Проучване: хората все по-често сменят Google с ChatGPT

В продължение на десетилетия Google беше мястото, ако искате да получите отговори в интернет. Но това може да се промени: според данни от ново проучване все повече хора заменят търсачките с чатботове с изкуствен интелект, като ChatGPT.

Повече от една четвърт от хората, участвали в неотдавнашно проучване в САЩ, съобщават, че използват инструменти с изкуствен интелект вместо традиционните търсачки. Този брой е по-малък в Обединеното кралство, но все пак е показателен за значителна промяна в поведението на потребителите, като 13 % от анкетираните са заявили, че сега се обръщат към ИИ вместо към традиционните инструменти за търсене като Bing и Google.

Данните са от задълбочено проучване, проведено през декември 2024 г. от издателството Future, което е собственик на TechRadar. В проучването са участвали стотици потребители от Обединеното кралство и САЩ, които са отговорили на редица въпроси относно взаимодействието им с инструменти и услуги, задвижвани от ИИ.

Също толкова показателни, колкото и заглавните статистически данни, са причините, които хората посочват, за да използват инструменти с изкуствен интелект вместо търсачки. По-долу представихме основните изводи, а отговорите са много интересни за четене.

Всеки участник в проучването, който заяви, че използва ИИ вместо търсачки, беше помолен да посочи причините за това. Настроенията бяха изключително сходни и от двете страни на Атлантическия океан, като от данните се очертаха пет ясни насоки.

Спестяването на време и ефективността са едно от основанията, като потребителите предполагат, че инструментите на ИИ предоставят конкретни резултати по-бързо. Един от участниците в САЩ навлезе в подробности, като заяви, че инструментите на ИИ им позволяват „да схванат ключовата информация по-бързо, без да се налага да преглеждат всичко едно по едно, както е по традиционния начин“.

Това беше подкрепено и от респондентите от Обединеното кралство, включително един, който написа, че инструментите на ИИ са „много по-конкретни от общото търсене в Google“.

Но не само скоростта е привлекателна за потребителите на ИИ. Лесното използване също играе ключова роля в отдръпването от традиционните търсачки, като в редица отговори се твърди, че инструментите на ИИ правят процеса на търсене по-прост, по-удобен за потребителя и – по думите на един участник от Обединеното кралство – „по-удобен“. Участник от САЩ обобщи това накратко: „По-лесно е от гугъл!“

Точността на резултатите е друг фактор, посочен в обратната връзка от проучването. В САЩ един потребител коментира, че „резултатите от търсенето с изкуствен интелект са по-точни“, което отразява по-широката идея, че инструментите с изкуствен интелект предлагат по-подходяща информация, с по-малко шум от традиционното търсене. „Получавам по-точни [sic] и по-малко пристрастия в резултатите от търсенето“, пише участник от Обединеното кралство.

Контекстната осведоменост на инструментите на ИИ също изглежда е ключов фактор за отдръпване на потребителите от търсачките.

Един потребител от Обединеното кралство пише, че „го е използвал, за да получи по-подходящи резултати, когато пишех магистърската си теза“, а друг казва, че ИИ „се чувства по-конкретен и персонализиран“. Това беше отразено от отговорите в САЩ, включително един, който съобщи, че отговорите на ИИ са „персонализирани за всеки отделен въпрос“.

И накрая, участниците в проучването похвалиха дълбочината и проницателността, предлагани от инструментите на ИИ. „Той дава по-задълбочени обяснения, отколкото традиционните търсачки“, пише един участник от Обединеното кралство.

Някои похвалиха способността на инструментите с ИИ да обобщават сложни теми по достъпен начин, а други оцениха творческия потенциал на обмена с чатботове с ИИ. „Той може да разбере контекста много добре и да разговаря с мен“, пише един потребител от САЩ.

Настроенията, изразени в проучването, съвпадат и с тези на много експерти по ИИ.

Според Ей Джей Гергич, глобален вицепрезидент в Botify, „хората се събуждат за „ИИ като ежедневен асистент, а не само като търсачка“.

Той продължава: „Замяната на Google с ChatGPT не е скок, а еволюция. Заменяме прелистването на линкове с разговори, преминаваме от дигитални библиотечни карти към личен изследовател, който ни отговаря.

„Свършихме с общите резултати от търсенето. ИИ обещава нещо по-добро – дигитален довереник, който ви опознава, запомня предпочитанията ви и става по-умен с всеки разговор.“

В същото време Бен Ууд, главен анализатор в CCS Insight, казва, че изследването „добре съвпада с обратната връзка, която CCS Insight вижда от потребителите. Около 45 % от хората, с които разговаряхме в Обединеното кралство, ни казаха, че най-убедителният случай на използване на изкуствен интелект е съпоставянето на отговори, без да се налага да кликате върху резултатите от търсенето. Обобщаването на дълги документи и автоматичното писане на имейли или писма в определен стил също са популярни потребителски случаи.“

Голяма част от тези отзиви отразяват собствения ни практически опит при сравняването на ChatGPT Search с Google Search, а с подобни на Perplexity Search, които също предлагат алтернатива на традиционните търсачки с ИИ, няма да се учудим, ако в бъдещите проучвания тази тенденция се ускори.

Както казва Джон-Антъни Дисото, старши автор на TechRadar за изкуствен интелект: „Хората искат информация и я искат бързо. ИИ демонстрира, че може да ви предостави точна информация по-бързо от всичко, което сме виждали досега.“

Информация от techradar

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *