Нов американски апарат отлетя към Луната
SpaceX успешно изстреля роботизиран лунен модул, построен от частната аерокосмическа компания Intuitive Machines, с надеждата той да бъде първият американски космически апарат, който успешно ще кацне на повърхността на Луната след мисията на Аполо 17 през 1972 г. Спускаемият апарат Nova-C, наречен Одисей (Odysseus), беше изведен в орбита от ракетата Falcon 9 на SpaceX, която излетя от Кейп Канаверал.
Първоначално изстрелването беше планирано да се състои в сряда, но беше отложено поради опасения, свързани с температурата на метановото гориво на ракетата. Малко след изстрелването SpaceX потвърди, че спускаемият модул “Одисей” на мисията IM-1 е бил успешно разгърнат и че първата степен на ракетата Falcon 9, която го е доставила в космоса, също се е приземила обратно в Кейп Канаверал. Сега Odysseus се насочва към южния полюс на Луната – регион от особен научен интерес поради наличието на воден лед – където се очаква да кацне на 22 февруари.
Космическият апарат има стартова маса от 1 908 килограма и е висок 4 метра и широк 1,57 метра, описан от НАСА като “шестоъгълен цилиндър” върху шест крака за кацане. Intuitive Machines очаква спускаемият апарат да бъде активен в продължение на 14 земни дни, след което лунната нощ вероятно ще го принуди да се изключи, тъй като Одисей не е проектиран да издържи такъв период на интензивен студ.
IM-1 носи няколко научни и изследователски товара за програмата на НАСА Commercial Lunar Payload Services (CLPS), включително лазерна ретрорефлекторна решетка (LRA), която ще помогне на бъдещите космически апарати да извършват прецизни кацания, и радионавигационен маяк LN-1, който може да осигури точни данни за геолокацията на спускаеми апарати, роувъри и астронавти.
Одисей също така носи полезни товари от други клиенти, включително системата от камери “EagleCam” на CubeSat и “Лунни фази” – художествен проект на Джеф Кунс, състоящ се от 125 миниатюрни скулптури на Луната, за който художникът твърди, че ще бъде “първото разрешено произведение на изкуството на Луната”.