Panasonic LUMIX DMC-FZ2000: всичко в едно
В първото ми ревю на фотоапарат ще ви запозная с Lumix DMC-FZ2000 на японския производител Panasonic. Компанията е добре позната у нас благодарение на подразделенията си за телевизори и звукова техника и домакински електроуреди, но освен това както ще видите и от настоящето ревю, има много добри предложения и при фотоапаратите.
За съжаление няма как да дам професионална гледна точка и сериозен анализа на по-специфични аспекти при заснемане, но ще представя наблюденията си от гледната точна на любител фотограф.
Lumix DMC-FZ2000 беше представен официално у нас по време на събитие, което имах възможността лично да посетя през септември миналата година. Това което го отличава е използвания хибриден несменяем обектив за снимки и видео (F2,8-4,5 24-480мм Leica DC Vario Elmart), възможност за заснемане на 4K видео и снимки, голям 1“ сензор позволяващ заснемане на качествени изображения при ниска околна осветеност и др.
Тези възможности го правят много добро предложение ако търсите едно многофункционално решение без необходимост от допълнителни обективи.
В комплект с Lumix DMC-FZ2000 идват батерия и зарядно за нея, USB кабел, лента за носене, и сенник за обектива.
Отвън
Дизайнът на модела е доста стандартен и същевременно функционален. В изключено положение и прибран обектив размерите му са 101.9 х 134.7 х 137.6 мм, а теглото е 966 г с включена батерия и SD карта. Спецификата на модела е разпъващия се обектив, който излиза при включване на апарата.
Тялото е ергономично с достъпно управление за различните функционалности. Разположението на захвата, визьора, светкавицата и обектива е подобно на това на повечето предложения в професионалния и полупрофесионалния клас.
Слотът за SD памет карти е отдясно на захвата, малко над него е и портът за дистанционно. Презареждаемата батерия се намира в долната част на ръкохватката. Останалите портове са отляво на тялото. Отдолу на корпуса се намира и стандартния отвор за статива.
Цветово също няма изненада – черен.
Основни характеристики:
Сензор: 1-type High Sensitivity MOS, 20.9MP
Обектив:
F2.8 – 4.5 / 9 ламели на диафрагмата (F2.8 – 11.0 (W), F4.5 – 11.0 (T))
20х оптично приближение
f = 8.8 – 176мм/(26 – 520мм в 35мм еквив. В 4:3)
LEICA DC VARIO-ELMARIT/16 елемента в 11 групи/(5 асферични лещи (8 асферични повърхности)/4 ED лещи/1 UHR леща)
5-осова система HYBRID O.I.S. +
Визьор: OLED Live View Finder (2 360 000 точки)
Екран: 3“ TFT LCD монитор със статично управление с докосване
ISO чувствителност: Автоматично/интелигентно ISO/80*/100*/125/200/400/800/1600/3200/6400/12800/25600* * Удължено ISO/(Променя се на 1/3 EV стъпка) (ISO автоматично в M режим)
Размери: 137,6 x 101,9 x 134,7 мм, 966 г
Всичките параметри на апарата можете да намерите тук.
Какво ми направи впечатление
Хибридният обектив ви освобождава от носенето на различни сменяеми обективи, а и сериозни инвестиции в тях. Системата включва вътрешна структура за увеличение с водещ механизъм за стабилно увеличение и потиска изместването на изображението. Безиндукционен мотор позволява бавно увеличение, а галванометричвано задвижване на ириса компенсира внезапните промени в яркостта.
Както можете да видите от характеристиките, сензорът е 20MP 1“, това позволява подобрение в съотношението сигнал към шум. Освен това позволява заснемането на качествени изображения в разнообразни ситуации.
Друг голям, според мен, плюс е и наличието на 20х оптично приближение, чрез което можете да снимате далечни цели без сваляне на качеството, в повечето случаи и в зависимост от степента на покой и др. 5-осовото стабилизиране на изображението до голяма степен компенсира трептенията на ръката и снимките дори при сериозно приближение са фокусирани и детайлни, в зависимост от обстановката.
Визьорът може да бъде автоматично активиран при приближаване към него, благодарение на вграден сензор за близост, който се намира точно над него. Сензорът има две настройки High и Low. В такъв случай екранът се деактивира и можете спокойно да хванете нужния кадър. Визьорът използва OLED панел с 2,360k точки и предлага приблизително 100% поле на видимост.
