Ревю: POCO F4
Смартфоните с марката POCO, част от Xiaomi, са ни добре познати с отличното си съотношение цена-параметри, като сред тях има не един или два убийци на флагмани. Моделът, с който ще ви запознаем днес също се доближава до тази категория.
Става дума за POCO F4, който представлява доста изкушаващо попълнение в средния към висок клас. Телефонът използва чипсет от серия Snapdragon 8xx, основна камера с оптична стабилизация (OIS), AMOLED екран с висока честота и поддържа бързо зареждане до 67 вата.
Дизайн
Устройството не изпъква с кой знае колко красив дизайн, но отличаваме наличието на плоска странична рамка, пластмасова, което е в крак с днешните тенденции. В случая разполагах с варианта в черен цвят, но има още опции в сив и зелен, които изглеждат далеч по-приятно.
Екранът и задният панел са плоски и със стъклено покритие, като предната част има и защита Gorilla Glass. Задната част е полирана, което означава, че остават отпечатъци, но кой ли в днешно време не използва кейс? Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, отдолу има USB Type-C порт, отвор за високоговорител и слот за две SIM карти. В горната част има още един високоговорител и IR предавател.
Дисплеят е с поставен централно в горната част отвор за селфи камерата, а скенерът на отпечатъци е вграден в бутона за включване. Основната камера е горния ляв ъгъл на гърба, като тя включва три сензора. Конструкцията има сертификация IP53 против прах и изпръскване с вода. В комплект с POCO F4 идват 67-ватово зарядно и прозрачен силиконов кейс, както и преходник от USB Type-C към 3.5 мм жак.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.67“ AMOLED (2400 x 1080), 120Hz, Gorilla Glass 5
- Чипсет: Snapdragon 870
- Памет: 8GB LPDDR5 RAM, 128/256GB UFS 3.1 за съхранение, без слот за памет карта
- Основна камера:
- 64MP, f/1.79 бленда, OIS
- 8MP с ултраширокоъгълен обектив (119 градуса)
- 5MP за макро снимки
- Предна камера: 20MP с бленда f/2.45
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo
- ОС: Android 12, MIUI 13 for POCO
- Батерия: 4500 mAh, 67W жично
- Размери: 163.2 x 76 x 7.7 мм, 195 гр.
Дисплей
6.67-инчовият AMOLED дисплей е с резолюция Full HD+ и има и висока честота на опресняване до 120 херца, която се променя динамично на три нива в зависимост от показваното съдържание. Графиките и анимираните ефекти са плавни и бързи дори при гейминг. Екранът поддържа технологиите Dolby Vision, TrueColor и HDR10+, като има и покритие Gorilla Glass 5. Освен това има сертификация SGS за защита на очите.
Екранът е със съотношение 20:9 и поддържа честота на опресняване при допир 360 херца. Освен това е налично покритие на цветовата гама DCI-P3. Яркостта в режим HBM е 900 нита, а пиковата достига до 1300 нита, което е впечатляващо за този клас.
Телефонът има изключително качествен дисплей, който е с отлични параметри. Цветовете са доста наситени, а яркостта е висока. Налична е и опция за винаги включен дисплей, който показва някои данни на заключен екран. Разбира се има възможност за ограничаване на синята светлина, както и настройка на определени свойства.
Хардуер, батерия и софтуер
POCO F4 залага на чипсет от висок клас Snapdragon 870 в комбинация в случая с 6GB LPDDR5 RAM + 2GB виртуална, и няма никакви проблеми с производителността, която е на очаквано високо ниво. Не би трябвало да срещнете проблеми при почти всичко от мобилния свят. Има и бърза вградена памет от тип UFS 3.1, 128GB или 256GB, но липсва слот за памет карта.
