Европа задава стандарта по отношение на законодателството за изкуствения интелект

След като във вторник страните от ЕС одобриха постигнатото през декември политическо споразумение, следващия месец ще влязат в сила историческите правила на Европа за изкуствения интелект, с които се поставя потенциален световен критерий за технологията, използвана в бизнеса и ежедневието.

Законът за изкуствения интелект на Европейския съюз е по-всеобхватен от лекия подход на Съединените щати за доброволно спазване на правилата, докато подходът на Китай има за цел да поддържа социалната стабилност и държавния контрол.

Опасенията относно приноса на ИИ за дезинформацията, фалшивите новини и материалите, защитени с авторски права, се засилиха в световен мащаб през последните месеци на фона на нарастващата популярност на генеративните системи за ИИ, като например ChatGPT на OpenAI, подкрепяна от Microsoft, и чатбота Gemini на Google.

Законът за изкуствения интелект налага строги задължения за прозрачност на високорисковите системи за изкуствен интелект, докато тези изисквания за моделите за изкуствен интелект с общо предназначение ще бъдат по-леки.

Той ограничава използването от правителствата на биометрично наблюдение в реално време на обществени места до случаи на определени престъпления, предотвратяване на терористични атаки и претърсване на хора, заподозрени в най-тежките престъпления.

Новото законодателство ще окаже въздействие и извън блока от 27 държави, заяви Патрик ван Еке от адвокатската кантора Cooley. „Законът ще има глобален обхват. Компаниите извън ЕС, които използват данни за клиенти от ЕС в своите платформи за изкуствен интелект, ще трябва да се съобразят с него. Други държави и региони вероятно ще използват Закона за ИИ като модел, точно както направиха с GDPR“, каза той, позовавайки се на правилата на ЕС за защита на личните данни.

Макар че новото законодателство ще се прилага през 2026 г., забраните за използване на изкуствен интелект в социалното точкуване, прогнозната полицейска дейност и нецелевото извличане на изображения на лица от интернет или записи от видеонаблюдение ще започнат да действат след шест месеца, след като новият регламент влезе в сила.

Задълженията за моделите с изкуствен интелект с общо предназначение ще се прилагат след 12 месеца, а правилата за системите с изкуствен интелект, вградени в регулирани продукти – след 36 месеца.

Глобите за нарушения варират от 7,5 млн. евро (8,2 млн. долара) или 1,5 % от оборота до 35 млн. евро или 7 % от световния оборот в зависимост от вида на нарушенията.

Информация от Reuters

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *