Ревю: Redmi Note 12 Pro+ 5G

Тази година Xiaomi има доста попълнения в актуалната серия Redmi Note 12, на чиято регионална премиера имах възможност да присъствам. Вече ви запознах отблизо с двата основни модел в линията, Redmi Note 12 и Redmi 12 5G, а сега идва ред и на топ попълнението, Redmi Note 12 Pro+ 5G.

Този модел предлага много добра конфигурация, която го отличава в средния клас. Той има съвременен дизайн, голям и качествен екран, добра производителност, 200MP камера, както и 120 вата мощност на зареждане.

Дизайн

Телефонът е позициониран в горния сегмент на средния клас и има подобаващо добър дизайн. Това включва извит гръб със стъклено покритие, плоска странична рамка, както и плосък дисплей.

В случая тествах версията в бяло, която е доста стилна, но има още опции в син и черен цвят. На гърба има правоъгълна секция за основната камера, която е в горния ляв ъгъл на гърба. Изработката е на високо ниво, като отчитам наличието на сертификация IP53.

Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, а отдолу има USB Type-C порт, слот за карти и отвор за високоговорителя. В горната част на рамката има 3.5 мм жак за слушалки, отвор за високоговорител и IR предавател. В комплект с устройството идват 120-ватово зарядно и защитен кейс.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.67“ AMOLED (2400 x 1080), 120Hz, HDR10+
  • Чипсет: MediaTek Dimensity 1080
  • Памет: 8GB LPDDR4X RAM, 256GB UFS 2.2 за съхранение, без слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 200MP, 1/1.4”, f/1.65 бленда, OIS
  • 8MP с ултраширокоъгълен обектив (119 градуса)
  • 2MP за макро кадри
  • Предна камера: 16MP
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo
  • ОС: Android 12, MIUI 14
  • Батерия: 5000 mAh, 120W
  • Размери: 162.9 x 76 x 8.98 мм, 210.5 гр.

Дисплей

Redmi Note 12 Pro+ 5G има 6.67-инчов AMOLED дисплей, като сред основните му свойства са резолюция Full HD+ и висока честота на опресняване до 120 херца, която се променя в зависимост от показваното съдържание. Поддържат се технологиите HDR10+ и Dolby Vision, има покритие на цветовата гама DCI-P3, както и пикова яркост 900 нита. Налично е защитно покритие Gorilla Glass 5.

Дисплеят е доста качествен, с наситени цветове и няколко различни настройки на картината. Има опция за Always on Display, която показва данни на заключен екран с възможност за взаимодействие. Освен това са добавени режими за четене и слънчева светлина.

Картината определено е качествена и екранът е отличен за разнообразно съдържание, включително стрийминг, браузинг, разглеждане на снимки и т.н. Наличието на висока честота на опресняване прави графиката плавна, дори при забързани действия.

Хардуер, батерия и софтуер

Redmi Note 12 Pro+ 5G използва чипсет от високия среден клас MediaTek Dimensity 1080, който се произвежда по 6-нанометров процес и включва осемядрен процесор с честота до 2.6GHz. Има и графичен процесор Mali-G68. Чипът е в комбинация с 8GB LPDDR4X RAM, което позволява постигането на висока производителност. Има също така и сравнително бърза вградена памет от тип UFS 2.2 с капацитет 256GB, но без опция за разширяване.

Налични са всички очаквани от този клас опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6, NFC, Bluetooth 5.2, GPS и USB Type-C порт. Има прилични стерео високоговорители с Dolby Atmos. Четецът на отпечатъци е вграден в бутона за включване. Приятна добавка е наличието на IR дистанционно за управление на разнообразни уреди, както и 3.5 мм жак за слушалки.

Батерията е с капацитет 5000 mAh, разделена в две клетки, като се поддържа технология за бързо зареждане до 120 вата с включения в комплекта адаптер. С един заряд се постига над ден автономност, като издръжливостта е адекватна за този клас. Според компанията можете да разчитате на 8.9 часа гейминг или 19 часа гледане на видео. Иначе благодарение на високата мощност при зареждане, получавате пълен капацитет за едва 19 минути. За ефективно охлаждане има система с изпарителна камера.

В софтуерно отношение е използвана MIUI 14, но за съжаление базиран на Android 12. Този интерфейс ще е много добре познат на всеки от вас, който е имал досег до някой от актуалните модели на компанията. Можете да си припомните какво предлага той в някое от предходните ревюта.

Камера

Основната камера е тройна и се отличава с 200MP сензор с бленда f/1.65, като е добавена и оптична стабилизация, а обективът е от 7 елемента. Сензорът използва технология за сливане на 16 пиксела в един за постигане на по-висока светлочувствителност. В този режим, който е активиран по подразбиране, се заснемат 12.5MP снимки. В раздела с още режими има опция за снимане и в 50MP и 200MP. Освен това са налични 8MP сензор с ултраширокоъгълен обектив с широко зрително поле и 2MP за макро снимки.

Снимките с главния сензор са с високо качество при оптимални светлинни условия, а резултатите са добри и при по-оскъдна светлина. Освен това е налична и ефективна система за стабилизация на изображението. Достъпен е и зуум с кроп, при който качеството също е на приемливо ниво. Устройството разполага и с ефективен нощен режим, който дава добри кадри и в тъмна обстановка.

В професионалния режим има и опция за снимане в RAW. Заслужава си обаче да спомена и режимът ProCut, в който се снима с висока резолюция 50MP/200MP и след това системата автоматично разделя изображението на няколко кадъра, от които да изберете най-подходящия или ефектен.

Има система с изкуствен интелект (AI) за разпознаване сцени и прилагане на съответните настройки за по-добри резултати, но често отчитам прекалено насищане на цветовете. Сензорът с ултраширокоъгълен обектив постига добри резултати основно при оптимална светлина и ще ви позволи да заснемете по-обширни сцени. Последният сензор вече е само с макро оптика за кадри от близко разстояние/макро. Тази опция е в допълнителното меню в горния десен ъгъл на екрана.

Заснемането на видео е до резолюция 4K при 30 кадъра в секунда като с е поддържат и режими за супер забавен каданс и таймлапс. Има и опция за Влог с едновременното използване на предната и основна камери.

Предната камера е 16-мегапикселова, а качеството на снимките е прилично. И тук има AI система за разпознаване на сцени, както и портретен режим. Налични са още опции за разкрасяване и филтри. Камерата се използва и от системата за отключване с лицево разпознаване, като работи доста добре.

За финал

Към момента цената в свободна продажба на Redmi Note 12 Pro+ 5G е 800 лв., което го поставя в горния сегмент на средния клас. Моделът е отличен избор в ценовия си клас. Той предлага отлично съотношение между цена и параметри.

Redmi Note 12 Pro+ 5G изпъква с 200-мегапикселовата си камера и бързо зареждане при мощност до 120 вата. Освен това обаче той има приятен дизайн, надеждна производителност и като цяло много добър цялостен пакет.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

One thought on “Ревю: Redmi Note 12 Pro+ 5G

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *