Ревю: realme C67

За много потребители не е нужно непременно да притежават смартфон от висок клас. Понякога инвестицията в подобно устройство просто не е оправдана. В повечето случаи дори по-скромни модели могат да покрият основните нужди за голям екран за разглеждане на съдържание, комуникация, сравнително издръжлива батерия и камера, която в повечето случаи се справя добре.

Именно това предлага и моделът, който разглеждаме в настоящото ревю, realme C67. Това е най-новото попълнение в достъпния среден клас от един от най-бързо развиващите се брандове в света. Този модел предлага приятен дизайн, голям екран, солидна производителност, издръжлива батерия и 108MP камера.

Моделът е с изчистен дизайн с пластмасова конструкция и плоски странична рамка и гръб. В случая разполагахме с версията в Sunny Oasis, която е с много интересен преливащ цвят, има и опция в черен, като отзад покритието е двутоново с полиран сегмент в горната част около камерата. Секцията с камерата е елипсовидна и с два ринга.

Хардуерните бутони са отдясно, в долната част има USB Type-C порт, 3.5 мм жак и отвор за високоговорител, а отляво е слотът за карти. Екранът е с изразени странични рамки, но е премахната пластмасовата скоба, която е традиционна за моделите от този клас, и отвор за селфи камерата. В комплект с телефона идват зарядно, кабел и защитен кейс.

Конструкцията е тънка (7.59 мм) и лека (185 гр.), което е отлично решение на фона на масивния дисплей. За първи път в тази серия е добавена сертификация IP54 за устойчивост на прах и изпръскване с вода.

Основни характеристики:

Дисплей: 6.72“ IPS LCD, 1080 x 2400, 90Hz
Чипсет: Snapdragon 685
Памет: 8GB LPDDR4X RAM, 256GB за файлове
Свързаност: 4G, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS
Основна камера: 108MP + 2MP
Селфи камера: 8MP
Батерия: 5000 mAh, 33W
ОС: Android 14, realme UI
Размери: 164.6 x 75.4 x 7.59 мм, 185 гр.

Дисплей, хардуер и батерия

Моделът залага на доста голям, 6.72-инчов IPS екран с резолюция Full HD+, пикова яркост 950 нита и честота на опресняване до 90Hz. Екранът е обширен, a сред функционалностите му са нощна светлина, ограничаваща нивата на сия светлина, избор на цветови режим, адаптивна яркост и автоматично завъртане.

Дисплеят е адекватен за ценовия клас, като предлага очаквани свойства, които са повече от достатъчни за ежедневните задачи. Приятна изненада са по-високите от очакваното нива на яркост. 90-херцовата честота позволява плавни картина и ефекти, а цветовете се пресъздават приятно, макар и не много наситено.

Телефонът използва 6-нанометров чипсет Snapdragon 685, 8GB RAM, която е разширена с още до 8GB виртуална памет. Има и 256GB памет за файлове с опция за разширение чрез допълнителна карта, а това е повече от достатъчно за устройство от този клас. Слотът за карти може да включва едновременно две SIM и една microSD карти. Телефонът се справя адекватно с основните задачи и в повечето ситуации работи плавно.

Опциите за свързаност включват 4G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC и GPS за позициониране. Има също така вграден в бутона за включване четец на отпечатъци.

Батерията е с капацитет 5000 mAh и ще можете да разчитате на до два дена издръжливост с един заряд. Има също така технология за бързо зареждане до 33 вата със съответното зарядно в комплекта. Така получавате заряд до 50% за 26 минути.

В софтуерно отношение откриваме Android 14 с графичния интерфейс realme UI, който се доближава доста до стоковата версия на операционната система, но има и някои допълнителни добавки. Една интересна функционалност е Mini Capsule 2.0, която използва зоната около прореза за селфи камерата за показване на полезни данни като заряда на батерията, времето, музикален плейбек и показване на събития от Google Calendar.

Камера

Основната камера е двойна, като в нея доминира 108-мегапикселовият сензор ISOCELL HM6 с технология за сливане на девет пиксела в един за 12MP кадри и опция за снимане в пълна резолюция. Добавена е и опция за 3-кратен in-sensor зуум, което на практика е зуум чрез кроп, като в оптимални условия качеството при този тип приближение може да е добро. Наличен е и 2MP помощен сензор за боке ефекти. Като цяло качеството на изображенията е добро за този клас, основно при оптимална околна светлина, като дори има и HDR.

Разбира се е наличен и нощен режим, който помага при оскъдна светлина с донякъде успешно представяне, но все пак има повече шум и загуба на детайли. Интерфейсът е опростен максимално, като в основната лента имате бърз достъп за нощния режим и за пълна резолюция. В раздела с още има и опция за професионален режим, таймлапс, забавен каданс, изместване на фокуса и др.

Заснемането на видео е до резолюция Full HD, като има и ефективна система за електронна стабилизация. Селфи камерата е 8-мегапикселова с опции за разкрасяване и се използва също така от системата за отключване чрез лицево разпознаване.

Заключение

При цена от около 450 лв. този модел е позициониран малко над бюджетния клас устройства. Въпреки това той предлага някои интересни и отличителни параметри. Това включва стилният дизайн с тънка конструкция, голям екран с адекватна яркост, 108MP сензор в основната камера, сравнително издръжлива батерия с прилична мощност на зареждане и интересната система Mini Capsule 2.0.

На този фон припомняме, че към ноември 2023 realme отчита продажби от 200 млн. смартфона. Влизайки в 2024 г компанията заявява, че Европа продължава да бъде стратегически пазар за нея. Отчита се и желанието за влизане в топ 4 на производителите и запазване на темпа на растеж. Междувременно серия C вече надхвърля 100 млн. доставки. C55 е отличен като най-продаваният продукт за 2023 г., чиито дневни продажби са се увеличили с 300%.

Pavlin Lukanov

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *