Sony Xperia XZ1 Compact
Напоследък не са много компактните предложения сред смартфоните, които да предлагат параметри от висок клас. Моделът, с който ще ви запозная в настоящото ревю е новото поколение на дългата поредица Compact устройства на Sony. Xperia XZ1 Compact е мини версията на Xperia XZ1 и идва с доста добри параметри в малък размер.
Дизайн
Както традиционно започвам тази секция при смартфоните на Sony, моделът използва познатия ни Omni Balance дизайн, който е характерен за смартфоните Xperia през последните няколко години.
Смартфонът е с метална рамка отзад и отстрани, а конструкцията му е специално проектирана против усукване и огъване. Дисплеят е защитен с Corning Gorilla 5 стъкло и е с дебели рамки. XZ1 Compact е с рейтинг IP65/68 и е проектиран да издържа на пръски, заливане и неочаквани проливни дъждове. От компанията обаче предупреждават да не го потапяте изцяло под вода.
Бутоните за звук, камера и включване са разположени от дясната страна на конструкцията. В долната част се намира USB Type-C портът, а в горната е 3.5 мм жакът. Поставката за SIM и памет картите е скрита под капак отляво на конструкцията.
Моделът се предлага в бял/сребрист, черен, син и розов цвят.
Основни характеристики:
Чипсет: Qualcomm Snapdragon 835, GPU Adreno 540
ОС: Android Oreo
Основна камера: Motion Eye, 19MP 1/ 2.3” Exmor RS сензор, 960fps видео, предикативно заснемане и автофокус, SteadyShot, 4K видео
Предна камера: 8MP 1/4” Exmor R сензор, 18mm широкоъгълна леща
Дисплей: 4.6” HD (1280 x 720), TRILUMINOS Display for mobile, X-Reality for mobile
Други: IP65/68, сензор за пръстови отпечатъци, USB Type-C, Corning Gorilla Glass 5 на дисплея
Памет: 4GB RAM, 32GB UFS за съхранение, microSD слот
Батерия: 2700mAh, Qnovo Adaptive Charging
Размери: 65 x 129 x 9,3 мм, 143 г
Пълните можете да намерите тук.
Това може да е малък, на фона на повечето предложения на пазара, смартфон но не се заблуждавайте. Моделът включва чипсет от флагмански клас Qualcomm Snapdragon 835, който е в комбинация с 4GB RAM и Adreno 540 графика. Тези параметри са достатъчен атестат за това на какво е способен този мъник. През времето, за което имах възможност да тествам модела, той работи безпроблемно, нямаше накъсвания и забавяния. Ежедневните задачи не представляват никакво затруднение, същото важи и за повечето игри.
Наличната вградена памет за съхранение е 32GB, което изглежда вече се превърна в минималния стандарт при смартфоните от по-висок клас. Ако това не е достатъчно, винаги можете да добавите памет карта. Моделът поддържа microSDXC карти с капацитет до 256GB.
Дисплеят е малък с диагонал от 4.6“ и резолюция 1280 х 720, а използваната технология за панела е IPS. Налични са редица подобрения като TRILUMINOS Display for mobile и X-Reality for mobile. Благодарение на това, екранът е ярък и с добър контраст, а можете и да избирате между три режима на картината: професионален, стандартен и супер ярък. Освен това е наличен и режим за работа с ръкавици, който засилва чувствителността на дисплея.
Наличието на толкова малък дисплей може да е от полза на хората с по-малки ръце, но лично в моя случай това е недостатък. Макар да имам достъп до целия екран с една ръка, въвеждането на текст доста често идва с правописни грешки поради малките символи на клавиатурата. Няма Always On дисплей функционаност, което може да бъде неудобство, все пак има светлинен индикатор, който показва дали има някакво известие.
Батерията предлага добра издръжливост и изкарва цял ден при средно до по-сериозно натоварване. За удължаване на издръжливостта са налични два режима за пестене на енергия – Stamina и Ultra Stamina. Моделът разполага с технология Qnovo Adaptive Charging, която забавя зареждането при достигане над 90% с цел да запази издръжливостта ѝ за по-дълъг период от време.
Смартфонът е един от малкото модели от тази година, които идват директно с Android Oreo. Благодарение на това получавате редица екстри, които можете да видите в следната видео демонстрация.
Все пак Sony използва познатият ни от други модели графичен интерфейс над Android. Компанията има редица заместващи приложения на тези на Google. Вместо софтуерната клавиатура на Google, по подразбиране се използва SwiftKey. Получавате лесно достъпни възможности за персонализация на интерфейса чрез теми и тапети.
Сред по-специфичните приложения са News (агрегатор за новини), What’s New (предложения за игри, приложения теми и др.), XPERIA Lounge, Sketch и др.
Специалният раздел Assist дава бърз достъп до някои настройки като грижа за батерията, съвети, Smart Cleaner и др.
Звукът от предните високоговорители е доста добър, но не много силен, което може да е минус при провеждане на разговори. Интересно, е че понякога и по време на разговор в стандартен режим наблюдавах смущения.
Камерата е традиционно силен сектор за Sony, а моделът използва същия основен модул е същият като в стандартния модел Xperia XZ1. XZ1 Compact идва с 19 MP камера Motion Eye основна камера. Тя предлага 1/ 2,3-инчов сензор (с добавена памет Exmor RS for mobile), 1,22 μm пиксели, 25 мм широкоъгълен обектив Sony G Lens F2.0, система за обработка на изображения BIONZ for mobile, видеозаснемане със супер забавен каданс с 960 кад./сек, предсказване на заснемане (движение/усмивка), HDR и др.
Наличен е режим за предсказващо заснемане, в който се снимат няколко кадъра преди натискане на спусъка докрай. Доста удобна функционалност при движещи се обекти. След заснемане, в галерията можете да изберете подходящия кадър или да запазите всичките.
Както можете да се убедите от параметрите, моделът разполага с доста способен камера модул, който освен всичко друго може да заснема и 3D изображения – 3D Creator. С доста условности, чрез него можете да направите 3D заснемане на неподвижни обекти.
Наред с редицата стандартни режими за заснемане като професионален и автоматичен, имате и добавка за AR ефекти, позната ни от други модели на компанията. Чрез тях можете да добавяте забавни елементи към снимките си.
Предната камера е 8MP с 1/ 4-инчов сензор за изображения Exmor R for mobile и 18 мм свръхширок ъгъл за зрително поле от 120 градуса. Това означава, че можете да правите по-обширни селфита.
За заснемане и бързо стартиране на камерата, подобно на повечето модели Xperia, е наличен отделен бутон, което определено е добра добавка. Първоначално ще ви трябва време да свикнете със силата за натиск, която е необходима за заснемане.
Сред останалите малки плюсова мога да причисля наличието на 3.5 мм жак за слушалки и прахо- и водоустойчивост.
Заключение
И разбира се стигаме до въпроса колко струва?
В момента моделът е с цена от малко под 1000 лв. онлайн, което го прави по-специален продукт. От една страна той е доста компактен, но с цена и параметри близки до тази на флагманите. Xperia XZ1 Compact най-вероятно има своите потребители, но е по-скоро нишов продукт. Все пак ако искате комбинация от малък дисплей, висока производителност и качествена камера, моделът може да е подходящ за вас.