Ревю: Samsung Galaxy S25 Ultra
В началото на тази година Samsung представи новото си поколение смартфон флагмани в серията Galaxy S25. Фокусът този път не е в големи хардуерни подобрения, а в надграждането на функционалностите с изкуствен интелект Galaxy AI. Междувременно при нас за ревю се отби и новият Galaxy S25 Ultra.
Устройството достигна до нас благодарение на Yettel. Можете да разгледате предложенията на телекома за новия ултра флагман, като си заслужава да отбележим, че всички смартфони от серията Galaxy S25 са с три години гаранция и до края на март 2025 г. могат да бъдат закупени с две години безплатна застраховка.
Galaxy S25 Ultra идва с леко променен дизайн, титан от по-висок клас, 50MP сензор с широкоъгълен обектив и S Pen без безжична свързаност.
Дизайн
Новият модел би трябвало да е по-здрав от предшественика си, тъй като е заложено на подобрена титанова конструкция (клас 5) и защитно покритие Corning Gorilla Armor 2 на екрана и Victus 2 на гърба. Освен това отново има сертификация IP68 за издръжливост на потапяне във вода до 1.5 метра за до 30 минути.
Тази година обаче има значителна промяна в дизайна и тя е в преминаването към заоблени ръбове на страничната рамка и съответно на дисплея. Така той изглежда по-приятно и това определено е добър ход. Сензорите на камерата са с индивидуални издатини, които вече наподобяват мини обективи на фотоапарати.
Традиционно Ultra попълнението е с масивни размери, което е нормално, имайки предвид вече 6.9-инчовия екран. Стилусът S Pen се помещава в долната част на корпуса, като там има още отвор за високоговорител, USB Type-C порт и слот за SIM карти.
В комплекта няма зарядно, като получавате само кабел и игла за слота за карти.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.9″ Dynamic LTPO AMOLED 2X (3120 x 1440), 120Hz
- Чипсет: Snapdragon 8 Elite for Galaxy
- Памет: 12GB RAM, 256/512GB/1TB UFS 4.0 за съхранение, без слот за памет карта
- Основна камера:
- 200MP, f/1.7 бленда, OIS, лазерен автофокус
- 10MP с телефото обектив и OIS, 3.2-кратен зуум
- 50MP с ултраширокоъгълен обектив
- 50MP с перископен обектив и OIS, 5-кратен зуум
- Предна камера: 12MP с бленда f/2.2
- Свързаност: 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, USB Type-C, NFC, GPS
- ОС: Android 15/One UI 7.0
- Батерия: 5000 mAh, 45W/15W
- Размери: 162.8 x 77.6 x 8.2 мм, 218 гр.
Дисплей
Galaxy S25 Ultra предлага малко по-голям екран от предшественика си. Става дума за 6.9-инчов Dynamic LTPO AMOLED 2X екран, който е най-добрият на пазара (според експертите от DXOMARK). Той има висока резолюция от 3120 x 1440 пиксела и честота на опресняване до 120Hz с опция за динамична промяна в зависимост от съдържанието от 1 до 120Hz. Това позволява постигането на изключително плавна картина в моментите, в които имате нужда от това.
Страничните рамки са изключително тънки, а екранът е изцяло плосък. Сред останалите параметри са още пикова яркост 2600 нита, както и поддръжка за технологията HDR10+. Защитата на екрана е подсигурена от Gorila Glass Armor 2, като има и специално покритие ограничаващо отблясъците. Вграденият под екрана скенер на отпечатъци е с голяма площ и работи доста бързо и точно.
Очаквано сред наличните опции са за ограничаване на синята светлина, тъмен режим и Always On функционалност с опции за персонализиране. Няма да изненадаме никой с това, че екранът е от най-високо качество по всички параметри, а това е съвсем нормално за този клас на компанията.
Хардуер и батерия
Тази година Samsung използва новия флагмански чипсет Snapdragon 8 Elite for Galaxy, който представлява подобрен вариант на стандартната версия на чипа. Заложено е на 12GB RAM и до 1TB памет за файлове, която не може да бъде разширена.
Отново без изненади, постига се производителност от най-висок клас, като можете да се насладите на безпроблемна работа. Това включва системни приложения, програми и гейминг, дори с най-натоварващите заглавия. Има и решение DeX за свързване на външен екран и работа в десктоп режим.
Сред опциите за свързване има обичайния диапазон от възможности, включително 5G, трибандов Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC и USB Type-C порт. Има и мощни стерео високоговорители за плътен и силен звук.
Моделът идва с писалката S Pen, която има място в долната част на корпуса. Този път обаче тя не използва Bluetooth технология. Все пак с нея можете да пишете директно на екрана и разбира се да скицирате и да изпълнявате други функционалности с изкуствен интелект. Това е и една от отличителните черти на флагмана на Samsung, която е уникална за него.
