Китай въведе изискване за маркиране на съдържание създадено чрез изкуствен интелект
Китай се присъедини към ЕС и САЩ, въвеждайки нови правила за контрол на дезинформацията чрез изискване за етикетиране на синтетично съдържание онлайн.
Администрацията за киберпространство на Китай заедно с три други агенции обяви нов набор от правила, които ще изискват от доставчиците на услуги да обозначават материали, генерирани от изкуствен интелект, като такива, изрично или чрез метаданни, кодирани във всеки файл. Тези правила влизат в сила на 1 септември.
Неотдавнашният бум на генериращия изкуствен интелект, който обхваща всичко доведе до повишен риск от дезинформация. Законът за ИИ на ЕС включва разпоредби за етикетиране на медии, генерирани или манипулирани с ИИ, докато във Вашингтон бившият президент Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, насочваща към разработването на ефективни механизми за гарантиране на произхода на съдържанието.
Законът в Китай изисква от операторите на магазини за приложения да проверяват при разработчиците дали техният софтуер предоставя услуги за съдържание, генерирано от ИИ, и да преглеждат механизмите им за маркиране. Платформите все още могат да предоставят съдържание, генерирано от ИИ, без етикети, стига да спазват съответните разпоредби и да го правят в отговор на потребителското търсене.
Информация от Bloomberg|