortical Labs пуска в продажба CL1, първия биологичен компютър, който интегрира неврони, отгледани от човешки стволови клетки, със силициева технология. Целта е да се разработи „синтетичен биологичен интелект“ (SBI), който съчетава адаптивността на човешките неврони с изчислителната мощ на традиционните компютри. Успяхме да видим демонстрация на продукта в рамките на Мобилния конгрес в Барселона.

CL1 има приложения както в медицинската наука, така и в технологиите. Той може да подобри откриването на лекарства, да улесни по-точното им тестване и да даде възможност за персонализирана медицина. Способността на системата да се учи и адаптира по-ефективно от силициевия ИИ, като същевременно консумира по-малко енергия, я прави ценна и за роботиката и автоматизацията.

Д-р Хон Уенг Чонг, основател и главен изпълнителен директор на Cortical Labs, изрази значимостта на постижението, като заяви: „Днес е кулминацията на една визия, която движи Cortical Labs от почти шест години. През последните години се радвахме на редица критични пробиви, най-вече на изследването ни в списание Neuron, чрез което култури бяха вградени в симулиран свят на игри и им беше осигурена електрофизиологична стимулация и запис, за да имитират аркадната игра „Понг“. Нашата дългосрочна мисия обаче е да демократизираме тази технология, като я направим достъпна за изследователи без специализиран хардуер и софтуер. CL1 е реализацията на тази мисия. Макар че днешното съобщение е изключително вълнуващо, то е основа за следващия етап на иновациите. Истинското въздействие и реалните последици ще дойдат от всеки изследовател, академик или новатор, който надгражда върху нея.“

CL1 ще се произвежда по заявка и ще се доставя на напреднали лаборатории с възможност за култивиране на клетки. Cortical Labs също така пуска „Wetware-as-a-Service“, облачно базирана платформа, която осигурява отдалечен достъп до култивирани клетки за научни изследвания и разработки.

CL1 е проектиран с напълно програмируем двупосочен интерфейс за стимулация, вградена система за поддържане на живота на невроните и API на Python за интеграция в различни приложения. Всяко устройство е самостоятелно, като включва всички необходими компоненти за запис и поддръжка на невроните.

Ключово предимство на CL1 е неговата енергийна ефективност. Стойка, съдържаща 30 единици CL1, консумира само 850 до 1000 вата. Системата разполага и със сензорен интерфейс, който позволява на изследователите да имат достъп до данни и приложения, без да е необходим външен компютър.

С въвеждането на CL1 Cortical Labs проправя пътя за ново поколение изкуствен интелект, който съчетава биологичен интелект с компютърна мощ. Тази иновация притежава огромен потенциал за развитие на научните изследвания, автоматизацията и персонализираната медицина, като доближава синтетичния биологичен интелект до масовите приложения.

Информация от Interesting Engeneering

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *