Ревю: Samsung Galaxy A36 5G
Наскоро Samsung представи най-новите си попълнения сред смартфоните в линията Galaxy A. Тези модели са сред най-популярните на компанията. В настоящия материал поглеждаме и към един от по-достъпните модели, а именно Galaxy A36 5G.
Galaxy A36 5G достига до нас благодарение на Yettel, които предоставиха тестовата бройка. Можете да откриете устройството в каталога на телекома с избор от разнообразни оферти, както и гъвкави лизингови условия.
Дизайн
Основната промяна спрямо миналогодишния Galaxy A35 5G е в секцията с основна камера, която вече е монолитна и овална, а не с отделни издатини за сензорите. Освен това той е и малко по-тънък при 7.4 спрямо 8.2 мм.
Отново има лека издатина в зоната на хардуерните бутони отдясно на корпуса. Заложено е на стъклен гръб и пластмасова странична рамка, която е плоска. Моделът се предлага в свежите цветове лавандула, лайм, бял и черен.
Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, а в долната част има USB Type-C порт, слот за карти и отвор за високоговорител. Екранът е плосък и със защита Gorilla Glass Victus+, а освен това има и сертификация IP67.
В комплекта очаквано липсват допълнителни аксесоари като кейс и зарядно. Получавате само кабел и пин за слота за карти.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.7“ Super AMOLED (1080 x 2340), 120Hz, Gorilla Glass Victus+
- Чипсет: Snapdragon 6 Gen 3
- Памет: 6/8GB RAM, 128/256GB за съхранение
- Основна камера: 50MP f/1.8 бленда, OIS; 12MP с ултраширокоъгълен обектив, 5MP макро
- Предна камера: 12MP
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, USB Type-C, NFC
- ОС: Android 15, One UI 7
- Батерия: 5000 mAh, 25W
- Размери: 162.9 x 78.2 x 7.4 мм, 209 гр.
Екран, хардуер и батерия
Дисплеят е 6.7″ (спрямо 6.6“ в предходния модел) Super AMOLED с честота на опресняване до 120Hz, резолюция 1080 x 2340 пиксела, яркост в режим HBM 1200 нита и защитно покритие Gorilla Glass Victus+. Има още технология Vision Booster, която подобрява видимостта чрез оптимизиране на цветовете и контраста при ярка слънчева светлина. Наличен е вграден под екрана скенер на отпечатъци, а селфи камерата е в отвор в горната част.
Изключвайки дебелите странични рамки около панела, дисплеят е доста качествен като пресъздава отлична картина и с висока честота на опресняване. Яркостта е отлична за този клас и няма проблеми дори в силно осветена обстановка.
Тази година е заложени на чипсет от Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3, който е произведен по 4-нанометров процес и има осемядрен процесор с честота до 2.4GHz. Заложено е на памет комбинация от 6/8GB RAM и 128/256GB за файлове, като за съжаление вече няма опция за добавяне на памет карта.
Производителността е на ниво, като телефонът се справя безпроблемно с ежедневните задачи, приложения и много игри. Макар на моменти да имаше забавяния в работата на системата, те не оказват значително влияние върху цялостното изживяване. От компанията са добавили по-голяма изпарителна камера за охлаждане.
Към това има и адекватна батерия с капацитет 5000 mAh и осигурява заряд за до два дни работа, като всичко тук варира в зависимост от начина на употреба. Тази година е подобрена максималната мощност на зареждане, която вече е до 45W, но отново липсва зарядно в комплекта.
Сред другите черти са още наличието на 5G, Wi-Fi 6 и NFC безжична свързаност. Звуковата система е хибридна с високоговорител в долната част на корпуса, а за втори се използва говорителят за разговори. Постига се прилично качество на звука, включително и сравнително висока сила. Отбелязваме наличието на виртуален сензор за близост в дисплея, който понякога може да прави проблеми с изключване на дисплея по време на разговори.
В софтуерно отношение е използвана Android 15 с One UI 7 и обещание за шест години актуализации на операционната система, което е отлична новина, за да можете да го използвате повече време. Освен освежаването на интерфейса между поколенията има и някои добавки с изкуствен интелект като Circle to Search, филтри в камерата, Edit Suggestions и Object Eraser. Защитата се подсигурява от платформата Knox Vault.
Камера
Основната камера включва 50MP 1/1.96” главен сензор с бленда f/1.8, автофокус със засичане на фазата и оптична стабилизация на изображението. По подразбиране се използва технология за сливане на пикселите за 12.5MP кадри с повече детайли и повече светлина. Има и опция за снимане в пълна резолюция.
Сензорът дава добри резултати при оптимална осветеност, като е наличен и 2-кратен кроп зуум. Има също ефективен нощен режим с прилични резултати в определени условия. Очаквано са добавени множество филтри и режими, включително портретен, професионален, таймлапс, дълго изложение и др.
Има още 8MP сензор с ултраширокоъгълен обектив и 5MP макро камера, които са по-специализирани и се справят според очакваното за този клас. За съжаление този с ултрашироката оптика не впечатлява с възможностите си.
Заснемането на видео е в резолюция до 4K като качеството също е високо, а при избор на 1080p можете да използвате и ефективната технология за стабилизиране на изображението, която премахва нежеланите движения.
За селфита има 12MP сензор, който се справя значимо по-добре от предходния модел, особено при оптимални светлинни условия, а освен това е налична и опция за боке ефекти. Тази камера се използва и за отключване чрез лицево разпознаване.
Заключение
Очакваме и Galaxy A36 5G да е сред най-популярните модели на компанията, което е логично, имайки предвид ценовото му позициониране, макар и да има поскъпване спрямо миналата година. Моделът е с цена в свободна продажба от около 740 лв. за версията със 128GB памет за файлове.
Телефонът е с доста качествен дисплей, залагащ на висока честота на опресняване и много добра яркост. Производителността е очаквана за този клас, като моделът работи гладко и без забавяне. Налична е също така дълга софтуерна поддръжка, а камерата е приятна изненада.
И тук ще отбележим някои очаквани недостатъци, а именно премахването на слота за памет карта, липсата на зарядно и по-високата стартова цена.