Ревю: Motorola moto g51 5G е с голям екран за по-добро изживяване
Когато през декември генералният мениджър на Lenovo, обяви, че доставките на Motorola ще надминат 53 милиона устройства, малцина бяха изненадани. Съотношението цена-качество е може би най-добрият показател, който привлича потребителя, а от Motorola много добре умеят да създават телефони с добро съотношение именно по този показател.
Имах възможността да тествам вече няколко от устройствата им, а в следващите редове ще Ви представя и един от най-новите модели – moto g51 5G, който само затвърждава горепосоченото. За хората, които са с ограничен бюджет, но искат да имат телефон, който да е с много добри характеристики за цената си, moto g51 5G определено може да бъде предпочетен вариант.
Дизайн
Телефонът е с класическа правоъгълна форма и малко по-голям от обичайното. Със своите 170.5 x 76.5 x 9.1 mm и тегло от 208 гр. moto g51 5G стои внушително в ръката. В действителност в началото дори ми се стори по-голям от необходимото. Реално, поставен в джоба на дънките или на сакото може да Ви се стори твърде обемен, а боравенето с една ръка по 6,8“ дисплей е трудно, на моменти дори невъзможно.
Разбира се, това е неудобство, което лесно може да бъде преглътнато, ако предпочитате да виждате изображенията на по-голям екран. И да, екранът наистина е едно от големите предимства на този телефон и макар, че първоначално може да Ви се стори прекалено голям, скоро след това ще се убедите, че е с добро качество на картината и че всъщност ви допада да гледате в по-голям екран.
По отношение на дизайна – екранът заема цялата предна част. Отдолу са разположени микрофон, 3,5 мм жак, на който аз много държа, тъй като често ми се случва да прекарвам около 8 часа със слушалки, USB-C Порт за зареждане, както и високоговорител. Високоговорителят е наистина силен, но при ниските честоти звукът не е много чист. Ако ползвате слушалки, можете да се насладите на добър звук. От дясната страна са разположени три бутона. Най-долният бутон е за включване/изключване, като в него е вграден и сензорът за пръстови отпечатъци, с който да отключите телефона. Сензорът работи идеално, без забавяне и с много редки случаи на неразпознаване на пръста.
Над него е двойният бутон за звука, а най-отгоре е бутонът за Google Assistant, който работи и при заключен телефон. Честно казано, докато тествах телефона, понякога изпитвах трудности със сензорния бутон, тъй като той е на нивото на лявата страна, а другите бутони са изпъкнали и инстинктивно натисках тях. Отгоре на телефона е разположен втори микрофон за потискане на страничния шум, който действа много ефективно при разговор в по-шумна обстановка и позволява събеседника Ви да говори с Вас спокойно дори при високи нива на околен шум. От дясната страна е разположен четецът за карти, който позволява поставянето едновременно на две SIM карти и карта памет.
Отпред е разположен единствено екрана с прорез в горната част за предната камера, като дисплеят със заоблени краища. На задната страна е разположена тройна камера, ведно със светкавица и релефно лого на Motorola. Телефонът се предлага в две цветови разновидности – „Индиговосиньо“ и „Яркосребристо“, като моделът, който аз тествах беше в „Индиговосиньо“. Гърбът е от пластмаса и изглежда чудесно.
В комплекта са включени още 10W зарядно, книжки с упътвания, игла за четеца, USB-C кабел и калъф за гърба. Калъфът е от плътен силикон и за разлика от много други, камерата ляга в него без да изпъква значително. Така когато поставяте телефона оставите телефона си на масата, ще усещате, че той не се обляга на камерата, а ляга стабилно на цялата си основа. Аз лично не обичам усещането, телефонът да се подпира на камерата си, тъй като всяко подобно действие може да надраска лещите ѝ. В допълнение телефонът е защитен от леко напръскване с вода, тъй като има водоотблъскващо покритие.
Основни характеристики:
• Дисплей: 6.8“ IPS LCD, 1080 x 2400 пиксела, 120Hz;
• Чипсет: Snapdragon 480+ 5G;
• Памет: 4GB RAM, 64GB за съхранение, слот за Micro SDXC карта;
• Основна камера:
• 50 MP, f/1.8;
• 8 MP, f/2.2, широкоъгълен обектив;
• 2 MP f/2.4 макро;
• Селфи камера: 13 MP, f/2.2;
• Свързаност: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.1, USB Type-C, NFC, GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo;
• ОС: Android 11;
• Батерия: 5000 mAh, 10W;
• Размери: 170.5 x 76.5 x 9.1 mm, 208 g;
Дисплей
Дисплеят е 6,8“ IPS LCD, с резолюция 1080 x 2400 пиксела. Качеството на картината много добро, а благодарение на честотата на опресняване от 120 Hz можете да се наслаждавате на добър образ при забързаните сцени. На ярка светлина екранът губи част от своята пълноцветност, но това е обичайно за този тип екрани и в никакъв случай не е нещо драстично, така че ще можете спокойно да гледате в екрана и в слънчев ден.
