Златният телефон на Тръмп няма как да е произведен в САЩ

Семейство Тръмп се впуска в бизнеса с телефони с блестящо златно чудовище, наречено T1, чието маркетингово представяне се опира в голяма степен на най-тесния смисъл на патриотизма. Освен непосредствения въпрос – защо изобщо да се прави това? – T1 провокира въпрос, който може би е по-лесен за разглеждане: Как може някой модерен смартфон да твърди, че е произведен в САЩ?

През последните 40 години Америка е водеща в мащабните усилия за глобализация, които позволяват на компаниите да избират къде да разработват и произвеждат хардуер, който след това се връща в САЩ. Най-добрите чипове за вашия телефон се произвеждат в Тайван – независимо от производителя на телефона. Най-добрите телефони се произвеждат в Китай, Индия или Виетнам. Дисплеите често се произвеждат в Корея. Стъклото всъщност се произвежда в Америка. Пясъкът, от който в крайна сметка се произвеждат силициевите пластини, от които са направени чиповете, също се добива тук. Но повечето телефони и практически всички смартфони, които се намират в Америка, са устройства, произведени в цял свят. Изцяло американският златен телефон на Тръмп е толкова фантастичен, колкото и обещанието на големия, красив закон да направи всички американци богати.

Телефонът има разумни спецификации за цената от 499 долара. Има 6,8-инчов AMOLED дисплей с отвор за 16-мегапикселова предна камера, 12 GB RAM и 256 GB памет. Задната камера включва 50-мегапикселов главен сензор, 2-мегапикселов за дълбочина и 2-мегапикселов макро. В списъка с характеристики липсва процесорът.

Мнозина анализатори предполагат, че Trump T1 всъщност е преработен Revvl 7. Това е Android телефон за 200 долара, който в момента се предлага от T-Mobile в САЩ и се произвежда от Wingtech, (частично) държавен китайски производител. Въпреки това, спецификациите и външният вид по-добре съответстват на Coolpad X100 за 180 евро (също около 200 долара). Подобно на него, този телефон има 6,8-инчов AMOLED дисплей, 256 GB вътрешна памет и до 12 GB RAM, но камерите му са със значително по-висока резолюция и има вграден светкавица в камерата. Той, подобно на Revvl 7, се произвежда в Китай от китайска компания.

Дон младши и Ерик Тръмп не са казали дали T1 е преработена версия на Revvl 7 – или на който и да е друг съществуващ телефон – а вместо това настояват, че устройството им в крайна сметка ще бъде произведено в САЩ. Братята Тръмп са подбрали думите си така, сякаш са наблюдавани от адвокати, вероятно защото твърдението „Произведено в Америка“, което правят, не е просто маркетингов ход, а е подлежащо на изпълнение от Федералната търговска комисия. Не може просто да го сложите на някакъв евтин китайски телефон и да приключите с това.

Неограничено твърдение „Произведено в Америка“ би означавало, че телефонът не само е сглобен тук, но и всяка една част от устройството е произведена тук. Това е практически невъзможна задача за производителите на телефони.

Trump T1, който ще бъде пуснат в продажба през септември, не може да носи този етикет, поне не законно. Братята Тръмп намекнаха, че телефоните ще се сглобяват в САЩ, а вносът на почти изцяло чуждестранни части и сглобяването им в САЩ се посочва от FTC като ясен пример за заблуда на потребителите.

Електронните продукти са глобални устройства и никакво позлатяване или подвеждащи твърдения от синовете на американските президенти не могат да променят това. Най-добрите прогнози на експерти в производството сочат, че ще минат поне пет години, преди Apple или Samsung да могат да произвеждат телефони в САЩ.

Информация от Engadged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *