Ревю: Apple iPhone 16e – плюсове и минуси
Тази година Apple предприе донякъде изненадваща крачка, като сложи край на линията си по-достъпни смартфони iPhone SE. Вместо това компанията представи iPhone 16e, освежавайки дизайна и добавяйки ключови функционалности, включително системата с изкуствен интелект Apple Intelligence (която се очаква в Европа през април).
Това обаче е за сметка на по-висока стартова цена и липса на редица способности от основната линия смартфони.
В настоящото ревю ще ви запознаем отблизо с новия модел, като изразяваме благодарности към Yettel, които предоставиха тестовата бройка. Телекомът предлага най-новия смартфон на Apple, като можете да се възползвате от опции за изплащане, 3 години гаранция и други добавки.
Променен, но познат дизайн
Една от ключовите промени, и то в положително направление, е при дизайна. Телефонът е почти идентичен с iPhone 14. Така се слага край на системата Touch ID за сметка на Face ID и прорез в горната част на екрана – за съжаление липсва вече наложилият се с последните поколение iPhone-и Dynamic Island.
Иначе страничната рамка е изцяло плоска и алуминиева, а гърбът е със стъклено матово покритие. Тук обаче отново е налична единична основна камера, наследство от iPhone SE. Отчитаме добавянето на познатия бутон Action и USB Type-C порт. Иначе корпусът е с дебелина 7.8 мм и има сертификация за водоустойчивост IP68.
Без да изненадаме никого, качеството на изработка е отлично и телефонът дава много добро усещане в ръката. Телефонът се предлага в черен и бял цвят.
Неприятна изненада с дисплея
iPhone 16e разполага с 6.1-инчов Super Retina XDR дисплей с резолюция 2532 х 1170 пиксела, 800 нита максимална яркост (1200 нита пикова), поддръжка на HDR и защитно покритие Ceramic Shield. Екранът е с отлични цветови качества, предлагайки наситени цветове и доста добра яркост, която ще е достатъчна в почти всички сценарии.
Няма как обаче да прескочим факта, че честотата на опресняване е ограничена до 60Hz. На фона на това моделите дори от среден клас с Android вече преминават към 120Hz. Разликата обаче е забележителна, особено ако направите пряко сравнение. Анимираните преходи не са толкова плавни, а освен това този ефект се забелязва и в други ситуации.
Хардуер, софтуер и батерия
В основата на новия модел е познатият ни чипсет чипсет А18 от серията iPhone 16, като разликата е в 4-ядрения графичен ускорител (5-ядрен при останалите). Това означава наличието на отлично изживяване при работа и забавления, без забавяне. Към това добавяме наличие на избор за до 512GB памет за файлове, а базовата опция вече е 128GB.
Отбелязваме наличието на новия програмируем Action бутон. Бутонът Action може да се използва за множество функционалности, включително заглушаване, включване на фенерче и стартиране на определено приложение.
Отново обаче ще отбележим и това, че цялата серия (16) все още не е завършена по едно отношение, а именно системата с изкуствен интелект Apple Intelligence, която е основен компонент на софтуера на тези телефони. Тя се очаква в ЕС през април, но дори тогава функционалностите няма да са изцяло финализирани.
Иначе е използвана iOS 18 (вече 18.4), като традиционно можете да очаквате отлични софтуерни възможности и разбира се екосистемна свързаност с останалите продукти и услуги на компанията. Освен това моделът ще се възползва от традиционно дългата софтуерна поддръжка, която предлага Apple – до пет години.
Отчитаме още наличието на първия модем собствена разработка на компанията C1, с което Apple започва да къса обвързаността си с Qualcomm в това отношение. Има още Wi-Fi 6, NFC и Bluetooth 5.3 свързаност. Липсва обаче Ultrawideband (UWB). Вече стана ясно, че моделът използва USB Type-C порт. Няма как да подминем изненадващо добрата звукова система със стерео високоговорител, на която могат да завидят повечето смартфони с Android в средния, а и много от високия клас.
По отношение на батерията, за съжаление има индикации, че тя се представя по-слабо от очакванията, въпреки заявките на компанията. Редица тестове показват, че издръжливостта с един заряд е под тази за серията iPhone 16. За съжаление не можем да споделим много наблюдения в това направление.
Неприятна е липсата на поддръжка за системата MagSafe, но все пак има безжично зареждане (Qi).
Камера
Основната камера е единична, като е заложено на 48-мегапкиселовия сензор от iPhone 16 с бленда f/1.6 и оптична стабилизация, а и тук са налични голяма част от новите фотографски стилове. Те са като филтри за камерата на iPhone, но се прилагат по време на заснемането. Разполагате с цял нов набор от персонализирани настройки, които ще ви помогнат да изберете фотографския стил, който харесвате.
Добавен е 2-кратен зуум (12MP), който е на практика без загуба на качеството. А като цяло то е доста добро. Можете да разчитате на много добро представяне както при оптимални светлинни условия, така и в по-тъмна обстановка. Определено камерата впечатлява, имайки предвид, че е единична, но така тя е доста оптимизирана.
За селфита има 12MP сензор, даващ очаквано солидни резултати.
Заключение
Като цяло отчитаме някои силни черти за iPhone 16e. Започваме от отличната и стабилна изработка с подобрен дизайн. Има също качествен екран, висока производителност и камера, която се справя доста добре. Освен това е използван нов програмируем бутон, който може да е от полза, а за капак получавате поне пет години обновления на iOS.
Все пак няма как да не отчетем по-високата цена на фона на конкуренцията от Android и разочароващо ниската честота на опресняване на дисплея. Също така липсва ефективно бързо зареждане и дори MagSafe, към цялостно неубедителното представяне на батерията. Освен това все още не можете да използвате функционалностите Apple Intelligence.
Цените на iPhone 16e започват от около 1400 лв. за базовата памет конфигурация със 128GB.
Глупости! Батерията е много мощна! Дали са ви телефон, който е стоял на стойката в някой магазин постоянно включен. Имал съм всякакви телефони и единствения, който държи повече батерията е нокиата 3310 от новите.