Дисплейът на фотоапарата е сензорен с размер 3“ и 1040k пиксела като предлага настройки на яркост, контраст, наситеност, Red-Green, Blue-Yellow. Освен наличието на възможност за работа с допир, екранът може да бъде издърпан странично на корпуса и се върти.
Сред другите екстри в Lumix FZ2000 е и Wi-Fi свързваемостта. Това позволява изпращането на изображения директно към други устройства или облачни услуги през меню на дисплея. Благодарение наличието на сензорна технология на дисплея, услугата се настройва лесно.
За съхранение на заснетите изображения и видео се използва слот за памет карти, който позволява добавянето на значително пространство чрез поддръжката на SDXC карти, разбира се е добре да ползвате карти позволяващи висока скорост на запис като Class 10 UHS Grade 1.
Директната връзка с външни устройства се осъществява посредством Micro USB 2.0 порт и Micro HDMI. Имате и 3.5 мм жак за слушалки, 3.5 мм жак за свързване на външен микрофон и 2.5 мм жак за дистанционно.
Според Panasonic, батерията издържа до приблизително 350 изображения (заден екран) и 270 изображения (LVF). Това би трябвало да е достатъчно за една средностатистическа разходка сред природата или пък заснемане на кратка фото сесия.
Наблюдения и работа
Въпреки наличието на подобен тип обектив, фактът че той се прибира автоматично при изключване, прави фотоапаратът удобен за носене. Включената в комплекта лента и закачената чрез тънка връв капачка позволяват свободно движение без да се притеснявате от това дали ще загубите капачката или пък самият фотоапарат.
Автофокусът се представя добре с няколко налични режима – засичане на лице, проследяване, 49-зони автоматично, по избор, едно зонов и Pinpoint. Все пак в зависимост от околната осветеност може да се наложи да сменяте ъгъла на заснемане.
Основните контроли са разположени удобно, като двата въртящи се бутона са най-бързия начин да смените режимите на заснемане. От ляво на визьора е управлението за режим на заснемане като снимка, последователни кадри, 4к последователни кадри и таймер, а от дясно можете да променяте настройките за картина – автоматичен, панорама, ръчен и др.
На различни места по корпуса, ергономично разположени за бърз достъп, се намират и бутоните, които сами можете да настройвате. Чрез тях можете да въвеждате с едно натискане специфични параметри.
Пръстенът за ръчно приближение работи точно както се очаква – плавно и е лесно достъпен в основата на обектива.
Снимки и видео
Както може и да се очаква, имайки предвид хардуера, качеството на снимките е на високо ниво. От детайлните макро изображения до богатите пейзажни фотографии, фотоапаратът е едно чудесно решение за голям диапазон от потребители.
В галерията можете да видите част от снимките и видео клипове, които направих за времето за което разполагах с модела. Определено съм много приятно изненадан от качеството на заснемане.
Моделът е подходящ и за видео след като заснема до 4K резолюция (3840 х 2160 @ 30 fps) във формат MOV и MP4. При Full HD резолюция можете да постигнете предаване до 200 Mbs/100 Mbps и няма ограничение на времетраенето (освен от памет носителя).
4K PHOTO режима, който също изпробвах, заснема 30 кадъра в секунда и в последствие можете да избирате най-добрата снимка. Друг много интересен режим е Post Focus – заснемате снимка и в последствие избирате къде да е фокусът на изображението.
Заключение
Както вече споменах, хибридният апарат може да ви избави от необходимостта за закупуване на допълнителни обективи и по този начин да се превърне в цялостно решение за заснемане на видео и снимки. Това е практичен избор предлагащ високо качество на изображението, 20х приближение и редица други екстри, с които ви запознах в ревюто.
С цена от 2 500 лв. все пак фотоапаратът не е сред най-достъпните предложения на пазара, но все пак няма да купувате допълнително обективи, което го прави добра инвестиция ако можете да си го позволите.
Pingback: Ревю: Panasonic Lumix FZ82 (за снимки на близки и далечни разстояния) | Today Tech
Pingback: Безплатна петгодишна гаранция за избрани модели Panasonic | Today Tech
Pingback: Кратко ревю: Panasonic Lumix GH5s | Today Tech