Ревю: Realme GT 6 – завръщането на убиеца на флагмани?
След няколко години отсъствие, смартфоните в серията GT на Realme се завръщат в Европа с новото поколение Realme GT 6 и 6T. По този начин компанията предлага избор отвъд бюджетните си предложения и тези в средния клас.
Интересно е да отбележим, че обектът на настоящото ревю Realme GT е позициониран над средния и под флагманския клас. От компанията го определят като убиец на флагмани и сме склонни до някаква степен да се съгласим с това.
Телефонът предлага впечатляващ екран, флагманска производителност, адекватна камера и издръжлива батерия с много бързо зареждане.
Дизайн
Realme GT 6 е с модерен дизайн, като е заложено на извити гръб и екран съчетани с плоска и тънка странична рамка. Заложено е на двутоново полирано покритие на гърба, в случая в сребристо, като горната зона около основната камера е огледална. Това е доста приятно решение, но пък лесно оставят следи от отпечатъци и други зацапвания.
Изработката включва още пластмасова странична рамка и сертификация IP65, което е добра добавка. Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, отдолу има USB Type-C порт, високоговорител и слот за карти, а отгоре още един високоговорител.
Заедно с телефона идват бързо зарядно и защитен кейс.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.78“ LTPO AMOLED (2780 x 1264), 120Hz
- Чипсет: Snapdragon 8s Gen 3
- Памет: 16GB LPDDR5X RAM, 512GB UFS 4.0 за съхранение
- Основна камера: 50MP f/1.69 бленда, OIS; 8MP с ултраширокоъгълен обектив, 50MP с телефото обектив
- Предна камера: 32MP
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, USB Type-C, NFC
- ОС: Android 14, realme UI 5.0
- Батерия: 5500 mAh, 120W
- Размери: 162 x 75.1 x 8.65 мм, 199 гр.
Дисплей
Заложено е на извит 8T LTPO AMOLED екран с диагонал 6.78 инча, резолюция 2780 х 1264 пиксела, динамична честота на опресняване от 1 до 120 херца, възможност за възпроизвеждане на 1.07 млрд. цвят и локална пикова яркост 6000 нита (1600 нита в HBM). Сред останалите му свойства са 100% покритие на цветовото пространство DCI-P3, 2160 Hz PWM димиране, вграден под панела скенер на отпечатъци и селфи камера в отвор.
Добавено е също така защитно покритие Gorilla Glass Victus 2, а от компанията са добавили сертификации за Dolby Vision, TÜV Rheinland Strobe-free и от SGS за защита на очите. Панелът е съвместим и с технологията Pro-XDR за показване на съдържание с по-широк динамичен обхват.
Екранът има отлични свойства, които са на практика от флагмански клас. Това включва много високо качество на визуализиране, до 120 херца опресняване за гладка и плавна картина, както и защита за очите. Наличието на изключително висока честота на опресняване го прави подходящ за всякакви околни светлинни условия.
Хардуер и батерия
Моделът използва чипсет от висок клас Snapdragon 8s Gen 3, който се произвежда по 4-нанометров процес и е комбиниран с бързи 16GB LPDDR5X RAM и 512GB UFS 4.0 памет за файлове (без опция за добавяне на памет карта).
Наличието на мощен чипсет и голямо количество бърза памет позволяват постигането на гладка работа на устройството, като телефонът няма да се затрудни с ежедневните предизвикателства, по-значителни натоварвания, а и много игри. Добавена е и ефективна охладителна технология с двойна изпарителна камера с голяма повърхност. Системата се състои от 9 слоя. Всичко това позволява запазването на по-ниска температура дори при продължително натоварване.
Комуникационната система е изчерпателна с 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth, NFC и USB Type-C порт. Освен това е заложено на висококачествена звукова система с два стерео високоговорители (единият се използва и за разговори + малък отвор в горната рамка) със сертификация Hi-Res Audio. Има и два микрофона с технология за шумопотискане. Наличен е приятен вибрационен ефект Tactile Engine Pro, а освен това има и IR предавател за дистанционно управление на разнообразни уреди.