От компанията са приложили специална течно охладителна система, LiquidCool Technology 2.0, която включва 7 слоя и голяма изпарителна камера (3112 мм2). Това помага телефонът да не се загрява значително в ежедневието. Смартфонът е особено подходящ и за гейминг като запазва оптимална температура. Успях да го изпробвам с Asphalt 9 и PUBG Mobile. Добавено е и отделно гейминг пространство където са всичките ви игри и има свързаните с това допълнителни настройки.
Налични са всички очаквани от флагманите опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6, NFC, GPS и USB Type-C порт. Стерео високоговорителите са разположени в горната и долна рамки. Те дават доста качествен звук, а за това способства и поддръжката на системата Dolby Atmos. Наличен е и X-осов вибрационен мотор с приятен ефект. Наличният IR предавател е полезно попълнение, с което можете да управлявате голямо разнообразие от електроуреди.
Батерията е с капацитет 4500 mAh и поддържа технология за бързо зареждане до 67 вата с включения в комплекта адаптер. Пълното жично зареждане отнема 38 минути. С един заряд се постига автономност около и над ден, но в зависимост от натоварването, което е очаквано за този клас. Има и технологии за съхраняване на батерията в дългосрочен план.
За разлика от другите два модела, които идват с Android 12, тук е използвана Android 11 с MIUI 13 for Poco. Работата на системата е бърза и безпроблемна, като не наблюдавах каквито и да е забавяния и насичания, което е очаквано за този клас. Наличен е тъмен интерфейс и система за мултитаскинг с плаващи прозорци и разделен екран.
Очаквано има множество опции за персонализиране на външния вид, а и на Always On дисплея, който показва някои данни на заключен екран. Интерфейсът е с по-значителни визуални промени спрямо стандартния MIUI.
Камера
Телефонът има тройна основна камера, доминирана от 64-мегапикселов сензор с бленда f/1.79 и оптична система за стабилизация – първият модел POCO с такава функционалност. Освен него има още 8MP сензор с ултраширок обектив (119 градуса) и 2MP с макро оптика. По подразбиране се използва технология за сливане на четири пиксела в един за 16MP кадри, но има и опция за снимане в пълна резолюция.
Приложението за камерата дава бързо превключване между сензорите и някои основни режими на снимане. Допълнителните режими са в секция още, а в меню в горната част са достъпни останалите настройки, включително и за макро снимки.
Снимките очаквано са на високо ниво с наситени цветове дори при малко по-ограничена светлина, което отличава флагманите от по-евтините модели. Снимките са ярки и с ниски нива на шума. На закрито при изкуствено осветление също отчитам добри резултати. За нощни снимки се разчита на специализиран режим, който комбинира няколко кадъра в един за постигане на повече детайли и повече яркост.
При оптимални светлинни условия съм доволен и от качеството при ултрашироките снимки, макар и да има загуба на детайли и цветовете да не са толкова наситени. Третият сензор е насочен за макро снимки.
Сред режимите за снимки са професионален, портретен и панорама. Имате опция за активиране на HDR и добавяне на филтри, както и да използвате системата с изкуствен интелект за разпознаване на някои сцени и автоматични настройки. Записът на видео е до 4K, като има и система за стабилизация при запис до 1080p. Налични са още двойно видео, режим за снимане с основната и селфи камери едновременно, кино ефекти, забавен каданс и т.н.
Селфи камерата е 20-мегапикселова с HDR и опции за разкрасяване. И тук има портретен режим, а и опция за заснемане чрез свиване на ръката. Високата резолюция позволява постигането на адекватно качество с добри детайли.
За финал
POCO F4 е доста конкурентни предложение, като предлага някои много адекватни параметри при цена от малко над 700 лв. Това е така, тъй като той има отличен 120-херцов екран, висока производителност с чипсет от серия Snapdragon 8xx и адекватно количество памет. Освен това основната камера е с 64-мегапикселов сензор с оптична стабилизация. Налична е и технология за бързо зареждане, която е полезна добавка.
Не виждам нещо особено над F3!