Наличен е режим за ограничаване на синята светлина, има тъмна и светла тема, както и опция за регулиране на опреснителната честота. Тук можете да избирате между автоматично превключване на честотата, както и да ограничите екрана на 60 Mhz или 120 Mhz. Предвидена е и функцията „Умен екран“, чрез която екранът стои включен, докато го гледате.
Производителност и батерия
Батерията е наистина силна черта на телефоните на Motorola. moto g51 5G също не прави изключение и със своите 5 000 mAh ще Ви бъде предостатъчен за около ден и половина. Аз го тествах с една SIM карта и при нормална натовареност издържа до до 2 дни. Като минус мога да определя скоростта на зареждане, тъй като тази голяма батерия се зарежда бавно с 10W зарядно.
По отношение на производителността – имаше моменти, в които се забелязва леко забавяне при обработка на задачите, но при видео с висока резолюция или игри нямах никакви проблеми и нямаше насичания. Като цяло телефонът се справи много добре и оправда очакванията за класа си.
Налична е и NFC свързаност за безконтактни плащания. Традиционно за този клас има и 3.5 мм жак за слушалки.
Софтуер
Телефонът е с инсталиран Android 11, с обичайната за Motorola визия и любимите ми Moto жестове, за които съм писал много. Наистина е лесно да си включиш фенерчето с едно разклащане на телефона. Има богата гама от възможности за персонализиране. С My UX можете да променяте размера на шрифта, вида на шрифта, иконките, техния цвят, подредба и др.
Също така можете да персонализирате настройките за забавления с Gametime. Чрез него можете лесно да направите видеозапис от екрана, да увеличите на max производителността за по-гладка картина, да блокирате разговори. Можете да добавите и едно приложение, до което да имате пряк достъп, без да се налага да спирате играта си. Не можем да не споменем и възможността за 5G, с която разполага телефона. Налице още са NFC модул, Bluetooth 5.1 и Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
Камера
Основната камера е тройна и разположена в горната лява половина на екрана. Главният сензор е 50МР в комбинация с 8 МР широкоъгълен обектив и 2 МР макро обектив. При дневна светлина снимките с много добра наситеност, добър детайл и отличен контраст. AI подпомага процеса на снимане отлично и макар и на моменти да Ви се сторят малко по-резки снимките, като цяло бих казал, че камерата е на много високо ниво за класа си. Разбира се, не очаквайте да постигнете същото качество на снимките, когато ползвате цифровото увеличение, но без него, камерата се справя много добре и на места с по-ниска осветеност.
За удобство, когато отворите камерата можете директно да изберете между широкоъгълен формат, макро режим или нормален режим. А АI подпомага в процеса на снимане с предложения, като дори оптимизира снимките. Има редица функционалности на камерата, основните сред които са:
- двоен запис (снимате с двете камери едновременно);
- цветен акцент (избирате един цвят и само той се вижда);
- портрет;
- изрязване ((част от картината остава статична, докато другата се движи при заснемане на видео;
- Ултрависока разделителна способност (камерата обединява пикселите и получавате стандартно 13 МР снимка, но можете да направите и 50МР снимка, ако премахнете обединяването на пикселите.
Камерата снима видео до FHD при 60 кадъра в секунда.
Камерата прави снимки с прилично качество, а нещо, което също много ми харесва е, че при активиране екранът около нея свети с пулсиращо бяла светлина във формата на пръстен, което веднага прави впечатление и ви насочва къде точно следва да гледате, когато правите снимките си. На слаба светлина, въпреки нощният режим, моделът не може да се похвали с кой знае какво качество. Това обаче донякъде е очаквано за този клас.
Предната камера е 13-мегапикселова и има редица функционалности. Сред тях са „групово селфи“, Селфи при слаба светлина, автоматично заснемане чрез усмивка, жив филтър, Night vision и др.
Заключение
moto g51 5G е поредният добър телефон на компанията. Устройството успява да съчетае голям екран с висока опреснителна честота, мощна батерия, качествен чипсет и добра основна камера с множество функции, но не особено добри резултати на тъмно. А най-хубавото е, че цената е от порядъка на 450 лева на свободния пазар.
Pingback: Смартфони Motorola с отстъпка от Vivacom | Today Tech