Батерията е с капацитет 5000 mAh и за съжаление без никакъв напредък по отношение на бързото зареждане, това включва до 45W жично и 15W безжично. Традиционно можете да разчитате на поне ден автономност с един заряд. Отново липсва зарядно в комплекта. Тук ситуацията е идентична като при миналогодишния модел.
Софтуер и AI
Стигаме и до голямата новост, а именно изцяло обновения графичен интерфейс One UI 7.0, който е базиран на Android 15. Той предлага някои полезни функции като Now Brief, даваща релевантан информация за деня, включително с данни в реално време. На заключен екран данните се показват в добавката Now Bar в дъното на екрана.
Тези новости са част от идеята на Samsung за добавяне на по-способен изкуствен интелект. Тук разбира се са познатата, но и надградена Circle to Search, която се активира с кратко задържане на бутона Home и ограждане на обект от екрана, които искате да търсите. Наличен е и чатботът с изкуствен интелект Gemini, който вече има повече възможности за връзка с външни услуги, а и вградени в телефона. Можете да го активирате с бутона за включване/заключване.
Други добавки, които ще са от полза за по-малък кръг от хора, тъй като не се поддържа български език, са превод в реално време на разговор по телефона и също двупосочен превод от глас на поддържаните езици, дори без Wi-Fi. Освен това има решения за преформатиране на текст от съобщения в по-формална форма например и резюмиране на текст.
Налични са също възможности за генеративна редакция на снимки. Можете лесно да избирате обекти от снимка, които да изтривате или премествате, като фонът се запълва автоматично.
Един от големите плюсове на устройството в софтуерно отношение е ангажиментът на компанията за седем години обновления на операционната система и по отношение на сигурността. Това определено е отлична предпоставка да задържите устройството си за по-дълъг период от време.
Отлична камера с едно голямо подобрение
Както подобава на Ultra моделите от поредицата Galaxy S, в случая камерата е от най-високо ниво. Основната включва 200MP главен сензор с бленда f/1.7, оптична система за стабилизация (OIS) и лазерен автофокус. По подразбиране се използва технология за сливане на пикселите до 12MP, но има и опция за снимане в 50MP и 200MP.
Наред с него има 10MP сензор с телефото оптика (3-кратен зуум) и OIS, вече 50MP с ултраширокоъгълен обектив (което е и единствената хардуерна новост), както и 50MP с перископен обектив за 5-кратен оптичен зуум с OIS.
Galaxy S25 Ultra дава висококачествени снимки и видео, не само при оптимална околна светлина, но и при оскъдна такава и дори при нощни условия. Цветовете са ярки, а експозицията е точна. Качеството при зуум с двата съответстващи обектива също е много добро, но очаквано над 5-кратното приближаване то спада. Заради наличието на ефективна стабилизация, видео заснемането е оптимално в различни аспекти.
При режимите за заснемане се отличават Нощен, панорама, забавен кадър, хиперлапс, портретно видео и запис с два сензора едновременно. Трябва да отбележим, че при нощни снимки в някои нива на зуум резултатите не са оптимални, но в никакъв случай не могат да се определят като лоши. В портретен режим се постигат много добри боке ефекти, а освен това има и разширен професионален режим, но и Expert RAW приложение. Записът на видео е до 8K.
12-мегапикселовата селфи камера включва режими като портретен и нощен. Дори без наличието на втори сензор, боке ефектите са доста добри, има опция за снимане и на групови селфита с по-широк зрителен ъгъл. Снимките са качествени, а камерата се използва и за отключване чрез лицево разпознаване.
Заключение
Цената на новия Ultra не е никак ниска, като започва от 2800 лв. в свободна продажба за базовата памет опция от 256GB. Това обаче е очаквано, имайки предвид цялостния пакет, а и фактът, че този телефон не е за всеки, като е хубаво добре да помислите дали си заслужава инвестицията.
На фона на това разбира се има отлични параметри, включително страхотен екран, мощна производителност, повишена продуктивност, разнообразни опции за свързване, много добра камера, както и добавката Galaxy AI. Новите възможности с изкуствен интелект ще са от полза в редица ситуации, но разбира се това зависи от нуждите ви, като част от тях може изобщо да не ви трябват.
Като недостатъци мога да отбележа липсата на по-голяма батерия и бързо зареждане в тон с конкуренцията. Също така при нощни снимки не винаги се постигат желаните резултати, особено при зуум. Би било добре да има още и подобрена сертификация IP69, а премахването на някои функционалности от S Pen може да е минус за някои потребители.
Pingback: Безплатна двугодишна застраховка от Yettel за серията Galaxy S25 | Today Tech
Pingback: Samsung работи върху полезни добавки за Now Bar | Today Tech