Налична е батерия с висок капацитет 5500 mAh, която може да предложи значителна издръжливост. По данни на компанията с едно зареждане можете да разчитате на 24 часа възпроизвеждане на видео или 8 часа гейминг. Издръжливостта в реални условия е доста добра, като телефонът определено оставя приятни впечатления в това отношение.
Има и отлична технология за бързо зареждане с мощност 120W чрез включения в комплекта заряден адаптер. Така е възможно зареждането до 50% за 10 минути. Определено полезна възможност за времето когато имате малко време да презаредите. Според компанията дори след 1600 цикъла на зареждане, батерията ще запази над 80% от капацитета си. За това помага наличието на специалния чипсет Supervooc S.
Софтуер
В софтуерно отношение откриваме Android 14 с графичния интерфейс realme UI 5.0, който се доближава до стоковата версия на операционната система, но има и някои допълнителни добавки. Включена е и възможност за програмиране на различни действия чрез бутона за включване. Има също така опция за измерване на пулса чрез скенера на отпечатъци.
Не липсват и опции с изкуствен интелект, включително AI Smart Removal за премахване на нежелани обекти от снимки, AI Smart Loop за разпознаване на съдържание при задържане и предлага препоръки за последващи дейности и др. Добавена и опция Flash Capusle даваща по-лесен и интерактивен метод за взаимодействие с някои известия, но е доста ограничена засега.
Има множество възможности за мултитаскинг, включително с разделяне на екрана и изкачащи прозорци. Има също поддръжка за Air Gestures за някои функционалности. Освен това ще може да се възползвате от добавена защита на личните данни. Макар да няма официално потвърждение за това, очакваме три години ъпгрейди на операционната система и четири по отношение на сигурността.
Камера
Камерата е приятна изненада, особено що се касае до модел определен като убиец на флагмани, където традиционно камерата остава на заден план. В нея откриваме комбинация от три сензора, като два от тях са доста способни. Става дума за 50MP 1/1.4“ сензор Sony LYT-808 с бленда f/1.69 и оптична стабилизация, както и 50MP 1/2.8“ Samsung S5KJN5 с телефото обектив за 2-кратен оптичен зуум. Конфигурацията се завършва от 8MP сензор с ултраширокоъгълен обектив.
Главният и телефото сензори се справя отлично при оптимална светлинна обстановка, като има добри постижения и в нощни условия, активирайки автоматично съответния режим, има и ръчна опция. Разбира се е заложено на технология за сливане на пиксели, което помага за повишаване на светлочувствителността. Има и технология за заснемане на бързо подвижни обекти,
При зуум в нощни условия обаче отчитаме влошаване, което донякъде е очаквано. Сензорът с ултраширока оптика не впечатлява с възможностите си, но все пак е тук и може да го използвате за снимане на обширни сцени. Сред останалите режими към камерата са Portraits, High Pixel, Panorama, Long Exposure Photo, Professional, Street, Starry sky и др.
Записът на видео с основната камера е до резолюция 4K при честота 60 кадъра в секунда, а при желание за стабилизация до 1080p при 60 кадъра в секунда. Отчитаме положителното въздействие на системите за оптична и електронна стабилизация. Наличните режими са Movie, Multi-scene, Time-lapse, Slo-mo и Tilt-shift.
За селфита е заложено на 32MP сензор Sony IMX615, а той се справя прилично при оптимални условия, постигайки детайлни кадри. Има ги и обичайните опции за разкрасяване, портретен ефект и отключване чрез лицево разпознаване.
Заключение
Realme GT 6 на практика е в свой собствен клас, между средния и флагманския. От компанията го определят като убиец на флагмани и позиционирането му е подобаващо, тъй като в момента идва с цена 1400 лв.
За това получавате отличен екран, висока производителност, адекватна камера и издръжлива батерия с изключително бързо зареждане. Искаше ни се да има повече от 2-кратен оптичен зуум, но все пак положението е такова, а камерата се справя много добре в редица сценарии, предлагайки доста възможности.
Pingback: Vivacom предлага Realme GT 6 | Today Tech
Pingback: Серията realme GT 6 се сдобива с нови способности с изкуствен интелект | Today Tech
Pingback: Realme GT 6 се сдобива с функцията Magic Compose | Today Tech
Pingback: Ревю: realme GT 7 Pro – флагман от ново поколение | Today Tech